2017-09-14 NEWS

W badaniu RE-DUAL PCI™ oceniano działanie przeciwzakrzepowe terapii dwulekowej z użyciem dabigatranu bez aspiryny u chorych z niezastawkowym migotaniem przedsionków (AF), u których wykonano przezskórną interwencję wieńcową (PCI) i wszczepienie stentu. Wyniki wskazują na istotnie niższy odsetek poważnych lub klinicznie znaczących, innych niż poważne, krwawień w przypadku terapii dwulekowej z użyciem dabigatranu w porównaniu do terapii trójlekowej z użyciem warfaryny.

reklama Prenumerata_e-lek
2017-09-13 NEWS

Jak co roku wraz z początkiem września rusza kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Nowe szczepionki trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej oraz do aptek. Dodatkowo w tym roku Polacy po raz pierwszy mogą skorzystać ze szczepionek czterowalentnych, które zapewniają najszerszą możliwą ochronę przed grypą. Jak podkreślają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, szczepienia przeciw grypie należy wykonać jak najszybciej, by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce trwa od stycznia do marca.

2017-09-12 NEWS

Niewykryte lub niewłaściwie leczone infekcje przebyte w okresie ciąży doprowadzają do występowania coraz liczniejszych przypadków sepsy, zgonów lub niepełnosprawności u matki i dziecka. Wspomniane problemy dotyczą zarówno kobiet w okresie ciąży, jak i noworodków. Według danych Globalnego Sojuszu do Walki z Sepsą (Global Sepsis Alliance, GSA), sepsa jest przyczyną ok. jednej piątej z 2,7 mln zgonów noworodków rocznie na świecie i nawet do 25% wszystkich zgonów u noworodków w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.

2017-09-08 NEWS

„Rok 2017 w branży farmaceutycznej – wpływ ostatnich zmian w prawie farmaceutycznym na funkcjonowanie branży farmaceutycznej” to temat przewodni 30. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, który odbędzie się 28 września 2017 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego spotkania.

 

2017-09-06 NEWS

SERVIER - WYŁĄCZ RAKA!

Ogólnopolska kampania edukacyjna

RAK JELITA GRUBEGO - ZAPOBIEGAJ, LECZ! - to hasło pierwszej edycji kampanii edukacyjnej SERVIER - WYŁĄCZ RAKA!, która ruszyła już we wrześniu. Jej zadaniem jest promocja rzetelnej wiedzy na temat raka i odpowiedniej profilaktyki nowotworowej. Tegoroczna odsłona jest poświęcona rakowi jelita grubego. Patronat merytoryczny nad kampanią objęły Polska Unia Onkologii oraz Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. „Ambasadorem” kampanii został znany aktor - Andrzej Zieliński. Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy, który zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Co roku wykrywany jest u ponad 400 tys. Europejczyków i z tego powodu jest drugim, pod względem zachorowalności, nowotworem na na naszym kontynencie.

2017-08-22 NEWS

Wyszczepialność przeciw grypie w poprzednim sezonie grypowym wyniosła zaledwie 3,4%. W związku z tym eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zainicjowali nowy projekt pod nazwą „Lekarze przeciw grypie”. Ze względu na to, że pracownicy służby zdrowia są głównym źródłem informacji i ich opinie przekładają się na efektywność profilaktyki grypy, postanowili zawalczyć o zdrowie swoich pacjentów, którzy chętniej poddają się szczepieniom, jeśli są rekomendowane przez osoby będące dla nich autorytetem.

2017-08-17 NEWS

Witamina D, syntezowana przez skórę dzięki promieniom słońca, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu. W diecie polskich niemowląt i małych dzieci jej niedobór stanowi obecnie coraz poważniejszy problem – niemal wszystkie dzieci po 1. roku życia otrzymuje niewystarczającą ilość witaminy D wraz z dietą. Kluczowym działaniem mającym na celu zapobieganie niedoborom tego ważnego składnika jest jego suplementacja. Rodzice często o niej zapominają, zwłaszcza w lecie. Tymczasem, według zaleceń ekspertów, należy ją podawać najmłodszym codziennie, niezależnie od pory roku.

2017-08-11 NEWS

W ubiegłym tygodniu włoski parlament przyjął pakiet ustaw o usprawnieniu konkurencji, znosząc m.in. zasadę „apteki dla aptekarza”. Zmiany te wpisują się w wyraźną, ogólnoeuropejską tendencję zmniejszania obciążeń regulacyjnych na rynku aptecznym. Wyjątkiem w nurcie europejskich przemian jest Polska, która 25 2017 r. czerwca wprowadziła jeden z najbardziej restrykcyjnych modeli rynku aptecznego w Europie.

2017-08-10 NEWS

Bezpieczeństwo pacjentów zaopatrujących się w leki w placówkach uprawnionych do obrotu produktami leczniczymi nie jest zagrożone. Sfałszowane leki nie trafiają do legalnego łańcucha dystrybucji. Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wyrażają zaniepokojenie ostatnimi doniesieniami medialnymi dotyczącymi sfałszowanych leków, które rzekomo zalewają polski rynek. W zgodnej opinii przedstawicieli tych organizacji wiele artykułów może sugerować, iż z uwagi na wzrost zagrożenia lekami sfałszowanymi pacjenci, kupując leki dostępne w legalnym obrocie, mogą być narażeni na utratę zdrowia lub życia.

2017-08-07 NEWS

Według badania Ipsos, aż 93% Polek uważa, że robi przemyślane zakupy. 80% za takie uważa zakupy, które charakteryzują się najlepszą jakością w rozsądnej cenie. Zgodnie z badaniem, główną kategorią, której dotyczą przemyślane zakupy Polek, są leki bez recepty (81% wskazań respondentek badania).

2017-07-31 NEWS

Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals ogłosiły, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu preparatu Dupixent® (dupilumab) do stosowania u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu, którzy kwalifikują się do terapii ogólnoustrojowej.

2017-07-21 NEWS

VI Zielarska Konferencja Kobiet (której patronem medialnym był miesięcznik "Lek w Polsce") odbyła się w dniach 23-25 czerwca 2017 r. w „Ziołowym Zakątku” w Korycinach na Podlasiu, podobnie jak poprzednie jej edycje. Podlasie to miejsce o czystych i pięknych terenach, gdzie wciąż żywa jest tradycja zielarska, a mieszkańcy tego regionu od pokoleń korzystają z prozdrowotnych właściwości roślin. W tej wiejskiej, charakterystycznej dla Podlasia scenerii można zapoznać się z funkcjonowaniem gospodarstwa ekologicznego i zwiedzić Ogród Botaniczny, w którym została zebrana imponująca kolekcja ponad 1000 roślin. Są wśród nich rośliny chronione i dziko rosnące, gatunki jadalne, jak również trujące. Trudno byłoby znaleźć lepsze miejsce na spotkanie miłośników ziół oraz naukową konferencję – umożliwiające łączenie teorii z praktyką.

2017-07-18 NEWS

Od 5 lipca 2017 r. działa Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków KOWAL, której celem jest stworzenie i wdrożenie informatycznego systemu kontroli autentyczności produktów leczniczych. Obowiązek utworzenia przez przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego poszczególnych krajów członkowskich Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków wynika wprost z dyrektywy unijnej 2011/62/EU, tzw. Dyrektywy fałszywkowej, i implementującej ją do polskiego prawa ustawy z dnia 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 8 stycznia 2015 r.), jak też aktów wykonawczych do dyrektywy. Krajową Organizację Weryfikacji Autentyczności Leków powołały cztery uprawnione i zobowiązane do tego organizacje: Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF), Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) oraz Naczelna Izba Aptekarska (NIA).

2017-07-07 ARTYKUŁ

Nie będę Państwa zamęczał dywagacjami na temat ketoprofenu – OTC i elleOne – Rp, bo po prostu temat medialnie się wyczerpał (nastało coś w rodzaju znanej nam z historii „dziwnej wojny” z lat 1939-40, określanej jako: drôle de guerre, the phoney war, Sitzkrieg, kiedy to na Zachodzie spokojnie czekano, aż Niemcy i ZSRR pospołu dorżną Polskę). Czekamy kiedy to media wszystkich orientacji z równą gwałtownością rzucą się na inny temat zastępczy, który zapewne podrzucą działające ochoczo Komisje Sejmowe ds. Różnych Spraw. To wszystko sprawiło, że prime time dla większości stacji TV to obecnie nie pora wieczorna, ale poranna, bo owe Komisje zaczynają działalność jak dla dziennikarzy bladym świtem, czyli ok. godziny 9.00. No, ale czego tam się można dowiedzieć!

2017-07-06 NEWS

Kongres FARMACJA 21

21-22 października 2017, Wrocław

Kongres FARMACJA 21 to początek nowej formy dyskusji nad przyszłością zawodu farmaceuty w Polsce. Przeznaczony jest dla farmaceutów zatrudnionych w aptekach ogólnodostępnych, ośrodkach badawczych, hurtowniach i przemyśle farmaceutycznym, studentów reprezentujących Młodą Farmację z całego kraju, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, samorządu aptekarskiego, a także wielu stowarzyszeń aktywnych w obszarze farmacji aptecznej.

III Kongres FARMACJA 21 odbędzie się w dniach 20-21 października 2017 r. we Wrocławiu na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym kongresu.

Copyright © Medyk sp. z o.o