2020-05-07 Artykuł

Cynk jest niezbędnym mikroelementem dla metabolizmu człowieka. Katalizuje ponad 100 reakcji enzymatycznych, stanowi składnik struktury białek i reguluje ekspresję genów. Jest także jednym z kluczowych elementów funkcjonowania układu immunologicznego. Pacjenci szczególnie narażeni na niedobór cynku to osoby niedożywione, z zapalnymi chorobami jelit, zespołami upośledzonego wchłaniania lub nadużywające alkoholu. Objawy niedoboru cynku są niespecyficzne i obejmują opóźnienie wzrostu, biegunki, zapalenia języka, dystrofię paznokci, a także zmniejszenie odporności. Niedobór cynku może być leczony preparatami doustnymi bardzo dobrze tolerowanymi w zalecanych przez producentów dawkach.

W wyniku metaanalizy 17 badań randomizowanych wykonanej przez Science i wsp. w 2012 r. stwierdzono, że doustne preparaty cynku mogą skrócić czas trwania objawów przeziębienia.
Źródłami pokarmowymi cynku są produkty takie jak wołowina, drób, owoce morza i zboża. Po wchłonięciu, głównie w dwunastnicy i jelicie krętym, cynk trafia do wielu tkanek. Organizm człowieka potrafi przyswoić ok. 30% cynku dostarczanego z produktów spożywczych. Pierwiastek ten jest w 85% magazynowany w mięśniach i kościach, w 11% w skórze i wątrobie oraz w 4% w innych narządach. Średnia zawartość cynku w ustroju dorosłego człowieka wynosi ok. ok. 2–3 g. Istotnym faktem jest, że niedobór cynku dotyczy aż 30% ludności świata.

Copyright © Medyk sp. z o.o