2018-04-04 NEWS

Gorzki posmak to normalna reakcja po zjedzeniu np. sałatki z cykorią lub wypiciu czarnej kawy. Jednak gdy gorycz pojawia się niezależnie od jedzenia, może być związana z problemami stomatologicznymi, wahaniami hormonalnymi, skutkami ubocznymi spożycia leków, a nawet może sygnalizować poważną chorobę.

reklama Prenumerata_e-lek
2018-04-04 NEWS

„Przyjaźnie dla autyzmu” pod takim hasłem Fundacja SYNAPSIS zachęca do włączenia się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu” oraz wyrażenia solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Objawia się trudnościami w porozumiewaniu się i kontaktach społecznych, rozumieniu zachowań innych osób, postrzeganiu świata. Pierwsze symptomy autyzmu można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3. r.ż. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

2018-03-29 NEWS

Niemiecka firma Bionorica, producent ziołowego leku Sinupret, świętuje w tym roku 10. rocznicę obecności na polskim rynku. Z tej okazji pod koniec marca odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja naukowa na temat fitoinżynierii i fitotomedycyny, czyli połączenia najnowszych technologii z tym co daje nam natura. Wątkiem najczęściej przewijającym się podczas wykładów prowadzonych przez światowej sławy otolaryngologów, ginekologów, urologów  i naukowców było zastępowanie antybiotyków lekami pochodzenia naturalnego. Według specjalistów nieuzasadnione, notoryczne nadużywanie przez nas antybiotyków powoduje zmianę flory bakteryjnej, a co za tym idzie - niebezpieczne uodpornienie organizmu na antybiotyk. Bionorica oferuje w Polsce dziewięć skutecznych i bezpiecznych leków ziołowych stosowanych w chorobach dróg oddechowych, układu moczowego, układu odpornościowego, w dolegliwościach kobiecych oraz w zaburzeniach snu.

2018-03-28 NEWS
Artykuł 68 Konstytucji RP gwarantuje nam prawo do ochrony zdrowia oraz równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Wszyscy wiemy od dawna, że jest to jedynie pobożne życzenie, ja zaś uważam, że przepowiednia, która w żadnym razie nie może się spełnić. Dlaczego? Jak nie wiadomo dlaczego, to zawsze w grę wchodzą pieniądze. Do znudzenia przypominam blitz-aforyzm noblisty Miltona Friedmana, który brzmi: Nie ma darmowych obiadów. Oczywiście służba zdrowia pod żadną szerokością geograficzną nie jest wolna od tego bezwzględnego twierdzenia.
2018-03-15 NEWS

Komisja Europejska rozszerzyła wskazanie dla ipilimumabu o pacjentów pediatrycznych w wieku 12 lat i starszych z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem. Decyzja Komisji Europejskiej oznacza pierwszą w Unii Europejskiej rejestrację leku immunoonkologicznego we wskazaniu do pediatrycznego zastosowania. Ipilimumab w tym wskazaniu będzie dostępny we wszystkich 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej.

2018-03-14 NEWS

Polscy okuliści kontra jaskra

Światowy Tydzień Jaskry 11-17 marca

Trwa druga edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry. Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 11 do 17 marca w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej  jaskry. Lista placówek: www.tydzienjaskry.pto.com.pl

2018-03-12 NEWS

Polacy oceniają swoje codzienne samopoczucie na trzy z plusem – zarówno stan zdrowia, jak i kondycję psychiczną oraz fizyczną. Regularne badania profilaktyczne wykonuje co trzeci Polak, a co dziesiąty w ogóle nie kontroluje swojego stanu zdrowia. Prywatna służba zdrowia jest przez respondentów dużo lepiej oceniana niż publiczna – tak wynika z badań ARC Rynek i Opinia.

2018-03-07 NEWS

Konferencja "Opieka Farmaceutyczna od zaraz" to jedyne wydarzenie w Polsce całkowicie poświęcone praktycznym aspektom pracy za pierwszym stołem. Jej twórcy postawili sobie za cel przygotowanie programu pełnego przykładów przeglądów lekowych oraz case studies i zapewniają, że wiedze tą można wykorzystać już następnego dnia w aptece. Tegoroczne konferencje odbędą się w kwietniu w 4 miastach: 7 kwietnia we Wrocławiu, 8 kwietnia w Krakowie, 21 kwietnia w Gdańsku oraz 22 kwietnia w Warszawie. Temat przewodni to pacjent geriatryczny pod opieką farmaceuty. Organizatorem wydarzenia jest Opieka.farm sp. z o.o. , prowadząca największy w Polsce portal i forum o opiece farmaceutycznej. Miesięcznik "Lek w Polsce" objął konferencję patronatem medualnym. Dla czytelników "Leku w Polsce" 10% zniżki na bilety.

2018-03-06 NEWS

Ból za mostkiem, uczucie lęku, duszności i zimne poty. W przypadku takich objawów należy od razu dzwonić po pogotowie ratunkowe. Każda minuta w przypadku zawału serca ma znaczenie. Z takim przesłaniem ruszyła piąta edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Ciśnienie na życie”. A jak się okazuje, Polacy bagatelizują choroby układu sercowo-naczyniowego, choć aż 75% (jak wynika z badania SW RESEARCH „Wiedza na temat zawału mięśnia sercowego”, zrealizowanego w listopadzie 2017 r.) deklaruje, że stara się dbać o zdrowie swojego serca.

2018-03-01 NEWS

Już nawet co 6. kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), na które nie ma skutecznego leku. Choroba ta w najbardziej dramatycznym przebiegu może spowodować poważne uszkodzenia układu nerwowego, a nawet śmierć. Celem rozpoczynającej się kampanii edukacyjno-informacyjnej jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat KZM i zachęcenie do podjęcia działań profilaktycznych, czyli szczepień.

2018-02-28 NEWS

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że zasada sukcesji uniwersalnej odnosi się do zezwoleń na prowadzenie aptek, a zezwolenia apteczne nabyte w drodze przejęć kapitałowych z mocy prawa przechodzą na nabywcę. W ten sposób Sąd potwierdził prawa przedsiębiorców, którzy w ostatnich kilkunastu latach kupowali apteki, także od Skarbu Państwa. Wyrok podważa wykładnię forsowaną przez inspekcję farmaceutyczną i korporację aptekarską, które w ostatnich latach podjęły działania przeciwko przedsiębiorcom, próbując zmienić sens zapisów o 1%, po kilkunastu latach ich obowiązywania, bez zmiany regulacji. 

2018-02-13 NEWS

Pojęcie fitoinżynierii nie jest powszechnie znane, a tym samym właściwie rozumiane, jednak dzięki firmie Bionorica zaczęło coraz częściej pojawiać się w słowniku branży farmaceutycznej oraz medycznej. Phytoneering (fitoinżynieria) jest połączeniem ogromnego potencjału substancji czynnych pochodzenia naturalnego (phytos) z wiedzą i metodami nowoczesnych badań farmaceutycznych (engineering). Jednocześnie fitoinżynieria oznacza rozwój i produkcję nowoczesnych leków o całkiem nowych wymiarach jakości i skuteczności.

2018-02-07 NEWS

Zaprezentowane przez Główny Urząd Statystyczny dane wykazały, że w latach 2014-16 liderem w zakresie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw w Polsce był przemysł farmaceutyczny. Niemal co druga firma z tego sektora (49%) prowadziła badania lub dostarczyła na rynek innowacyjne produkty. To prawie dwa i pół razy większy odsetek niż wynosi średnia dla całej produkcji przemysłowej w Polsce (20,3%).

2018-02-05 NEWS

„Rok 2018 w branży farmaceutycznej – nowe wyzwania, szanse i zagrożenia” to temat przewodni 31. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbył sie 30 stycznia w Warszawie. Merytorycznymi pratnerami Kongresu byli: Kancelaria Baker & McKenzie Krzyzowski i Wspolnicy sp.k., Kancelaria Chudzik i Wspólnicy, Kancelaria DLA Piper Wiater, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, KPMG w Polsce, Kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński oraz Kancelaria Tomasik Jaworski. Miesięcznik "Lek w Polsce" był patronem medialnym tego spotkania. Dyskutowao na na nim. m.in. o aktualnej sytuacji branży po wprowadzeniu ostatnich zmian legislacyjnych, dystrybucji leków i przeciwdziałaniu produktom sfałszowanym, ustawie o jawności, RODO, wyzwaniach podatkowych dla branży w 2018 r. i rynku szczepionek.

 

2018-02-05 NEWS

4 lutego obchodzono Światowy Dzień Walki z Rakiem. Hasło towarzyszące wydarzeniom tego dnia – #WeCanICan – wspiera globalnie rozwijającą się inicjatywę walki z epidemią raka, drugą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Fundacja ESTRO, założona przez Europejskie Towarzystwo Radioterapii i Onkologii, prowadzi kampanię promującą „Dziedzictwo Marii Skłodowskiej-Curie”. Ma ona na celu szerzenie wiedzy oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wyzwań, z jakimi mierzą się chorzy na raka. Poza chemioterapią i chirurgią, radioterapia jest jedną z najważniejszych metod leczenia raka. Mimo dużego zapotrzebowania na radioterapię dostęp do tej procedury medycznej jest w Polsce ograniczony, w porównaniu z dwoma innymi metodami.

Copyright © Medyk sp. z o.o