2018-01-16 NEWS

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad poprawką do ustawy refundacyjnej, która umożliwiłaby zwiększenie budżetu refundacyjnego - tak wynika z odpowiedzi resortu zdrowia na grudniową petycję organizacji pacjenckich wspierających chorych zmagających się z nowotworami. Organizacje przychylnie oceniają pomysł i deklarują poparcie dla działań ministerstwa w tym zakresie. Zwracają uwagę, że rząd przygotował swoją odpowiedź szybciej niż firmy farmaceutyczne, do których trafiła petycja w sprawie konieczności zachowania racjonalnej polityki cenowej.

reklama Prenumerata_e-lek
2018-01-10 NEWS

Veritate ac Labore - Prawdą a Pracą

Felieton redaktora naczelnego

Polska ma nowego ministra zdrowia, którym został prof. dr hab. med. Łukasz Szumowski. Profesor jest kardiologiem-elektrofizjologiem, byłym kierownikiem Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii (IK) w Aninie, w którym pracował od roku 1998. Na stanowisko ministerialne „przesiadł się” ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które piastował w latach 2015-2018. Jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Kariera naukowa toczyła się jak na polskie warunki – szybko: w 2002 r. doktorat, w 2008 r. – habilitacja, w 2016 r. –profesura. którą odebrał z rąk obecnego prezydenta Polski. Jest autorem ponad 150 prac opublikowanych w krajowych i międzynarodowych pismach naukowych. To bodajże jeden z najmłodszych ministrów zdrowia w stuletnich dziejach Polski Niepodległej – w chwili objęcia stanowiska jest bowiem równolatkiem… pierwszego ministra zdrowia, dr. Władysława Chodźki (Rada Regencyjna Królestwa Polskiego utworzyła 30 grudnia 1918 r. nowy resort – Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Opieki Społecznej, stawiając na jego czele dr. Chodźkę.)

2018-01-09 NEWS

Konstanty Radziwiłł nie jest już ministrem zdrowia. Jego miejsce zajął prof. n. med. Łukasz Jan Szumowski (ur. 3.06.1972 w Warszawie), kardiolog, w latach 2015-2018  sprawujący funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowy minister zdrowia jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 19 czerwca 2002 r. doktoryzował się w Instytucie Kardiologii im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Habilitację uzyskał w 2010 r., zaś tytuł profesora 2 czerwca 2016 r.

2018-01-05 NEWS

31. Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM odbędzie się 30 stycznia 2018 r. w Warszawie (hotel Marriott). Jego organizatorem jest Europejskie Centrum Biznesu. Miesięcznik "Lek w Polsce" objął patronatem medialnym to wydarzenie. Tematem przewodnim kongresu jest: „Rok 2018 w branży farmaceutycznej – nowe wyzwania, szanse i zagrożenia”.

2018-01-03 ARTYKUŁ
Bakterie wraz ze śluzem i innymi cząstkami tworzą lepką, bezbarwną płytkę na zębach. Szczotkowanie i używanie nici dentystycznej pozwala pozbyć się płytki nazębnej. Płytka, która nie jest usuwana, może się utwardzać i tworzyć kamień nazębny. W przypadku stanu zapalnego dziąsła stają się zaczerwienione, opuchnięte i mogą krwawić. Głównym celem leczenia jest zwalczanie infekcji, usuwanie płytki nazębnej i przeciwdziałanie zapaleniu dziąseł w jamie ustnej. W terapii stosuje się substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające. Poleca się również preparaty ziołowe o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym.
2017-12-15 NEWS

Choroby skóry to dolegliwość, która dotyka coraz większej grupy osób i stanowi obecnie bardzo poważny problem nie tylko medyczny, ale również psychologiczny oraz ekonomiczny. Wyprysk dłoni najczęściej objawia się rumieniem, naciekiem zapalnym, złuszczeniem, obrzękiem czy pęknięciami naskórka. Zazwyczaj uwarunkowany jest czynnikami genetycznymi, środowiskowymi (alergizującymi i drażniącymi) oraz atopią. Należy do chorób o podłożu zapalnym i nieinfekcyjnym, którym nie da się zakazić. Nasilenie zmian skórnych może być rozmaite – od postaci łagodnych po ciężkie, oporne na leczenie, prowadzące do różnego rodzaju konsekwencji. Długotrwałe zmagania z chorobą i jej nawracający charakter powodują częstsze przebywanie na zwolnieniach chorobowych, a ostatecznie – nawet utratę pracy. 

2017-12-13 NEWS

System Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster

Opinia ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników

Eksperci Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników wydali opinię nt. użyteczności wyrobu medycznego „System Domowej Profilaktyki Raka Piersi Braster – SYSTEM BRASTER®”, uznając go za badanie komplementarne, uzupełniające do USG i mammografii piersi. W treści opublikowanej opinii, eksperci PTGiP zauważyli, że w sytuacji braku jednoznacznych rekomendacji dotyczących wykonywania badań przesiewowych raka piersi u kobiet w wieku poniżej 50. r.ż., badanie z wykorzystaniem SYSTEMU BRASTER® w połączeniu z USG piersi, może stanowić interesujący algorytm diagnostyczny schorzeń piersi. 

2017-12-08 NEWS

Od 1 grudnia 2017 r. w wyniku przeprowadzonego procesu rekrutacji, funkcję prezesa Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków objął Michał Kaczmarski, który zastąpi dotychczasową  prezes, Bognę Cichowską-Dumę, dyrektor generalną INFARMY.

2017-12-07 NEWS

W Polsce co roku raka nerki rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób. Chociaż eksperci alarmują, że do 2020 r. liczba chorych może zwiększyć się nawet o 20%, największym problemem wciąż pozostaje zbyt późne rozpoznanie choroby. "Chorzy na ten rodzaj nowotworu często miewają stany podgorączkowe, czują się osłabieni, chudną, nie zmieniając diety i łatwo się męczą. W późniejszym etapie choroby najbardziej charakterystycznymi oznakami raka nerki są krwiomocz i bóle w okolicy lędźwiowej" – mówi dr n. med. Jakub Żołnierek z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 

2017-11-30 NEWS

Badanie nasienia w diagnostyce męskiej niepłodności

Znaczenie, metoda oznaczenia i wiarygodność domowych testów płodności dla mężczyzn
Problem niepłodności przez wiele lat był traktowany jednostronnie, a sama diagnostyka dotyczyła głównie kobiet. Weryfikacja poglądu o udziale czynnika męskiego w niepłodności pary nadeszła wraz z pojawieniem się pierwszych rekomendacji i norm badania jakości nasienia opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Z najnowszych badań wynika, że nawet u 18-20% par w Polsce stwierdza się problem z poczęciem dziecka trwający dłużej niż 12 miesięcy, co spełnia kryterium definicji niepłodności. Szacuje się, że czynnik męski jest odpowiedzialny nawet za 40-60% wszystkich diagnozowanych przypadków niepłodności. Obecnie na rynku medycznym obserwuje się dynamiczny rozwój technik wspomagania rozrodu oraz narzędzi pozwalających na rozpoznanie przyczyn niepłodności. Również sektor farmaceutyczny wychodzi naprzeciw pacjenta z szeroką gamą testów płodności, które niejednokrotnie stają się pierwszym etapem diagnostyki. Wśród domowych testów diagnostycznych szczególne miejsce zajmują testy do badania ruchliwości plemników. Badania naukowe wskazują, że ruchliwość plemników (ruch progresywny) jest najlepszym pojedynczym wyznacznikiem męskiego potencjału rozrodczego.
2017-11-23 NEWS

Dzięki akcjom edukacyjnym, takim jak „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, której VI edycja właśnie się zakończyła, rośnie świadomość społeczeństwa na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Coraz więcej osób wie, że należy być aktywnym fizycznie, jeść 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i spożywać dużo warzyw i owoców. Z badań przeprowadzonych na grupie polskich mam (badanie wykonane przez Inquiry sp. z o.o., marzec 2017 r.) wynika, że 71% wie, czym jest zbilansowana dieta. Jednak tylko 36% respondentek przyznaje, że stosuje zrównoważoną dietę na co dzień. Wiedza żywieniowa społeczeństwa w wielu przypadkach nie ma realnych odniesień do codziennej praktyki, dlatego edukacja w zakresie zasad prawidłowego żywienia jest niezwykle istotna.

2017-11-21 NEWS

Na nowej liście leków refundowanych znalazły się preparaty, o których refundacje starali się diabetycy. Na listę została wpisana biopodobna insulina szybkodziałająca. Kolejna zmiana to nieznaczna obniżka ceny jednego z analogów długodziałających insulin.

2017-11-16 NEWS

Światowy Dzień Rzucania Palenia przypada w tym roku w czwartek 16 listopada. Jeszcze przed 30 laty przeciętny Polak wypalał więcej papierosów niż mieszkaniec jakiegokolwiek innego kraju na świecie. W Polsce rejestrowano najwyższą częstość zachorowań na schorzenia odtytoniowe, a w szczególności na raka płuca, choroby występującej prawie wyłącznie u palaczy. Fundacja „Promocja Zdrowia”, powołana w listopadzie 1991 roku, postawiła sobie za cel zatrzymanie tej epidemii raka płuca.   

2017-11-14 NEWS

12 lat – aż o tyle krócej mogą żyć chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych. 12 osób, wśród których jedną drużynę stanowią przedstawiciele organizacji pacjenckich, a drugą znane osobistości, 8 listopada br. o godzinie 12:00, pokonało 12 pięter nowoczesnego wieżowca Q22 przy Alei Jana Pawła II 22 w Warszawie. Symboliczny bieg miał pokazać, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić wyzwanie cukrzycy! Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

2017-11-10 NEWS

Spośród 2,73 miliona osób chorujących w Polsce na cukrzycę kobiety stanowią 56%, a mężczyźni pozostające 44%. Czy to oznacza, że kobiety chorują częściej na cukrzycę? Niekoniecznie, kobiety żyją statystycznie dłużej, a zdecydowana większość chorych na cukrzycę to osoby w wieku powyżej 60 lat. Różnica wynika więc raczej z krótszego życia mężczyzn. Jednak specyfika objawów, przebiegu i powikłań u kobiet i mężczyzn nie jest taka sama, dlatego warto przyjrzeć się im właśnie przez pryzmat płci.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o