2020-03-12 NEWS

O trwającej epidemii koronawirusa napisano już chyba wszystko i społeczna świadomość choroby, jaką on wywołuje jest większa niż śmiertelność spowodowana przez ostatnie dwa miesiące. Eksperci apelują zewsząd, aby unikać kontaktu z dużą liczbą ludzi, ale również z własnymi rękami, bo przenoszą one wirusa skuteczniej niż kichanie czy kasłanie. Okazuje się, że nasze oko jest jedną z dróg, którymi wirus może dostać się do naszego organizmu za pośrednictwem rąk. Według najnowszych doniesień (The Lancet Study) osoba zakażona wirusem może być niebezpieczna dla otoczenia jeszcze zanim pojawią się u niej objawy choroby. Z punktu widzenia diagnostyki okulistycznej jest pewien ważny aspekt, na który  powinni zwracać uwagę okuliści w okresie epidemii koronawirusa. 

reklama Prenumerata_e-lek
2020-03-12 NEWS

UNICEF, WHO i Czerwony Krzyż opublikowały dziś nowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i szkół przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zawierają praktyczne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Obejmują także zalecenia dla władz krajowych i lokalnych, w jaki sposób dostosować i wdrożyć plany awaryjne dla placówek edukacyjnych.

2020-03-12 NEWS

Fundacja Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard przeznaczą wspólnie nawet ​​125 mln dolarów na fundusz zalążkowy, którego celem jest wynalezienie leku na chorobę COVID-19, poprzez stymulowanie badań, rozwoju, oceny i skalowania nowych terapii. Partnerzy projektu zobowiązali się do udostępnienia ewentualnych metod leczenia szerokiemu gronu pacjentów przy zachowaniu przystępnych cen. Celem Akceleratora Terapii COVID-19 będzie ocena skuteczności nowych leków oraz nowych zastosowań dla tych już istniejących, a w dłuższym terminie zajmie się on również innymi chorobami wirusowymi, poza wywołującym aktualną epidemię koronawirusem. Obecnie nie ma dostępnych leków przeciwwirusowych o szerokim spektrum działania ani szczepionek pozwalających skutecznie walczyć z COVID-19.

2020-03-11 NEWS

Wpływ niedosłuchu na życie człowieka

Światowy Dzień Słuchu w Senacie RP

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na poważny niedosłuch cierpi blisko pół miliarda osób na świecie, a różne zaburzenia słuchu, mające wpływ na codzienną komunikację, ma ponad miliard osób. Z danych WHO wynika również, że średnio83% procent osób na świecie, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jak przekonuje WHO, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 roku liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do 900 mln.

2020-03-09 NEWS

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej poinformowała, że w związku z nadzwyczajną sytuacją potencjalnego rozwoju epidemii koronawirusa farmaceuci otrzymali materiały przygotowane przez zespół Naczelnej Izby Aptekarskiej zawierające informacje na temat wirusa, choroby COVID-19 oraz zaleceń dotyczących postępowania i udzielania informacji pacjentom odwiedzającym apteki. Wszystkie informacje zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

2020-03-05 NEWS

W związku ze wzmożoną  zachorowalnością na grypę sezonową oraz pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce, lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o ograniczenie wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej do wyłącznie niezbędnych i uzasadnionych medycznie! Biorąc pod uwagę fakt, że na niewielkiej powierzchni poczekalni poradni  spotykają się pacjenci z różnymi schorzeniami, o zakażenie nietrudno! To największe siedlisko wirusów i bakterii. Przychodzenie z katarem, czy po receptę to lekkomyślność i poważne ryzyko! – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

2020-03-03 NEWS

3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu, który zainicjowany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zły słuch nie musi Cię ograniczać” i jest zakrojona na szeroką skalę, gdyż szacuje się, że na poważny niedosłuch cierpi ok. 466 mln ludzi na świecie, a różne zaburzenia słuchu mające wpływ na codzienną komunikację ma ponad 1 mld ludzi. Przytłaczająca większość z nich mieszka w krajach o niskim lub średnim dochodzie, w których nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych. Z danych WHO wynika także, że średnio na świecie 83% osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 r. liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do ponad 900 mln.

2020-03-02 NEWS

Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego, drugiego  najczęściej występującego na świecie nowotworu wśród kobiet i trzeciego wśród mężczyzn. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza po 50. r.ż. Rak jelita grubego jest najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii. Aby pomóc chorym, w ramach działań Fundacji STOMAlife, w 13 miastach w Polsce można korzystać z bezpłatnych konsultacji z pielęgniarkami stomijnymi, psychologami i lekarzami specjalistami. Dodatkowo, w ramach Środy z Profilaktyką, 18 marca wolontariusze STOMAlife będą dyżurować w oddziałach wojewódzkich NFZ w całej Polsce.

2020-02-28 NEWS

Rosnącym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest coraz częściej występująca otyłość. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Każdego roku odpowiada ona za blisko 3 mln zgonów. Problem otyłości występuje również w Polsce. Statystyki są niepokojące, ponieważ już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Stanu tego nie poprawiają dorośli, od których dzieci uczą się niezdrowych nawyków. Otyłość w tak młodym wieku przekłada się na całe dorosłe życie, a także powoduje poważne problemy ze zdrowiem, w szczególności wzrost zapadalności na cukrzycę.

2020-02-28 NEWS

Polipragmazja szczególnie groźna dla starszych osób

Akcja edukacyjna „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”

Aż 1/3 Polaków po 65. r.ż. przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, polipragmazja, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczynają akcję edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie. Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

2020-02-27 NEWS

Sezon grypowy trwa i zbiera żniwo – tylko od 1 do 22 lutego w Polsce z powodu tej choroby zmarło 15 osób, zanotowano też ponad 600 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Najskuteczniejszą profilaktyką grypy oraz najlepszą ochroną przed jej powikłaniami są szczepienia. Mimo tej oczywistej wiedzy korzysta z nich zaledwie 4% populacji. tymczasem regularne szczepienie dorosłych może zmniejszyć liczbę zachorowań nawet o 90%.

2020-02-25 NEWS

Neuraxpharm Group, europejska firma farmaceutyczna specjalizująca się w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN), ogłosiła dziś przejęcie działu OUN firmy Glenmark w Polsce. Po dokonaniu transakcji zespół  promocyjny firmy Glenmark w Polsce dołączy do istniejącego działu sprzedaży i marketingu oddziału Neuraxpharm Polska. W ramach tej umowy Jacek Sawicki, który był Dyrektorem Krajowym firmy Glenmark Poland od 2017 r.,  dołączy od 1 kwietnia do Neuraxpharm jako Dyrektor Generalny na Polskę.

2020-02-24 NEWS

Rejestracja produktów leczniczych w 2019 r.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przedstawił Biuletyn produktów leczniczych za 2019 rok. W 2019 r. Prezes Urzędu Rejestracji wydał 643 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych po zakończe­niu rejestracji tych produktów w procedurach europejskich (540 pozwoleń) i procedurze narodowej (103 pozwolenia). Najwięcej pozwoleń dotyczyło produktów leczniczych stosowanych w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz leków przeciwnowotworowych. Nadal dopuszczana do obrotu jest także duża liczba produktów leczniczych stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

2020-02-21 NEWS

Wątroba się sprawdza

Kampania edukacyjna

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji, a jej prawidłowe działanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. Niestety, jak pokazują wyniki badania „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest w naszym społeczeństwie wciąż bardzo niski. W celu zwiększenia świadomości na temat tego kluczowego narządu, ale przede wszystkim w obszarze niealkoholowego stłuszczenia wątroby, firma Sanofi rozpoczyna kampanię edukacyjną „Wątroba się sprawdza”.

2020-02-20 NEWS

Fundacja MATIO w dniach od 24 lutego  do 1 marca 2020 r. po raz dziewiętnasty organizuje Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy pod hasłem "Mukowiscydoza – A co Ty wiesz o chorobie?". Choroby rzadkie mniej niż inne budzą  zainteresowanie społeczeństwa. Dlatego organizatorzy tegorocznej kampanii chcą położyć szczególny nacisk na podniesienie świadomości społecznej dotyczącej choroby rzadkiej, jaką jest mukowiscydoza, w różnych jej aspektach. Mukowiscydoza to choroba genetyczna wywołaną odziedziczeniem zmienionego genu. Co 33. osoba jest nosicielem genu, który może wywołać mukowiscydozę.

Copyright © Medyk sp. z o.o