2021-01-22 Aktualności

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 ujawnił wiele problemów związanych z ochroną zdrowia w Polsce. Jednocześnie był powodem dyskusji na temat koniecznych reform. Obecna sytuacja wskazuje, że ​​zdrowie społeczeństwa powinno być priorytetem, ponieważ jest podstawowym warunkiem trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego i stabilnego funkcjonowania państwa. To unikalny moment na wdrożenie poważnych zmian w polskim systemie ochrony zdrowia – zgodnie podkreślali eksperci biorący udział w webinarium (listopad 2020 r.) zainicjowanym przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA we współpracy z Pracodawcami RP oraz Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO. W wyniku dyskusji ekspertów polskich i zagranicznych powstał dokument, zawierający rekomendacje dla polskiego systemu ochrony zdrowia, wynikające z wniosków wyciągniętych z pierwszej fali pandemii Covid-19.

Słabe strony polskiego systemu zdrowia, ujawnione przez pierwszą falę pandemii, wskazują na potrzebę podjęcia określonych działań w celu poprawy jego funkcjonowania. Dokument, pt. „Rekomendacje zmian w polskim systemie ochrony zdrowia poprawiające dostęp do świadczeń medycznych dla pacjentów. Wnioski związane z pandemią COVID-19” jest próbą przedstawienia kierunków zmian i systemowych rekomendacji, które mogą wesprzeć polski rząd w odbudowie silnego, dobrze zorganizowanego, efektywnego i odpornego na kryzys systemu ochrony zdrowia.

Przez wiele lat zwlekano z potrzebnymi zmianami w ochronie zdrowia. Dziś mamy idealny moment, aby odważnie zacząć działać. Jestem przekonana, że dziś zarówno rządzący, jak i społeczeństwo znacznie lepiej rozumieją jak ważny dla nas wszystkich jest dobrze działający system ochrony zdrowia. Zdrowe społeczeństwo to zdrowa gospodarka. Nic lepiej niż obecny kryzys zdrowotny nie unaoczniło tego związku – podkreśla Nienke Feenstra, Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Kluczowe rekomendacje wskazane przez ekspertów dotyczą przede wszystkim zwiększenia nakładów publicznych na ten cel i optymalizacji alokacji środków, m.in. przesunięcie terapii pacjentów z leczenia szpitalnego do ambulatoryjnego, a także efektywne wdrożenie rozwiązań w obszarze e-zdrowia i implementację koncepcji ochrony zdrowia w oparciu o wartość (value-based healthcare). Eksperci zgodnie wskazywali również na potrzebę podjęcia konkretnych działań w celu zwiększenia zasobów ludzkich i efektywnego ich wykorzystania w opiece nad pacjentami. 

Priorytetem jest utrwalenie myślenia o zdrowiu jako o czynniku bezpośrednio powiązanym z jakością życia społecznego oraz gospodarki. Równocześnie konieczne jest spojrzenie na możliwy zwrot z inwestycji w nasze bezpieczeństwo zdrowotne, a nie tylko na perspektywę kosztową – przekonuje dr Agnieszka Sznyk, Prezes Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.

Inicjatorzy dokumentu wierzą, że zaproponowane rekomendacje, wypracowane na podstawie wymiany doświadczeń między polskim a zagranicznymi ekspertami, przyczynią się do skutecznego kształtowania systemu ochrony zdrowia w Polsce w najbliższej przyszłości oraz długofalowo, a sugerowane wytyczne będą miały wpływ na decyzje decydentów. Dokument zostanie przekazany m.in. do Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o