2020-01-15 NEWS

Komisja Europejska zatwierdziła lek trastuzumab emtanzyna (który jest koniugatem przeciwciała z lekiem cytotoksycznym) do stosowania w monoterapii dorosłych pacjentów z HER2-dodatnim rakiem piersi we wczesnym stadium, u których występuje inwazyjna choroba resztkowa w piersi i (lub) przerzuty w węzłach chłonnych, po przedoperacyjnej terapii zawierającej taksoid i lek anty-HER2.

reklama Prenumerata_e-lek
2020-01-14 NEWS

Ostatnio w Polsce zaczęły pojawiać się ogniska ptasiej grypy, która dotyczy głównie zwierząt. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy wirus grypy ptaków może zmienić swoje cechy i jest zagrożeniem dla życia człowieka. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny, wirus grypy, który ostatnio zaatakował stada drobiu hodowlanego, jest wysoce zjadliwy dla drobiu, ale nie patogenny dla ludzi. Przed nami jednak szczyt sezonu zachorowań na grypę, która może dotknąć każdego z nas. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają szczepienia przeciw grypie, by mieć pewność, że unikniemy ryzyka zachorowania. 

2020-01-10 NEWS

W grudniowym JAMA Network Open opublikowano wyniki analizy ponad 145 000 chorych po 65. r.ż., która wykazała, że regularne (co najmniej trzy razy w tygodniu) przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) zmniejsza ogólne ryzyko zgonu o 19% i ryzyko zgonu z powodu nowotworu o 15%, z powodu raka przewodu pokarmowego o 25%, a z powodu raka jelita grubego aż 29%. 

2020-01-09 NEWS

Jedna czwarta suplementów diety ma skład niezgodny z deklaracjami producentów – wynika z badań Narodowego Instytutu Leków. W efekcie są w zasadzie bezużyteczne - informuje środowy "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Czytaj więcej...

2020-01-07 NEWS

Zgodnie z komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 grudnia 2019 r. za opublikowanie monografii naukowej w wydawnictwie Medyk autorzy otrzymują 80 punktów. Zapraszamy do współpracy z naszą oficyną wydawniczą https://medyk.com.pl

2020-01-02 NEWS

Liczne zmiany nastąpią na liście aptecznej w zakresie terapii cukrzycy, w wyniku czego diabetycy zyskają nowe leki m.in. Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum), stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy. Kolejną dostępną od stycznia możliwością terapeutyczną będzie lek Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum), stanowiący nowe połączenie insulin.

2019-12-31 NEWS

Szanowni Państwo,

Na naszej stronie internetowej oferujemy Państwo możliwość zamieszczenia bezpłatnego ogłoszenia dotyczącego zatrudnienia i stażu w aptekach. Mogą Państwo zamieścić tu  krótki anons dotyczący oferty pracy dla farmaceuty i technika farmaceutycznego w kierowanej przez Państwa aptece.

Również farmaceuci i technicy farmaceutyczni poszukujący pracy w aptece mogą nadsyłać swoje oferty.

Nasz portal ułatwi kontakty zawodowe wszystkim osobom zainteresowanym pracą w aptekach.

2019-12-31 NEWS

Redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" (wersja elektroniczna ISSN 2353-8597; wersja drukowana ISSN 1231-028X) przedstawia spis artykułów, które zostały opublikowane na łamach naszego czasopisma w 2019 r. Roczny spis treści dostępny jest dla wszystkich czytelników i prenumeratorów.

2019-12-25 NEWS

Listopad 2019 r. przyniósł dobrą wiadomość dla pacjentów, którą jest Refundacja flozyn – leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Doustne leki przeciwcukrzycowe – flozyny, czyli inhibitory SALT-2 (kotransportera sodowo-glukozowego 2, SGLT2) to nowa grupa leków hipoglikemizujących, poprawiających wyrównanie glikemii, obniżających stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) oraz przyczyniających się do spadku masy ciała przy jednoczesnym małym ryzyku wystąpienia hipoglikemii. Stosowanie flozyn przynosi także inne dobroczynne działania kliniczne, jak korzystny wpływ na masę ciała (prawdopodobnie wskutek nasilenia lipolizy oraz nasilenia metabolizmu lipidów, powodującego wzrost poziomu HDL-cholesterolu i obniżenie trójglicerydów), działanie hipotensyjne, poprawę czynności komórek beta trzustki.

2019-12-20 NEWS

Ochronne właściwości syropu z cebuli to bujda. Natomiast za bezpieczeństwem i skutecznością szczepień przeciw grypie stoją setki wiarygodnych badań naukowych. W okresie jesienno-zimowym rodzice, których dzieci chorują na przeziębiania, szukają właśnie skutecznych i sprawdzonych sposobów na walkę z dolegliwościami maluchów. Niestety, domowe sposoby na podniesienie odporności oraz walkę z przeziębieniem nie mają potwierdzenia skuteczności w dowodach naukowych. Ale można się ochronić przed znacznie groźniejszą, szczególnie dla małych dzieci, chorobą, czyli grypą. Szczepienia sezonowe, jak pokazują badania, są jednocześnie skuteczne i bezpieczne.

2019-12-16 NEWS

Migrena jest poważnym schorzeniem, w 70% uwarunkowanym genetycznie. Najczęściej cierpią na nią kobiety w wieku produkcyjnym, trzy razy częściej niż mężczyźni. O tym, jak bardzo jest uciążliwa, świadczy fakt, że wiele kobiet jest zmuszonych brać zwolnienia lekarskie w czasie napadu migreny, gdyż z potwornym bólem głowy nie są w stanie nie tylko pracować, lecz także wykonywać jakichkolwiek czynności. Jak powinno się leczyć migrenę?

2019-12-11 NEWS

Europejska Agencja Leków (EMA) jest świadoma, że śladowe ilości zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminą (NDMA) zostały znalezione w niewielkiej liczbie leków przeciwcukrzycowych zawierających metforminę wytwarzaną poza obszarem UE. Poziomy zanieczyszczeń NDMA obserwowane w lekach zawierających metforminę spoza obszaru UE są bardzo niskie i wydaje się, że występują na poziomie lub nawet poniżej poziomu ekspozycji, na który mogą być narażeni ludzie z innych źródeł, włączając w to żywność i wodę.

2019-12-11 NEWS

Wybory do Okręgowych Rad Aptekarskich są już zakończone. Farmaceuci dokonali wyboru swoich przedstawicieli w 20 okręgach wyborczych. W dniach 24-26 stycznia w Warszawie odbędzie się VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy, na którym kolejną 4-letnią kadencję zostaną wybrane władze Naczelnej Rady Aptekarskiej.

2019-12-09 NEWS

Organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat otyłości jako choroby przewlekłej i wymagającej leczenia. Nadmierną masę ciała stwierdza się u trzech na pięciu dorosłych Polaków. Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia za 6 lat osób chorujących na otyłość będzie aż 30%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za chorobę  przewlekłą, tak samo jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 czy przewlekłe choroby układu oddechowego. Potrzebę edukacji potwierdzają opinie osób z otyłością zebrane w badaniu antropologicznym przeprowadzonym wśród polskich pacjentów.

2019-12-05 NEWS

Leki przeciwcukrzycowe zawierające metforminę

Informacje dla pacjentów i aptek

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy – substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Naczelna Izba Aptekarska informuje, że w opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających tę substancję. Obecnie apteki mogą wydawać leki zawierające metforminę. Podstawą do wstrzymania bądź wycofania leku z obrotu są oficjalne decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego. 

Copyright © Medyk sp. z o.o