2017-07-27 ARTYKUŁ

Nietrzymanie moczu polega na niekontrolowanym wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego. To powszechny problem, który dotyka miliony ludzi, z których większość to kobiety. Nietrzymanie moczu jest często zawstydzającym problemem. Istnieje kilka różnych typów, przyczyn i sposobów leczenia tej dolegliwości. Większość osób cierpiących na nietrzymanie moczu ma wysiłkowe nietrzymanie moczu lub naglące nietrzymanie moczu Wysiłkowe nietrzymanie moczu może wystąpić, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej – na przykład podczas ćwiczeń, śmiechu, kichnięcia lub kaszlu. Choroby takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, cukrzyca i udar mogą uszkodzić nerwy, prowadząc do naglącego nietrzymania moczu. Zmiana stylu życia i leczenie oraz ćwiczenie mięśni dna macicy (mięśni Kegla) mogą pomóc w objawach lub całkowicie je usunąć.

reklama Prenumerata_e-lek
2017-07-26 ARTYKUŁ

Potas odgrywa niezmiernie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Odpowiada za prawidłowy przebieg wewnątrzkomórkowych reakcji enzymatycznych oraz syntezy białka, wpływa na pracę mięśni (w tym mięśnia sercowego), reguluje gospodarkę wodną organizmu, przepływ i ciśnienie krwi. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tego jonu w organizmie prowadzi do niekorzystnych efektów, np. zaburzeń rytmu serca. Z tego względu suplementacja potasem powinna odbywać się pod kontrolą lekarza. Poniższy artykuł prezentuje przegląd literatury naukowej na temat roli potasu w organizmie człowieka, skutków jego nadmiaru i niedoboru oraz suplementacji.

2017-07-24 ARTYKUŁ

Solwatacja, czyli proces otaczania cząsteczek rozpuszczanego związku chemicznego przez cząsteczki rozpuszczalnika, to jeden z licznych procesów fizykochemicznych wpływających na właściwości substancji leczniczych stosowanych w farmakoterapii. Zjawisko solwatacji jest często pomijaną przyczyną zmiany dostępności biologicznej leku, czego przykładami mogą być nawet monografie poszczególnych substancji leczniczych zawarte w Farmakopeach. W artykule przedstawiono przebieg procesu solwatacji, jego wpływ na właściwości substancji stosowanych w lecznictwie, a także sklasyfikowano solwatomorfy występujące w Farmakopei Polskiej X.

2017-07-21 ARTYKUŁ

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2017

najważniejsze zmiany i zasady dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej

Począwszy od 2005 r., Polskie Towarzystwo Diabetologiczne rokrocznie publikuje rekomendacje dotyczące leczenia chorych na cukrzycę. Zalecenia są opracowywane przez grupę uznanych ekspertów na podstawie zasad medycyny opartej na faktach i obejmują najważniejsze zagadnienia współczesnej diabetologii. Po raz pierwszy uzupełniono zalecenia o siłę dowodów naukowych, co wraz z wieloma mniejszymi korektami przyczyniło się do większej jasności rekomendacji. Znajomość zmian w leczeniu cukrzycy typu 2 jest szczególnie ważna i użyteczna dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Obecna wersja zaleceń akcentuje konieczność indywidualizacji celów i zasad leczenia.

2017-07-20 ARTYKUŁ

Konopie siewne i indyjskie to roślina jednoroczna należąca do rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Od czasów prehistorycznych była stosowana jako roślina lecznicza, narkotyk rytualny, źródło pokarmu (oleju i nasion) oraz włókien. W XX w. wiele krajów Europy Zachodniej prawnie zabroniło uprawy C. indica ze względu na zawartość psychoaktywnego fitokannabinoidu Δ9-tetrahydrokannabinolu (THC). Obecnie konopie są na nowo odkrywane i doceniane. Odmiany przemysłowe o niskiej zawartości THC mogą być uprawiane na terenie Unii Europejskiej jako źródło włókien, nasion i oleju. Istnienie w organizmie człowieka układu endokannabinoidowego sugeruje, że THC i inne kannabinoidy, jak pozbawiony działania psychoaktywnego kannabidiol (CBD), mogą kompensować niedobory endokannabinoidów, a regulując ich metabolizm, wspomagać leczenie niektórych stanów chorobowych.

2017-07-20 ARTYKUŁ

Człowiek codziennie traci wodę w postaci pary wodnej w wydychanym powietrzu, a także z potem, moczem i kałem. Wraz z wodą traci również elektrolity. Nasz organizm stale dostosowuje równowagę między stratami wody (i soli) a przyjmowaniem płynów. Odwodnienie jest stanem, który może wystąpić, kiedy utrata płynów ustrojowych przekracza ilość przyjmowaną. Ciało zaczyna tracić zdolność do prawidłowego funkcjonowania, a następnie wykazuje objawy związane z utratą płynów. Niemowlęta i dzieci są najbardziej narażone na utratę wody i elektrolitów. Jedynym skutecznym sposobem na odwodnienie jest uzupełnianie utraconych płynów i elektrolitów. W przypadku niemowląt i dzieci, u których nastąpiło odwodnienie z powodu biegunki, wymiotów lub gorączki, stosuje się doustne roztwory nawadniające, które w swoim składzie zawierają wodę, glukozę i elektrolity w odpowiednio dobranych stężeniach i proporcjach.

2017-07-19 ARTYKUŁ

Człowiek codziennie traci wodę w postaci pary wodnej w wydychanym powietrzu, a także z potem, moczem i kałem. Wraz z wodą traci również elektrolity. Nasz organizm stale dostosowuje równowagę między stratami wody (i soli) a przyjmowaniem płynów. Odwodnienie jest stanem, który może wystąpić, kiedy utrata płynów ustrojowych przekracza ilość przyjmowaną. Ciało zaczyna tracić zdolność do prawidłowego funkcjonowania, a następnie wykazuje objawy związane z utratą płynów. Niemowlęta i dzieci są najbardziej narażone na utratę wody i elektrolitów. Jedynym skutecznym sposobem na odwodnienie jest uzupełnianie utraconych płynów i elektrolitów. W przypadku niemowląt i dzieci, u których nastąpiło odwodnienie z powodu biegunki, wymiotów lub gorączki, stosuje się doustne roztwory nawadniające, które w swoim składzie zawierają wodę, glukozę i elektrolity w odpowiednio dobranych stężeniach i proporcjach.

2017-07-18 ARTYKUŁ

Właściwa podaż witaminy D3 w diecie jest kluczowa dla właściwego rozwoju szkieletu, mineralizacji kości i tym samym dla właściwego rozwoju i wzrostu dziecka. Niedobory witaminy D3 są jednak powszechne zarówno u dzieci, jak i dorosłych, zwiększając ryzyko rozwoju krzywicy, osteoporozy, a także zaburzeń układu immunologicznego, chorób układu sercowo-naczyniowego, otyłości, cukrzycy, zespołu metabolicznego i nowotworów. Jej suplementacja jest rekomendowana dzieciom od pierwszych dni życia, jak też osobom dorosłym.
 

2017-07-13 ARTYKUŁ
Żylaki kończyn dolnych to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (pchż). Opisuje się je jako rozszerzone, wydłużone żyły o krętym przebiegu. Żyły powierzchowne objęte tym schorzeniem są widoczne przez skórę. Mechanizm powstawania żylaków pozostaje niewyjaśniony. Istnieje teoria, że rozwijają się na skutek niewydolności zastawek żylnych, co prowadzi do powrotu krwi z żył głębokich do powierzchownych, rozwoju nadciśnienia żylnego oraz rozszerzenia żyły. Do leczenia żylaków, oprócz farmakoterapii, wykorzystuje się również skleroterapię, leczenie chirurgiczne, metody uciskowe oraz leczenie wewnątrznaczyniowe.
2017-07-12 ARTYKUŁ
Na podstawie danych opublikowanych przez NFZ w Internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych dostępnych w aptekach w 2016 r. Opublikowane dane nie obejmują szczegółowych informacji dla ok. 4,3 mln opakowań, tj. ok. 1,04% wszystkich wykupionych opakowań o wartości ok. 371 mln PLN – 3,19%.
2017-07-11 ARTYKUŁ
W Polsce problem chrapania dotyczy co najmniej 8 milionów dorosłych ludzi. Część z nich chrapie uporczywie, a 5-6% ma już zaawansowany bezdech z szeregiem poważnych konsekwencji zdrowotnych. Problem chrapania nasila się wraz z wiekiem. W starszym wieku łatwiej dochodzi do zwężenia dróg oddechowych.
2017-07-10 ARTYKUŁ
Egzogenne zaburzenia snu, np. spowodowane pracą zmianową (shift work sleep disorders – SWSD), są efektem rozbieżności między wewnętrznym rytmem snu i czuwania a narzuconymi godzinami pracy. SWSD obniża jakość życia pracowników, zwiększa ryzyko wielu chorób i może wpływać na zdrowie oraz bezpieczeństwo osób trzecich (np. służby porządkowe, kierowcy, pracownicy służby zdrowia). Postępowanie w zaburzeniach snu spowodowanych pracą zmianową obejmuje terapię behawioralną oraz farmakoterapię egzogenną melatoniną.
2017-07-07 ARTYKUŁ

Tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej są stałymi, dozowanymi postaciami leku, które ulegają rozpadowi lub rozpuszczeniu w jamie ustnej pod wpływem kontaktu ze śliną. Uwalnianie substancji leczniczej w jamie ustnej niesie za sobą wiele korzyści, m.in.: wygodę i szybkość przyjmowania, co ma duże znaczenie w przypadku dzieci, osób starszych, czy pacjentów z problemami z przełykaniem. Sprawdza się też w przypadku przedłużonych terapii oraz przyjmowania preparatu między posiłkami. Poniższy artykuł przedstawia przegląd literatury naukowej na temat technologii otrzymywania i cech charakterystycznych postaci ODT.

2017-07-07 ARTYKUŁ

Nie będę Państwa zamęczał dywagacjami na temat ketoprofenu – OTC i elleOne – Rp, bo po prostu temat medialnie się wyczerpał (nastało coś w rodzaju znanej nam z historii „dziwnej wojny” z lat 1939-40, określanej jako: drôle de guerre, the phoney war, Sitzkrieg, kiedy to na Zachodzie spokojnie czekano, aż Niemcy i ZSRR pospołu dorżną Polskę). Czekamy kiedy to media wszystkich orientacji z równą gwałtownością rzucą się na inny temat zastępczy, który zapewne podrzucą działające ochoczo Komisje Sejmowe ds. Różnych Spraw. To wszystko sprawiło, że prime time dla większości stacji TV to obecnie nie pora wieczorna, ale poranna, bo owe Komisje zaczynają działalność jak dla dziennikarzy bladym świtem, czyli ok. godziny 9.00. No, ale czego tam się można dowiedzieć!

2017-07-06 ARTYKUŁ

Testy point of care (POC) są niezbędnymi narzędziami na polu diagnostyki laboratoryjnej, które obejmują zarówno profesjonalne, jak i domowe testy diagnostyczne. Testy POC pozwalają na przeprowadzanie badań laboratoryjnych bezpośrednio przy chorym: w domu, gabinecie lekarskim lub przy łóżku szpitalnym. Domowe testy diagnostyczne umożliwiają wykonanie badań, które jak dotąd można było przeprowadzić jedynie w wyspecjalizowanych laboratoriach medycznych. Stosowane obecnie testy diagnostyczne charakteryzują się wysoką czułością, dużą specyficznością i krótkim czasem wykonania. Rynek wyrobów IVD (diagnostyka in vitro), w tym domowych testów diagnostycznych, rozwija się dynamicznie, głównie z powodu coraz większego zainteresowania społeczeństwa własnym zdrowiem.

Copyright © Medyk sp. z o.o