2013-08-19 ARTYKUŁ

Łuszczyca jest przewlekłą, hiperproliferacyjną chorobą zapalną skóry. W jej leczeniu zaleca się preparaty zewnętrzne, fototerapię i leczenie systemowe. Pierwszym etapem jest zazwyczaj terapia miejscowa, która polega na stosowaniu dziegci, cygnoliny, kwasu salicylowego, kortykosterydów, inhibitorów kalcyneuryny, pochodnych witaminy D3, retinoidów, emolientów. Metody leczenia różnią się u poszczególnych pacjentów. Zależą od typu łuszczycy, odpowiedzi na poprzednie terapie, intensywności i rozległości zmian, lokalizacji zmian, jak również od wieku, płci, wykonywanego zawodu i stylu życia.

 

reklama Prenumerata_e-lek
2013-08-19 ARTYKUŁ

Propolis jest produktem o bardzo złożonym składzie, produkowanym przez pszczoły z kitu pszczelego i balsamu pyłkowego. Głównymi substancjami bioaktywnymi propolisu są polifenole (flawonoidy i fenolokwasy) oraz terpenoidy (mono-, tri - , seskwiterpeny i steroidy). Do głównych właściwości propolisu należy działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz immunostymulujące i antyoksydacyjne. Propolis jest stosowany wewnętrznie w postaci nalewek i wyciągów, m.in. w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, stanach obniżonej odporności. Zewnętrznie (w postaci maści, kremów, zasypek, globulek) propolis używany jest m.in. na trudno gojące się rany, owrzodzenia, oparzenia, żylaki, czyraki, a także w schorzeniach ginekologicznych.

2013-08-17 ARTYKUŁ

Otyłość jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną i stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi. Wiemy, że nadmiernej masie ciała towarzyszą liczne powikłania ze strony układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, a także choroby kostno-stawowe. Co więcej, długotrwała otyłość zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu. Podstawowym celem terapii jest zmiana nawyków żywieniowych i jednoczesne zwiększenie aktywności fizycznej. Praca zawiera przegląd najczęściej stosowanych suplementów wspomagających odchudzanie, leków wykorzystywanych w farmakoterapii otyłości oraz nowych związków, poddanych ocenie klinicznej, obniżających masę ciała.

2013-08-17 ARTYKUŁ

Odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stres, błędy żywieniowe, zwiększone zapotrzebowanie czy też upośledzone wchłanianie wymagają zastosowania suplementów diety w celu uzupełnienia niedoborów poszczególnych komponentów. Tematem niniejszego artykułu jest propozycja suplementacji diety dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, rozpoczynających edukację, o składniki ułatwiające przejście tego przełomowego okresu w ich życiu.

2013-08-14 ARTYKUŁ

Kwasy tłuszczowe omega-3 są ważnym składnikiem diety kobiety ciężarnej oraz karmiącej i w tych okresach zalecana jest ich suplementacja. Badania wykazały, że wpływają one m.in. na rozwój mózgowia i siatkówki oka, wspomagają rozwój intelektualny dziecka oraz mogą wywierać korzystny wpływ na przebieg ciąży. Do badania zakwalifikowano 80 kobiet w okresie ciąży lub laktacji. Celem pracy było sprawdzenie wiedzy kobiet na temat kwasów tłuszczowych omega-3. Badanie wykazało, że wiedza kobiet była na niskim poziomie, a 52% badanych nie stosowało suplementacji kwasami tłuszczowymi omega-3.

 

2013-08-14 ARTYKUŁ

Promieniowanie słoneczne, poza dobroczynnym działaniem na organizm, może powodować oparzenia słoneczne, przyspieszać proces starzenia skóry i przyczyniać się do powstawania nowotworów. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed ekspozycją na słońce - przestrzeganie zasad zdrowego opalania i używanie preparatów z filtrami UV. Jeśli już jednak dojdzie do oparzenia słonecznego, to należy zastosować właściwe leczenie, które pozwoli zmniejszyć dolegliwości bólowe i wpłynie korzystnie na proces regeneracji skóry.

 

2013-08-14 ARTYKUŁ

Bez czarny (Caprifoliaceae) jest rośliną o szerokim wachlarzu właściwości farmakologicznych. Preparaty otrzymywane z jego kwiatów i owoców stosowane są m.in. do leczenia stanów grypowych, przeziębień i innych chorób przebiegających z gorączką i stanem zapalnym górnych dróg oddechowych. Za działanie lecznicze bzu czarnego odpowiedzialne są zawarte w nim flawonoidy, antocyjany i triterpeny. Poniższy artykuł przedstawia przegląd literatury naukowej na temat właściwości leczniczych owoców i kwiatu bzu czarnego.

 

2013-07-02 ARTYKUŁ

Łupież należy do częstych chorób skóry owłosionej głowy; charakteryzuje się złuszczaniem, świądem, czasem nieznacznym rumieniem. Dotyczy 5-10% populacji. Etiologia łupieżu jest wieloczynnikowa

2013-07-01 ARTYKUŁ

Potas to główny kation wewnątrzkomórkowy. Pierwiastek ten aktywuje wiele procesów enzymatycznych, zapewnia prawidłową pracę komórek nerwowych i mięśniowych, bierze też udział w mechanizmach homeostatycznych, przede wszystkim w utrzymywaniu ciśnienia osmotycznego oraz równowagi kwasowo-zasadowej.

2013-07-01 ARTYKUŁ

Do rozwoju zespołu suchego oka przyczynia się m.in. długotrwała praca przy monitorze komputera czy przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego też schorzenie dotyka coraz częściej młodych, aktywnych zawodowo osób.

2013-07-01 ARTYKUŁ

Skóra odgrywa jedną z kluczowych ról fizjologicznych, stanowiąc bardzo istotną barierę fizykochemiczną między organizmem a otoczeniem. To także narząd wydzielania wewnętrznego i wysoko wyspecjalizowany organ czucia dotyku i temperatury. Niedojrzałość skóry noworodków i małych dzieci sprawia, że jest ona bardziej wrażliwa i delikatna niż u dorosłych oraz łatwiej ulega podrażnieniom lub alergizacji.

2013-07-01 ARTYKUŁ

Artykuł przedstawia leki ziołowe stosowane w szeroko pojętych zaburzeniach trawienia. Szczegółowo omawia surowce roślinne pobudzające wydzielanie soku żołądkowego, wiatropędne, stosowane w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, przeciwwymiotne oraz żółciopędne i żółciotwórcze. Analizuje ich skład, działanie i zastosowanie, również pozamedyczne, działania niepożądane oraz przynależność botaniczną poszczególnych roślin leczniczych. Omówione zostały także zastosowania nieaktualne, znane w medycynie dawnej i ludowej. Surowce zostały podzielone na grupy stosownie do wskazań, a przy grupach najobszerniejszych również na podgrupy.

2013-06-03 ARTYKUŁ

Zaparcia to problem bardzo powszechny, wynikający z popełnianych błędów żywieniowych, stosowania niektórych leków i braku aktywności fizycznej. Suplementacja roślinnych środków przeczyszczających pozwala skutecznie walczyć z zaparciami. Szczególnie polecane w profilaktyce zaparć są błonnik i suplementy zawierające probiotyczną florę jelitową.

2013-05-29 ARTYKUŁ

W artykule przedstawione zostały zagadnienia związane z oceną i stosowaniem oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych ze szczególnym uwzględnieniem oświadczeń dotyczących kości i stawów.

2013-05-29 ARTYKUŁ

Artykuł zawiera omówienie nowych rekomendacji i zaleceń w stosowaniu niesedatywnych leków przeciwhistaminowych II generacji. Są one podstawowymi lekami w terapii schorzeń alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, atopowe zapalenie skóry, wyprysk. Wzrastająca częstość chorób z grupy nadwrażliwości powoduje poszukiwanie nowych grup leków i nowych preparatów, które charakteryzują się wysoką wybiórczością względem mechanizmów docelowych i zminimalizowanymi objawami niepożądanymi.

Copyright © Medyk sp. z o.o