2020-02-27 Aktualności

Sezon grypowy trwa i zbiera żniwo – tylko od 1 do 22 lutego w Polsce z powodu tej choroby zmarło 15 osób, zanotowano też ponad 600 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Najskuteczniejszą profilaktyką grypy oraz najlepszą ochroną przed jej powikłaniami są szczepienia. Mimo tej oczywistej wiedzy korzysta z nich zaledwie 4% populacji. tymczasem regularne szczepienie dorosłych może zmniejszyć liczbę zachorowań nawet o 90%.

Jedną z najgroźniejszych konsekwencji grypy są związane z nią powikłania zdrowotne. Część z nich może prowadzić nie tylko do hospitalizacji, ale również przewlekłych, nieuleczalnych schorzeń lub nawet zgonu. Choć stanowią największe niebezpieczeństwo dla osób po 55. r.ż., mogą dotknąć także osoby młode, cechujące się dobrą kondycją fizyczną i ogólnym zdrowiem. Do najczęstszych powikłań grypy należą m.in.: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie oskrzeli oraz zapalenie ucha środkowego.

Z tego powodu szczepienie przeciw grypie jest szczególnie zalecane z powodów klinicznych osobom chorującym przewlekle (choroby serca, płuc, nerek wątroby, cukrzyca), kobietom w ciąży, dzieciom do 5 roku życia i osobom po 55. r.ż. oraz z powodów epidemiologicznych: pracownikom placówek ochrony zdrowia,  nauczycielom,  pracownikom transportu, handlu itp. Ponadto kobiety spodziewające się dziecka powinny rozważyć szczepienie nie tylko siebie, ale też osób z bezpośredniego otoczenia (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, krewni, opiekunki itp.). W ten sposób dzięki „strategii kokonowej” zabezpieczamy noworodka, który nie może być chroniony. Szczepienie kobiet w ciąży chroni nie tylko osobę zaszczepioną, ale również, dzięki uodpornieniu biernemu, daje ochronę  dziecku.

Copyright © Medyk sp. z o.o