2020-03-11 NEWS

Wpływ niedosłuchu na życie człowieka

Światowy Dzień Słuchu w Senacie RP

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na poważny niedosłuch cierpi blisko pół miliarda osób na świecie, a różne zaburzenia słuchu, mające wpływ na codzienną komunikację, ma ponad miliard osób. Z danych WHO wynika również, że średnio83% procent osób na świecie, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jak przekonuje WHO, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 roku liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do 900 mln.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-03-09 NEWS

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej poinformowała, że w związku z nadzwyczajną sytuacją potencjalnego rozwoju epidemii koronawirusa farmaceuci otrzymali materiały przygotowane przez zespół Naczelnej Izby Aptekarskiej zawierające informacje na temat wirusa, choroby COVID-19 oraz zaleceń dotyczących postępowania i udzielania informacji pacjentom odwiedzającym apteki. Wszystkie informacje zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

2020-03-05 NEWS

W związku ze wzmożoną  zachorowalnością na grypę sezonową oraz pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w Polsce, lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia apelują o ograniczenie wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej do wyłącznie niezbędnych i uzasadnionych medycznie! Biorąc pod uwagę fakt, że na niewielkiej powierzchni poczekalni poradni  spotykają się pacjenci z różnymi schorzeniami, o zakażenie nietrudno! To największe siedlisko wirusów i bakterii. Przychodzenie z katarem, czy po receptę to lekkomyślność i poważne ryzyko! – ostrzega Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

2020-03-03 NEWS

3 marca obchodzony jest Światowy Dzień Słuchu, który zainicjowany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: „Zły słuch nie musi Cię ograniczać” i jest zakrojona na szeroką skalę, gdyż szacuje się, że na poważny niedosłuch cierpi ok. 466 mln ludzi na świecie, a różne zaburzenia słuchu mające wpływ na codzienną komunikację ma ponad 1 mld ludzi. Przytłaczająca większość z nich mieszka w krajach o niskim lub średnim dochodzie, w których nie ma dostępu do niezbędnych usług medycznych. Z danych WHO wynika także, że średnio na świecie 83% osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 r. liczba osób z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do ponad 900 mln.

2020-03-02 NEWS

Marzec jest miesiącem świadomości raka jelita grubego, drugiego  najczęściej występującego na świecie nowotworu wśród kobiet i trzeciego wśród mężczyzn. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza po 50. r.ż. Rak jelita grubego jest najczęstszą przyczyną wyłonienia stomii. Aby pomóc chorym, w ramach działań Fundacji STOMAlife, w 13 miastach w Polsce można korzystać z bezpłatnych konsultacji z pielęgniarkami stomijnymi, psychologami i lekarzami specjalistami. Dodatkowo, w ramach Środy z Profilaktyką, 18 marca wolontariusze STOMAlife będą dyżurować w oddziałach wojewódzkich NFZ w całej Polsce.

2020-02-28 NEWS

Rosnącym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia jest coraz częściej występująca otyłość. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 40 lat populacja osób otyłych zwiększyła się prawie trzykrotnie. Każdego roku odpowiada ona za blisko 3 mln zgonów. Problem otyłości występuje również w Polsce. Statystyki są niepokojące, ponieważ już co drugi Polak ma nadwagę lub jest otyły. Problem ten postępuje również wśród dzieci. WHO alarmuje, że 1 na 3 europejskich dzieci ma problem z nadwagą lub otyłością. Stanu tego nie poprawiają dorośli, od których dzieci uczą się niezdrowych nawyków. Otyłość w tak młodym wieku przekłada się na całe dorosłe życie, a także powoduje poważne problemy ze zdrowiem, w szczególności wzrost zapadalności na cukrzycę.

2020-02-28 NEWS

Polipragmazja szczególnie groźna dla starszych osób

Akcja edukacyjna „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”

Aż 1/3 Polaków po 65. r.ż. przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie. Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, polipragmazja, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską rozpoczynają akcję edukacyjną, która zwróci uwagę seniorów na liczbę przyjmowanych leków oraz zminimalizuje ryzyko nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania farmakologii na ich zdrowie i życie. Polipragmazja, nazywana też wielolekowością, jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością krążenia. Eksperci podkreślają – starzenie się społeczeństwa i równoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja pozostająca poza nadzorem jest zjawiskiem aktualnym i niebezpiecznym.

2020-02-27 NEWS

Sezon grypowy trwa i zbiera żniwo – tylko od 1 do 22 lutego w Polsce z powodu tej choroby zmarło 15 osób, zanotowano też ponad 600 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Najskuteczniejszą profilaktyką grypy oraz najlepszą ochroną przed jej powikłaniami są szczepienia. Mimo tej oczywistej wiedzy korzysta z nich zaledwie 4% populacji. tymczasem regularne szczepienie dorosłych może zmniejszyć liczbę zachorowań nawet o 90%.

2020-02-25 NEWS

Neuraxpharm Group, europejska firma farmaceutyczna specjalizująca się w leczeniu zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (OUN), ogłosiła dziś przejęcie działu OUN firmy Glenmark w Polsce. Po dokonaniu transakcji zespół  promocyjny firmy Glenmark w Polsce dołączy do istniejącego działu sprzedaży i marketingu oddziału Neuraxpharm Polska. W ramach tej umowy Jacek Sawicki, który był Dyrektorem Krajowym firmy Glenmark Poland od 2017 r.,  dołączy od 1 kwietnia do Neuraxpharm jako Dyrektor Generalny na Polskę.

2020-02-24 NEWS

Rejestracja produktów leczniczych w 2019 r.

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przedstawił Biuletyn produktów leczniczych za 2019 rok. W 2019 r. Prezes Urzędu Rejestracji wydał 643 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych po zakończe­niu rejestracji tych produktów w procedurach europejskich (540 pozwoleń) i procedurze narodowej (103 pozwolenia). Najwięcej pozwoleń dotyczyło produktów leczniczych stosowanych w leczeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz leków przeciwnowotworowych. Nadal dopuszczana do obrotu jest także duża liczba produktów leczniczych stosowanych w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

2020-02-21 NEWS

Wątroba się sprawdza

Kampania edukacyjna

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w organizmie człowieka. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji, a jej prawidłowe działanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. Niestety, jak pokazują wyniki badania „Polacy a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, poziom wiedzy na temat wątroby oraz chorób tego narządu jest w naszym społeczeństwie wciąż bardzo niski. W celu zwiększenia świadomości na temat tego kluczowego narządu, ale przede wszystkim w obszarze niealkoholowego stłuszczenia wątroby, firma Sanofi rozpoczyna kampanię edukacyjną „Wątroba się sprawdza”.

2020-02-20 NEWS

Fundacja MATIO w dniach od 24 lutego  do 1 marca 2020 r. po raz dziewiętnasty organizuje Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy pod hasłem "Mukowiscydoza – A co Ty wiesz o chorobie?". Choroby rzadkie mniej niż inne budzą  zainteresowanie społeczeństwa. Dlatego organizatorzy tegorocznej kampanii chcą położyć szczególny nacisk na podniesienie świadomości społecznej dotyczącej choroby rzadkiej, jaką jest mukowiscydoza, w różnych jej aspektach. Mukowiscydoza to choroba genetyczna wywołaną odziedziczeniem zmienionego genu. Co 33. osoba jest nosicielem genu, który może wywołać mukowiscydozę.

2020-02-20 ARTYKUŁ

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych spowodowana przez wiele różnych wirusów. Ponad 200 różnych rodzajów wirusów wywołuje przeziębienie. Objawami przeziębienia są kaszel, ból gardła, kichanie i katar. Nie jest dostępne leczenie przyczynowe przeziębienia, to choroba samoograniczająca się. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Leki bez recepty, takie jak pastylki na gardło, aerozole do gardła, syropy na kaszel mogą pomóc złagodzić objawy, chociaż nie skracają czasu trwania przeziębienia. Leki zmniejszające przekrwienie, takie jak pseudoefedryna lub leki przeciwhistaminowe, można stosować w przypadku kataru i zapalenia zatok. Aerozole do nosa z wodą morską działają nawilżająco i oczyszczają błonę śluzową. Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, obniżają gorączkę oraz łagodzą ból gardła.

2020-02-19 NEWS

Wydawnictwo Medyk informuje o możliwości podjęcia stażu, pracy lub współpracy w dziale redakcji oraz w dziale administracji. Szczególnie preferowani studenci medycyny, farmacji oraz zdrowia publicznego.

Kontakt: praca@medyk.com.pl 

tel. 22 666 43 32

2020-02-19 NEWS

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable bowel syndromeIBS) i dyspepsja czynnościowa (Functional dyspepsiaFD) należą do grupy czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego klasyfikowanych według Kryteriów Rzymskich IV. Są to przewlekłe schorzenia o nieznanej,  wieloczynnikowej etiologii. Uważa się, że ważnym czynnikiem wpływającym na obecność objawów jest występowanie dysbiozy jelitowej. Szacuje się, że choroby te mogą występować odpowiednio nawet u 20% i 40% populacji. U chorych powodują znaczne pogorszenie jakości życia i są częstą przyczyną absencji chorobowych. Diagnostyka i leczenie tych chorób jest dużym wyzwaniem dla zespołu wielodyscyplinarnego.

Copyright © Medyk sp. z o.o