2020-12-17

Identyfikacja zakażań, możliwość izolowania osób zakażonych, szansa na przygotowanie się na wzrost liczby pacjentów hospitalizowanych – zasadność wykonywania testów w kierunku COVID-19 jest dla wszystkich zrozumiała. Problem pojawia się w momencie wyboru testu. Co charakteryzuje dostępną diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2? Czym różnią się poszczególne badania? Które z nich powinniśmy wykonać w danym przypadku? Jak interpretować wyniki oraz czym jest wynik fałszywie ujemny? 

reklama Prenumerata_e-lek
2020-12-16 ARTYKUŁ
Na podstawie danych opublikowanych przez NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych dostępnych w aptekach w 2019 r. w przeliczeniu na określone dzienne dawki (DDD), według wartości publikowanych przez WHO Collaborating Centre for Drug Statistic Methodology Oslo. Analizowano dane dla 423,38 mln opakowań leków firmowych o wartości ok. 11,887 mld PLN.
2020-12-16

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2021 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Na liście znalazł się m.in. durwalumab, stosowany w leczeniu w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca, a także poszerzono dostęp do ozymertynibu i pembrolizumabu. MZ czeka do 17 grudnia na uwagi do projektu.

2020-12-15 ARTYKUŁ
Czynnikami ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2 są: płeć męska, starszy wiek (> 65. r.ż.), palenie tytoniu, a także występowanie schorzeń współistniejących: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, innych chorób sercowo-naczyniowych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz nowotworów. Wykazano to w pojedynczych badaniach obserwacyjnych, przeprowadzanych na populacjach różnych części świata [6–9] i potwierdzono w metaanalizach obejmujących wiele badań. W pracy omówiono zasady leczenia nadciśnienia tętniczego w czasie pandemii COVID-19, na podstawie aktualnych zaleceń towarzystw naukowych, a szczególnie tych przygotowanych przez ekspertów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC – ang. European Society of Cardiology).
2020-12-14
W czwartek 10 grudnia Sejm RP przyjął Ustawę o zawodzie farmaceuty. Ustawę, na którą środowisko farmaceutów czekało od ponad trzech dekad. Gratulujemy farmaceutom faktu uchwalenia ustawy kompleksowo regulującej ich zawód. Od samego początku wspieraliśmy prace nad projektem, który w wersji przygotowanej przez Ministra Zdrowia był dokumentem zaakceptowanym przez wszystkie strony rynku, wszystkich interesariuszy. Szkoda, że w trakcie prac sejmowych do projektu wprowadzono poprawki niebezpieczne dla właścicieli aptek, punktów aptecznych i hurtowni farmaceutycznych, sprzeczne z Konstytucją Biznesu– mówi Marcin Piskorski, prezes zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
2020-12-14

Podczas 22. posiedzenia Sejmu IX kadencji (10 grudnia), posłowie przyjęli projekt ustawy o zawodzie farmaceuty. Regulacja zostanie teraz skierowana do podpisu Prezydenta RP. Zasadniczym celem ustawy jest realizacja założeń zawartych w dokumencie Polityka Lekowa Państwa na lata 2018-2022 oraz uregulowanie zasad wykonywania zawodu farmaceuty w ramach jednego aktu normatywnego. 

2020-12-14 ARTYKUŁ

Cynk jest jednym z pierwiastków śladowych w ludzkim organizmie. Warunkuje prawidłowy przebieg wielu procesów, pośród których należy wymienić współtworzenie licznych enzymów, udział w syntezie DNA, transkrypcji RNA oraz reprodukcji. Reguluje sekrecję enzymów i horomonów trzustkowych, a także pełni rolę w modulowaniu przekaźnictwa synaptycznego w obrębie neuronów glutaminergicznych. Jednocześnie wykazano jego krytyczną rolę w kształtowaniu się mechanizmów odporności komórkowej oraz humoralnej. Ponadto jony cynku stanowią ważny czynnik antyoksydacyjny wykazujący działanie protekcyjne wobec komórek.

2020-12-11 ARTYKUŁ
Bakterie z rodzaju Bifidobacterium to jedne z najważniejszych bakterii zasiedlających przewód pokarmowy człowieka. Do najważniejszych gatunków zalicza się: Bifidobacterium longum, Bifidobacterium animalis subsp. lactis, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium bifidum. Badania dowodzą, że bifidobakterie są jednymi z pierwszych bakterii zasiedlających jałowy przewód pokarmowy noworodka i stanowią największą grupę mikroflory jelitowej zdrowego noworodka w okresie karmienia mlekiem matki (nawet 95% całej populacji).
2020-12-09

8 grudnia br. Sejmowa Komisja Zdrowia wydała rekomendacje dotyczące poprawek do ustawy o zawodzie farmaceuty wniesionych przez Senat podczas 18. posiedzenia plenarnego. Kolejnym krokiem w kierunku przyjęcia ustawy jest przekazanie jej z powrotem pod obrady Sejmu. Przed rozpatrzeniem poprawki dotyczącej ograniczenia sankcji za naruszenie niezależności zawodowej farmaceuty poprzez dodanie warunku „uporczywości”, głos zabrała Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

2020-12-09 ARTYKUŁ

Ważnym aspektem działania hormonu wzrostu (GH) jest jego wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Wyniki licznych badań wskazują na korzystne działanie suplementacji tego hormonu na poziom ryzyka sercowo-naczyniowego. Działanie GH na poszczególne składowe ryzyka sercowo-naczyniowego jest zróżnicowane i zależy od wielu czynników, m.in. od wieku i płci. Hormon wzrostu w układzie krążenia wywiera pozytywny, jak i negatywny wpływ.

2020-12-04

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości nowotworem na świecie. Do tej pory opublikowano liczne badania oceniające wpływ suplementacji witaminy D u chorych na raka jelita grubego, jednak ich wyniki były sprzeczne. W metaanalizie opublikowanej w czasopiśmie British Journal of Cancer zebrano siedem badań z randomizacją, podejmujących ten temat. 

2020-12-03

Raport "Profilaktyka chorób zakaźnych w Polsce. Refundacja apteczna szansą na poprawę dostępności do szczepień ochronnych", autorstwa Izabeli Obarskiej i dr hab. n. med. Ernesta Kuchara, przedstawiając historię oraz różne modele finansowania i organizacji szczepień w Polsce i na świecie. Eksperci wskazują na potrzebę zwiększenia finansowania i systematycznej poprawy dostępu do nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych rozwiązań. Wprowadzenie refundacji aptecznej, jako uzupełniającego modelu finansowania szczepień ochronnych, zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych, może zwiększyć dostęp do szczepień zalecanych oraz szczepień alternatywnych (szczepionek wysokoskojarzonych), których koszt jest obecnie pokrywany w całości głównie przez pacjentów. Finansowanie szczepień ochronnych ze środków publicznych zwiększa ich dostępność, a to przynosi korzyści całemu społeczeństwu, więc także państwu, które taki dostęp zapewnia.

2020-12-01

Przedstawiciele branży skupiającej blisko 38% wszystkich aptek w Polsce zwracają uwagę, że na etapie prac senackich udało się usunąć z projektu zapisy godzące w prawa pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców i apelują do posłów o przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez Senat. Przedsiębiorcy i pracodawcy apteczni od początku wspierali prace nad ustawą i szukali kompromisu w kluczowych dla pacjentów i rynku zapisach ustawy. Wsłuchując się w głosy strony społecznej, członkowie Senackiej Komisji Zdrowia zaproponowali i przyjęli szereg zapisów, które przyniosły pewien konsensus w kwestii ustawy. Wcześniej, w toku prac sejmowych, do dobrze ocenianego przez wszystkich interesariuszy projektu rządowego wprowadzono dwie poprawki, które w dobie pandemii COVID-19 mogłyby doprowadzić do likwidacji tysięcy aptek, ze szkodą dla pacjentów, farmaceutów, a także polskich przedsiębiorców.

2020-11-30

COVID-19 zahamował walkę z AIDS

Światowy Dzień AIDS

O ponad 50% spadła w tym roku w Polsce liczba nowo wykrytych przypadków HIV. Powodem jest zmniejszenie liczby wykonywanych testów, co ma związek z pandemią COVID-19. Warto o tym przypomnieć w związku z obchodami Światowego Dnia AIDS, które przypadają 1 grudnia. Do połowy listopada tego roku wykryto w naszym kraju 708 zakażeń HIV, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 1520 – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia-Państwowego Zakładu Higieny. 

2020-11-26

Raport Warsaw Enterprise Institute  pt. Otwarty rynek apteczny a wydolność systemu ochrony zdrowia był przyczynkiem do debaty dotyczącej rynku aptecznego. Według stanu  na wrzesień 2020 r. w Polsce działało 12 312 aptek ogólnodostępnych,  czyli  o 1253 mniej niż w czerwcu roku 2017 r., gdy w życie weszła tzw. ustawa „Apteka dla Aptekarza”.  Mniej aptek to gorszy dostęp do nich dla pacjentów. Mniejsza konkurencja to gorsza jakość świadczonych usług. Zagadnienia, które omawiano podczas debaty to także m.in. konkurencja rynkowa i jej wpływ na jakość świadczonych usług w aptekach oraz plan szczepień na COVID-19.   

Copyright © Medyk sp. z o.o