2016-06-27 NEWS

Cukrzyca jest najczęściej wykrywana dopiero po 5-12 latach od jej pierwszych objawów – wynika z danych WHO. Tymczasem zbyt późne rozpoznanie choroby wiąże się z poważnymi powikłaniami. Dlatego w Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (27 czerwca), lekarze zachęcają do bezpłatnych badań. Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 2,73 mln osób - mówią o tym dane NFZ i informacje z 600 aptek. 26% osób z tej grupy nie podjęło żadnego leczenia. Problem najczęściej dotyczy mieszkańców województwa śląskiego (6,5%) i łódzkiego (6,4%). Najrzadziej podkarpackiego (4,%) i podlaskiego (4,8%). Problem jest większy wśród kobiet (56%) niż mężczyzn (44%).

reklama Prenumerata_e-lek
2016-06-08 NEWS

Nowy lek dla chorych na cukrzycę typu 2

Komitet Doradczy FDA zaleca zatwierdzenie rejestracji nowego leku firmy Sanofi

Komitet Doradczy ds. Leków Endokrynologicznych i Metabolicznych (EMDAC) Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zalecił zatwierdzenie wniosku o rejestrację nowego leku na bazie preparatu złożonego zawierającego insulinę bazalną glargine w dawce 100 jedn./ml oraz liksysenatyd (agonistę receptora GLP-1) w stałych proporcjach, przeznaczonego do leczenia dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Wniosek o rejestrację nowego leku na bazie liksysenatydu poparto wynikami otrzymanymi w ramach programu GetGoal, który objął 13 badań klinicznych z udziałem ponad 5000 dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2. Wniosek o rejestrację tego leku obejmuje również wyniki badania ELIXA nad rezultatami dotyczącymi układu sercowo-naczyniowego u pacjentów dorosłych z cukrzycą typu 2 z grupy wysokiego ryzyka (tj. takich, którzy niedawno przeszli ostry zespół wieńcowy).

2016-06-02 NEWS

Działająca od czerwca 2015 r. łódzka spółka biotechnologiczna GeneaMed, pracująca nad wprowadzeniem na rynek światowy dendrymerów jako potencjalnego leku na przewlekłą białaczkę limfocytową, odkryła, że zmodyfikowane nanocząsteczki skutecznie pomagają także pacjentom, na których nie działają dostępne obecnie na rynku farmaceutycznym leki. Dziś GeneaMed ma trzy zgłoszenia patentowe. Ostatnie jest najszersze, obejmuje bowiem wykorzystanie dendrymerów w leczeniu nie tylko przewlekłej białaczki limfocytowej (PBL), ale również innych chorób białaczkowych i lekoopornych form białaczek. Udziałowcami GeneaMed są INNOventure oraz Fundacja Akcelerator Uniwersytetu Łódzkiego. Spółką zarządzają biotechnolodzy specjalizujący się w zakresie chorób białaczkowych oraz w genetyce medycznej.

2016-05-30 NEWS

Już od blisko 30 lat, co roku 31 maja Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę całego społeczeństwa na ekonomiczne, a przede wszystkim, zdrowotne skutki palenia tytoniu. Dla organizatorów kampanii Płuca Polski Światowy Dzień bez Papierosa to idealna okazja, aby jeszcze raz podkreślić, że nałóg palenia papierosów to główny czynnik ryzyka rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Dym papierosowy odpowiada za niemal 90% wszystkich przypadków zachorowań. Najważniejszym elementem leczenia tej uciążliwej i postępującej choroby jest zaprzestanie palenia tytoniu. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia na skutek palenia tytoniu, co roku na świecie umiera 6 milionów osób. Na liście śmiertelnych chorób tytoniozależnych, oprócz raka płuc, przełyku, krtani czy trzustki znajdują się także przewlekłe choroby płuc, w tym POChP.

2016-05-30 NEWS

V Konferencja Zielarska Kobiet

24-26 czerwca – Ziołowy Zakątek, Koryciny

Organizatorem tej konferencji jest Zakład Chemii Fizycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM. Tematyka spotkania obejmuje zagadnienia związane z substancjami pochodzenia naturalnego, fitochemią i fitoterapią. Ziołolecznictwo, oprócz bogatej i chlubnej przeszłości, ma też bardzo obiecującą przyszłość. Konferencja to miejsce spotkania naukowców, konsumentów, producentów ziołowych preparatów i wszystkich entuzjastów ziół.

2016-05-25 NEWS

Brak zindywidualizowanej terapii lekowej dla pacjentów z SM, słaba dostępność do leków drugiej linii oraz brak wsparcia psychologicznego ze strony systemu zdrowotnego to najważniejsze problemy, z jakimi muszą mierzyć się polscy pacjenci chorujący na SM. W Polsce na SM choruje 45 tys. osób.  Z danych zebranych przez NFZ wynika, że według stanu na kwiecień 2016 r. leczonych lekami pierwszej i drugiej linii było 20% chorych na SM (9,5 tys.). Grupa chorych, którzy kwalifikują się do leczenia to 70% co oznacza, że zdecydowana większość  chorych nie otrzymuje żadnego leczenia. Plasuje to Polskę w grupie trzech państw z najniższą dostępnością do leczenia SM (obok Białorusi i Irlandii).

2016-05-20 NEWS

W 2014 r. wartość rynku badań klinicznych w Polsce wyniosła 950 mln zł, czyli o 90 mln więcej niż 5 lat wcześniej – wynika z raportu „Badania kliniczne w Polsce” przygotowanego przez firmę doradczą PwC na zlecenie INFARMY, GCP i Polcro. Wzrost w tym obszarze w ciągu ostatnich 5 lat wyniósł 15%. Jednocześnie w tym czasie o 15% spadła liczba wykonywanych badań klinicznych, a w efekcie zmalała aż o 10 tys. liczba pacjentów, którzy uzyskali w ten sposób dostęp do innowacyjnych leków.

2016-05-19 NEWS

Z tej okazji po zmroku warszawski Pałac Kultury, jak i wiele  innych znanych obiektów na całym świecie, rozbłyśnie na fioletowo. Fiolet to międzynarodowy symbol chorób zapalnych jelit, do których zalicza się: chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i inne zapalne choroby jelita. Na całym świecie na NZJ cierpi 5 mln ludzi. Szacuje się, że w Polsce to 50 tys. chorych, z  których  co czwarty to dziecko.

2016-05-17 NEWS

Komisja Europejska zatwierdziła w maju stosowanie kombinacji niwolumabu i ipilimumabu u pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem, niezależnie od statusu mutacji BRAF. Decyzja KE oznacza dopuszczenie skojarzonego schematu leczenia zaawansowanego czerniaka z wykorzystaniem immunoterapii na terenie wszystkich 28 państw Unii Europejskiej.

2016-05-12 NEWS

Czerniak jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 r. czerniaka rozpoznano u 1200 mężczyzn i 1350 kobiet, a z jego powodu zmarło w Polsce 1191 osób. Śmiertelność w Polsce z powodu tego nowotworu jest o 20% wyższa niż w Europie, a przecież wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Europejski Dzień Walki z Czerniakiem to doskonała okazja, aby edukować społeczeństwo na temat zagrożeń, czynników ryzyka, metod profilaktyki, a także sposobów leczenia nowotworu, który jest przyczyną większości zgonów związanych z chorobami skóry.

2016-05-10 NEWS

Polska, Warszawa – 9 maja 2016 – W Polsce 2,73 mln osób choruje na cukrzycę. Aż 26% z nich nie ma świadomości swojej choroby i nie podejmuje leczenia. W trakcie XVII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego eksperci z całego kraju rozmawiali na temat metod, które mogłyby poprawić ogólne wyrównanie cukrzycy w Polsce. Po raz kolejny podkreślono, że skuteczne i zrównoważone leczenie cukrzycy zależy od dostępności nowoczesnych terapii.

2016-05-04 NEWS

Światowy Dzień Promocji Higieny Rąk (5 maja) obchodzony jest na całym świecie od 11 lat z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Do grona 180 krajów podnoszących tego dnia temat bezpieczeństwa pacjentów Polska dołączyła w 2013 r. Głównym celem tej inicjatywy WHO jest minimalizowanie liczby ZZOZ poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia. Według szacunków Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zakażeniom związanym z opieką zdrowotną co roku w całej Unii Europejskiej ulega ponad 4,1 mln pacjentów, 37 tys. umiera w ich wyniku. Ze względu na brak odpowiedniego raportowania w Polsce liczba przypadków śmiertelnych nie jest dokładnie znana, ale szacuje się ją również na kilkadziesiąt tysięcy osób.

2016-04-25 NEWS

Apteka dla aptekarza

Stanowisko Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET z zaskoczeniem i niepokojem przyjął zapowiedź wiceministra zdrowia Krzysztofa Łandy dotyczącą planów resortu w zakresie wprowadzenia wymogu posiadania przynajmniej 51 procent udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji. Oznacza to odebranie polskim przedsiębiorcom majątku wartego 5 mld zł i przekazanie kontroli nad rynkiem leków korporacji zawodowej aptekarzy. W krótkim czasie doprowadzi to do wzrostu cen w aptekach.

2016-04-22 NEWS

Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb do stosowania w zaawansowanym raku nerkowokomórkowym po wcześniejszym leczeniu.

Niwolumab to pierwszy i jedyny inhibitor PD-1 dopuszczony do obrotu u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerkowokomórkowym, którzy otrzymywali wcześniejsze leczenie.

2016-04-22 NEWS

Z okazji 30-lecia Grupa Adamed otwiera nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz wyposaża 30 szkolnych pracowni naukowych. Obchody rocznicy wpisują się w szerszą strategię korporacji, w której mieszczą się zarówno prace nad innowacyjnymi lekami, jak i daleko idące wsparcie rozwoju naukowych pasji wśród młodych ludzi.

Copyright © Medyk sp. z o.o