2018-10-04 Aktualności

Blisko 100 kierowników aptek weźmie udział w szkoleniu z zakresu opieki farmaceutycznej, które odbędzie się w najbliższy weekend (6-7 października br.) To pierwsze tego rodzaju warsztaty w Polsce, które poprowadzą światowi eksperci. Program „SMART Pharmacy” jest inicjatywą edukacyjną dla farmaceutów i obejmuje wszystkie elementy cyklu doskonalenia zawodowego, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru opieki farmaceutycznej. Partnerami wydarzenia są Naczelna Izba Aptekarska oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. Z kolei o dostępność ekspertów zadbała firma farmaceutyczna Salveo.

W trakcie dwudniowej sesji zagraniczni eksperci z doświadczeniem w dziedzinie farmacji i rozwoju kompetencji podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu wdrażania modelu opieki farmaceutycznej na wielu rynkach – europejskich i światowych. Spotkanie z kierownikami aptek poprowadzą:

Mike Rouse – zastępca dyrektora wykonawczego ds. zawodowych i dyrektor ds. zagranicznych w Radzie Akredytacyjnej ds. Edukacji Farmaceutycznej (ACPE) w Chicago, USA. Jest kierownikiem ds. zapewnienia jakości kształcenia ustawicznego w Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP). Jako konsultant i prelegent wystąpił do tej pory w ponad 60 krajach.

Dr Arijana Meštrović – zrzeszona w Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP). Przez 14 lat pracowała jako farmaceutka. Obecnie jest wykładowcą i niezależnym konsultantem międzynarodowej agencji Pharma Expert. Prowadzi wykłady i warsztaty w programach doskonalenia zawodowego farmaceutów. Arijana Meštrović jest również międzynarodowym konsultantem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Podczas warsztatów porozmawiamy na temat modelu doskonalenia zawodowego farmaceutów w kontekście zapewnienia odpowiedniej jakości opieki nad pacjentami. Będziemy też dyskutować o roli farmaceuty oraz opieki farmaceutycznej w całościowej opiece nad pacjentem. To pierwsze tego rodzaju wydarzenie. Mam nadzieję, że dojdzie do kolejnych spotkań tak, aby nasza współpraca mogła się rozwijać w kolejnych latach" – mówi Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, prezydent-elekt PGEU i jednocześnie gospodarz tego wydarzenia.

 

Jak kształtować wiedzę, umiejętności i postawy?

Działania edukacyjne odbywające się w formie interaktywnych warsztatów, wykładów i dyskusji w małych grupach mają podnieść poziom wiedzy, umiejętności oraz pozytywnie oddziaływać na postawy farmaceutów.  Aby tak się stało, prowadzący zajęcia podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami, jak również wskażą skuteczne sposoby rozwiązywania problemów. Program ma również na celu zwiększenie świadomości znaczenia, jakie niesie za sobą motywacja w pracy farmaceuty, w tym kierownika apteki jako osoby dbającej o kompleksowe zarządzanie placówką. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną przykłady z innych krajów, stanowiące inspirację do rozwoju dla polskich farmaceutów. Jak podkreślają eksperci, to właśnie motywacja fachowego personelu aptecznego jest jednym z kluczowych czynników mogących mieć wpływ na prezentowany w danej placówce standard opieki nad pacjentami.

 

Warsztaty to skarbnica wiedzy na temat:

1. Jak szkolić farmaceutów, aby świadczyli najwyższej jakości opiekę farmaceutyczną?

2. Jak motywować farmaceutów?

3. Jak komunikować się z pacjentem?

4. Jak zarządzać czasem w opiece nad pacjentem?

5. Jak wdrażana była opieka farmaceutyczna w innych krajach?

6. Jak zainicjować zmiany, aby z sukcesem wdrożyć model opieki farmaceutycznej w Polsce?

Copyright © Medyk sp. z o.o