2020-10-21 NEWS

Choroba zwyrodnieniowa jest najczęstszą chorobą stawów w starzejącym się społeczeństwie. Wiąże się z bólem, niepełnosprawnością i inwalidztwem, stanowiąc ważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny.  Jednak, jak pokazały najnowsze badania SW Research, wiedza na jej temat jest wciąż niewystarczająca. 44% kobiet biorących udział w badaniu wskazało, że nie wie, na czym polega choroba zwyrodnieniowa  stawów, a niewiele więcej niż co piąta badana zna wszystkie czynniki, które są głównymi przyczynami choroby.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-10-19 NEWS

Wybuch pandemii dotknął niemal każdą gałąź gospodarki. Branża farmaceutyczna – na pozór odporna na kryzys związany z COVID-19 – również odczuła jego skutki. A jak pandemia wpłynęła na rynek zamówień publicznych? Odpowiedź na to pytanie przynosi opracowany przez Lideo SA raport rynkowy pt. „Rynek przetargowy w lecznictwie zamkniętym – I półrocze 2019 vs. 2020. Analiza | diagnoza | rekomendacje”. Niestabilna gospodarka lekowa, problemy z importem produktów leczniczych (jednym z większych dostawców Polski są Chiny), a przede wszystkim braki leków sprawiły, że minione 6 miesięcy było wyjątkowo trudne dla farmacji.

2020-10-16 NEWS

Światowy Dzień Owoców i Warzyw to dobra okazja, aby zastanowić się nad ich obecnością w naszym jadłospisie. Zgodnie z zaleceniami instytucji zdrowia publicznego, każdego dnia powinniśmy spożywać min. 400 g warzyw, owoców oraz ich przetworów, najlepiej w podziale na 5 porcji. Jedną porcję może stanowić np. jedno jabłko, miseczka surówki, kilka małych owoców, talerz zupy warzywnej czy szklanka soku (200 ml). Mając na uwadze konieczność pogłębienia edukacji w temacie zdrowego odżywiania, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła nadchodzący 2021 rok Rokiem Owoców i Warzyw. Warszawska iluminacja Pałacu Kultury i Nauki będzie jego symboliczną zapowiedzią.

2020-10-15 NEWS

Lekarze podkreślają, że chociaż dla niektórych osób ten temat może być trudny, nie warto zwlekać z decyzją o wdrożeniu leczenia żywieniowego. Pacjenci często obawiają się stygmatyzacji i obniżenia jakości życia. Niekiedy pojawia się lęk („czy ze mą jest już tak źle, że nie mogę normalnie jeść?”), który wpływa na silną motywację, żeby starać się jeść, byleby tylko nie być żywionym „przez rurkę”. Tymczasem żywienie dojelitowe wprowadza się właśnie po to, by poprawić stan zdrowia i jakość życia chorego, wspierając także opiekuna w codziennych obowiązkach. Budowanie świadomości w tym zakresie to jeden z głównych celów kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” prowadzonej przez Fundację Nutricia.

2020-10-13 NEWS

Firma DOZ S.A. otrzymała nagrodę RETAIL BUSINESS AWARDS 2020 w kategorii Innowator Rynkowy, którą Business Centre Club wraz z Wydawnictwem Gospodarczym przyznało podczas konferencji RETAIL & FMCG CONGRESS 2020 – Poland & CEE. W imieniu firmy  statuetkę odebrała Alicja Koleśnik, Prezes DOZS.A.: Konsekwentnie tworzymy kulturę organizacyjną, która sprzyja ciągłemu doskonaleniu, szukaniu rozwiązań usprawniających nasze procesy, opartą o innowacyjne rozwiązania dla Pacjentów, Kontrahentów i naszych Pracowników

2020-10-12 NEWS

W trosce o zdrowy oddech Polaków

Akcja "Drzewa od Teva"

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną niemalże co drugiej (43%) choroby płuc i co trzeciego (29%) zgonu z powodu nowotworu płuc. Tymczasem Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie. Inauguracja akcji „Drzewa od Teva” w Kazimierzu Dolnym, podczas znanej naukowej konferencji, rozpoczyna ogólnopolskie działania mające na celu redukcję śladu węglowego powstającego w wyniku produkcji leków. Oprócz redukcji emisji, dobrym sposobem na walkę z zanieczyszczeniami jest zalesianie, ponieważ drzewa działają jak naturalne filtry powietrza – usuwają cząstki stałe i dwutlenek węgla (CO2) z atmosfery, a wraz z nimi absorbują pyły zawieszone PM10. Dlatego też, w trosce o zdrowy oddech Polaków, firma Teva rozpoczęła szeroką akcję sadzenia drzew w Polsce. Inauguracja programu odbyła się w Kazimierzu Dolnym, który jest tradycyjnie już od 20 lat miejscem jesiennych Konferencji Alergologów, Pulmonologów i Immunologów Klinicznych.

2020-10-08 NEWS

Trwający właśnie Międzynarodowy Tydzień Świadomości nt. Osocza (5-9 października) to okazja, by zwrócić uwagę społeczeństwa na to, jak ważne jest oddawanie osocza. Szacuje się, że w Polsce pacjentów przyjmujących stale leki osoczopochodne, czyli takie, które powstały na bazie osocza, jest około kilkunastu tysięcy. „How Is Your Day? – Dawcy osocza ratują życie” to globalna inicjatywa obejmująca pacjentów i dawców osocza na całym świecie. Kampania skupia się na osobach, które żyją z rzadkimi chorobami, przedstawiając ich doświadczenia, by dzięki temu zwiększyć wiedzę o chorobach, których terapia opiera się na lekach osoczopochodnych.

2020-10-07 NEWS

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest aktualnie jednym z poważniejszych wyzwań medycznych. Uznawana jest za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Zbyt późne rozpoznanie i brak leczenia mogą powodować progresję do bardziej zaawansowanych stadiów choroby, prowadząc u części pacjentów do rozwoju włóknienia, marskości lub raka wątrobowokomórkowego, który może rozwinąć się na każdym etapie choroby. Niestety, jak pokazują wyniki przeprowadzonego na zlecenie Sanofi badania IPSOS oraz testu na platformie edukacyjnej „Wątroba się sprawdza", poziom wiedzy na temat NAFLD jest w społeczeństwie polskim wciąż bardzo niski. Konieczne jest zatem podejmowanie niezbędnych inicjatyw, aby edukować pacjentów, ale także przyspieszyć diagnostykę i wczesną interwencję.

 

2020-10-06 NEWS

Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków”

Skanowanie produktów leczniczych i regulacje prawne oczami farmaceutów

Dyrektywa fałszywkowa, wprowadzająca obowiązek skanowania leków, okazała się prawdziwą rewolucją w środowisku farmaceutycznym. Rok po ustanowieniu Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2016/161 nastąpiła nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, a art. 127cb. wprowadził możliwość nakładania kar finansowych za niewywiązywanie się z obowiązku skanowania leków. Nowymi regulacjami i obowiązkami zostali objęci m.in. farmaceuci. Ich odczucia i opinie po ponad roku od wdrożenia zmian w prawie sprawdziła spółka Lideo. Raport „Polscy farmaceuci vs. weryfikacja autentyczności leków” jest efektem przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca badań wśród farmaceutów z aptek szpitalnych i ogólnodostępnych.

2020-10-05 NEWS

W związku ze znacznie zwiększonym popytem na szczepionkę FluenzTetra na rynku polskim oraz towarzyszącymi mu licznymi zapytaniami dotyczącymi dostępności szczepionki FluenzTetra spółka AstraZeneca Pharma Poland („Spółka”) pragnie poinformować, iż:

a) Spółka obserwuje zwiększenie popytu na szczepionki FluenzTetra przeciw grypie również w wielu innych krajach w związku z pandemią COVID-19.

b) Pomimo powyższego faktu, jak również bardzo niskiej wyszczepialności populacji dziecięcej w Polsce w poprzednich latach (ok. 1 procenta w grupie dzieci w wieku 0-14 lat), Spółka podjęła i podejmuje wzmożone wysiłki w celu istotnego zwiększenia dostępu do szczepionki dla polskich dzieci. 

2020-10-01 NEWS

Kolejna edycja Kongresu Bezpieczeństwa Żywności odbędzie się w Warszawie (hotel Arche) 7 listopada 2020 r. Podczas kongresu eksperci będą omawiać zagadnienia dotyczące m.in.: produktów regionalnych i ekologicznych; warunków eksportu żywności do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2020 r.; wyzwań dla branży spożywczej do 2030 r. 

2020-10-01 NEWS

Podczas debaty online "Wartości w Medycynie. Czego uczy nas światowy kryzys zdrowia" podjęto temat aktualnej sytuacji i wyzwań w ochronie zdrowia w trudnym okresie pandemii COVID-19. Decydenci i eksperci, a także przedstawiciele pacjentów rozmawiali o trudnej sytuacji chorych w czasie pandemii zmagających się ze schorzeniami, które potrzebują ważnego wsparcia refundacyjnego.

2020-09-25 NEWS

Dzień Aptekarza

26 września

26 września to święto Kosmy i Damiana, obchodzone co roku jako Dzień Aptekarza. Z tej okazji składamy wszystkim farmaceutom wyrazy szacunku i uznania za ich codzienną, trudną i odpowiedzialną pracę, w której służą fachową pomocą pacjentom w aptekach. Życzymy sukcesów zawodowych, wytrwałości w tych trudnych czasach i pomyślności w życiu osobistym. 

          Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce"

2020-09-17 ARTYKUŁ
Objawy i ograniczenia związane z wirusem COVID-19 stanowią poważny problem dla osób z depresją. Przeżywają one w zwielokrotniony, irracjonalny sposób wszystkie obawy, lęki czy okresowe obniżenie napędu i nastroju. Jednak należy, w miarę swych możliwości, przeciwstawiać się takiemu biegowi wydarzeń.
2020-09-16 NEWS

22 września 2020 r. odbędzie się 36. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, tym razem w formule online. Temat przewodni spotkania to: „Nowe wyzwania, szanse i zagrożenia dla branży farmaceutycznej”. Patronem medialnym kongresu jest „Lek w Polsce". Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, zaproszeni eksperci i praktycy odniosą się nie tylko do bieżących kwestii dotyczących sektora, ale i nowych wyzwań, jakie niosą ze sobą skutki epidemii.

Copyright © Medyk sp. z o.o