2017-11-08 NEWS

Koalicja 4 organizacji wspierających pacjentów z chorobami nowotworowym z okazji Miesiąca Świadomości Raka Płuca po raz kolejny zwraca uwagę na dramatyczną sytuację pacjentów z rakiem płuca. Co roku w naszym kraju u ponad 22 tys. osób diagnozuje się raka płuca i niemal tyle samo ludzi umiera. Aż 25% wszystkich zgonów z powodu choroby nowotworowej jest spowodowanych rakiem płuca. To więcej niż w przypadku raka jelita grubego, piersi i gruczołu krokowego łącznie. Tymczasem w Polsce wydatki na innowacyjne leki stosowane w raku płuca finansowane w ramach programów lekowych sięgają tylko 3,7% wydatków na wszystkie programy lekowe w onkologii, a ostatnia zmiana na liście leków refundowanych nie poprawi zauważalnie tych proporcji. Koalicja apeluje do Ministra Zdrowia i Pani Premier o uczynienie raka płuca priorytetem onkologicznym państwa i wykorzystanie szansy na zahamowanie choroby poprzez sfinansowanie dostępu do skutecznych, zróżnicowanych terapii, które wydłużają życie i poprawiają jego komfort.

reklama Prenumerata_e-lek
2017-11-02 NEWS

W środę 1 listopada 2017 wchodzą w życie przepisy umożliwiające wykonywanie w aptekach leków na bazie konopi. Na legalizację medycznej marihuany w Polsce czekało wielu chorych, szczególnie tych cierpiących na choroby terminalne, którym leki na bazie konopi pomagają znosić ból. Pierwsze leki recepturowe powstałe na bazie medycznej marihuany pojawią się w aptekach po zarejestrowaniu i dopuszczeniu do obrotu surowca farmaceutycznego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Urząd ma 270 dni (od wejścia w życie ustawy) na wydanie takiej decyzji. Czas ten przeznacza na sprawdzenie bezpieczeństwa i skuteczności tego preparatu, a także tego, czy lek jest produkowany w odpowiednich warunkach. Prawdopodobnie surowiec będzie dostępny w postaci ziół i/lub odpowiedniego stężenia oleju z odpowiednią zawartością THC i CBD.

2017-10-25 NEWS

W projekcie listy refundacyjnej, kóra ma obowiązywać od 1 listopada tego roku, znajduje się lek działający na zaawansowanego, niedrobnokomórkowego raka płuca dla pacjentów z mutacja EGFR, u których wystąpiła oporność na leczenie pierwszej linii. Jest to dla pacjentów bardzo dobra wiadomość, jednak jest to lek skierowany do grupy nie przekraczającej 200 osób. Na swoją szansę na skuteczne leczenie czekają nadal pacjenci kwalifikujący się do nowoczesnych terapii antyangiogennych (rak gruczołowy płuca) oraz terapii immunomodulujących (rak płaskonabłonkowy). Organizacje pacjentów podtrzymują swój apel, wnosząc o poprawę sytuacji tych pacjentów z rakiem płuca.

 

2017-10-12 NEWS

12 października w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Najczęstszą przyczyną utraty wzroku jest jaskra. Według danych Polskiego Związku Niewidomych, aż 20% osób niewidomych w Polsce straciło wzrok w wyniku jaskry. Problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby, jak również utrudniony dostęp do lekarza okulisty. Ci, którzy zdecydują się na przeprowadzenie profilaktycznych badań okulistycznych, bardzo często z nich rezygnują ze względu na konieczność uzyskania skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i długi czas oczekiwania na wizytę okulistyczną. Z reguły jaskra wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego. Niestety, wówczas może być za późno na uratowanie wzroku.

2017-10-09 NEWS

Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals, Inc. poinformowały, że Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego ze wskazaniem do stosowania u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, którzy kwalifikują się do leczenia ogólnego. Ta postać charakteryzuje się wysypkami często pokrywającymi znaczną część powierzchni ciała, którym mogą towarzyszyć: nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny. Świąd należy do objawów najbardziej uciążliwych dla pacjenta i może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

2017-10-06 NEWS

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca br., zwana potocznie „apteką dla aptekarza” (AdA), do tej pory budzi wiele kontrowersji. Zdaniem Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego i zaczyna wpływać na spadek liczby aptek oraz wzrost cen leków. Nie przyniosła natomiast żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji.

2017-10-03 NEWS

Psychologiczny aspekt odchudzania

Bliscy u Wagi - kampania

Blisko 50% Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w życiu było na diecie, jednak prawie 70% z nich ma negatywne doświadczenia związane z odchudzaniem. Badania wskazują, że do najczęstszych powodów niepowodzenia w procesie utraty wagi należą aspekty psychospołeczne, a także presja ze strony rodziny i najbliższych. W odpowiedzi na ten rosnący problem społeczny, powstała ogólnopolska kampania Bliscy u Wagi, która ma za zadanie edukować Polaków, jak też udzielać wsparcia osobom z nadwagą i otyłością.

2017-09-29 NEWS

28 września br. w Warszawie (Hotelu Marriott) odbyła się 30. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, której temat przewodni brzmiał „Rok 2017 w branży farmaceutycznej – wpływ ostatnich zamian w prawie farmaceutycznym na funkcjonowanie branży farmaceutycznej”. Partnerami merytorycznymi kongresu tegorocznej edycji byli: Kancelaria Chudzik i Wspólnicy, Kancelaria DLA Piper, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, KPMG w Polsce, Kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, Kancelaria Tomasik Jaworski oraz  Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Miesięcznik "Lek w Polsce" był patronem medialnym Kongresu.

2017-09-29 NEWS

Choroba Fabry’ego to bardzo rzadka i mało znana nawet w środowisku lekarzy choroba genetyczna. Spowodowana jest brakiem lub niedoborem enzymu alfa-galaktozydazy, odpowiedzialnego za komórkową przemianę związków wielkocząsteczkowych. Niedobór tego enzymu sprawia, że w tkankach całego organizmu gromadzą się toksyczne złogi, które w konsekwencji niszczą narządy wewnętrzne, doprowadzając m.in. do schyłkowej niewydolności nerek, poważnego uszkodzenia serca i układu nerwowego, w tym mózgu. Z tego powodu wielu chorych umiera przedwcześnie. Zapobiec temu może jedynie tzw. enzymatyczna terapia zastępcza. Polska jest jedynym kraj UE, który  nie refunduje tej terapii. Wieloletnie starania o jej refundację prowadzi Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego.

2017-09-26 NEWS

Witamina D – minimum, maximum, optimum

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017 „Witamina D – minimum, maximum optimum”, która odbyła się 22 września w Warszawie, zgromadziła licznych prelegentów i uczestników, ekspertów z Polski i zagranicy, by dyskutować o znaczeniu witaminy D i jej wpływie na organizm człowieka z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych, a także o bezpieczeństwie jej stosowania. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zwraca się uwagę na działanie witaminy D i rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu zdrowia. Tymczasem specjaliści zgodnie twierdzą, że znaczna część populacji ma zbyt niski poziom witaminy D.

2017-09-22 NEWS

Nowe analizy przełomowego badania EMPA-REG OUTCOME® wykazały, że empagliflozyna ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 i rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową (ChSN) niezależnie od kontroli glikemii na początku badania. Spadek liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych zaobserwowano również po dodaniu empagliflozyny do najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych pierwszego i drugiego rzutu, takich jak metformina czy pochodne sulfonylomocznika.

2017-09-21 NEWS

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

choroba Alzheimera, żywienie osób z chorobą Alzheimera

Szacuje się, że na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi ok. 44 mln osób, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, do 2050 r. ta liczba może wzrosną prawie trzykrotnie. Jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie i jednym z ważniejszych problemów społecznych – wyniszcza nie tylko pacjentów, ale równie silnie oddziałuje na ich opiekunów. Lek, który pozwoliłby w pełni wyleczyć chorobę Alzheimera, nie został jeszcze odkryty, ale istnieją różne formy wsparcia, o których warto wiedzieć.

2017-09-18 NEWS

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłoszono raport „Branża ochrony zdrowia w Polsce 2016”, opracowany przez Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika. Zawiera on ranking, który jako pierwszy porównuje ze sobą firmy z różnych obszarów sektora ochrony zdrowia. GSK jako jedyna farmaceutyczna znalazła się w złotej piątce wyróżnionych firm. Spółka znalazła się także na pierwszej pozycji pod względem eksportu. 

2017-09-15 NEWS

Jak co roku, 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty, ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of  Urology – EAU). Jego cel to zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki. Niewiele zabrakło, żeby pacjenci z rakiem stercza mogli tego dnia „świętować” istotne dla ich zdrowia poszerzenie dostępu do refundacji nowoczesnych leków. 

2017-09-15 NEWS
Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc do udziału w obchodach „Światowego Tygodnia IPF”, które odbędą się w dniach 16, 17 oraz 20 września w Warszawie. Idiopatyczne włóknienie płuc (IPF) to rzadka, śmiertelna i trudna do rozpoznania choroba. Rocznie zapada na nią w Polsce ok. 2000 osób.

Copyright © Medyk sp. z o.o