2019-12-16 Aktualności

Migrena jest poważnym schorzeniem, w 70% uwarunkowanym genetycznie. Najczęściej cierpiÄ… na niÄ… kobiety w wieku produkcyjnym, trzy razy częściej niż mężczyźni. O tym, jak bardzo jest uciążliwa, Å›wiadczy fakt, że wiele kobiet jest zmuszonych brać zwolnienia lekarskie w czasie napadu migreny, gdyż z potwornym bólem gÅ‚owy nie sÄ… w stanie nie tylko pracować, lecz także wykonywać jakichkolwiek czynnoÅ›ci. Jak powinno siÄ™ leczyć migrenÄ™?

KiedyÅ› mawiano, a i dziÅ› jeszcze dość powszechne jest takie przekonanie, że migrena to nie choroba, ale fanaberia rozhisteryzowanych paÅ„ z towarzystwa. A to nieprawda. 

Tak, to choroba, nie dyskomfort czy fanaberia; choroba, która jak najbardziej wymaga leczenia  Ponieważ jest to choroba w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie, nie da siÄ™ jej wyleczyć, ale można pomóc niemal wszystkim, stosujÄ…c odpowiednie terapie – mówi dr n. med. Marcin StraburzyÅ„ski, specjalista leczenia bólów gÅ‚owy, certyfikowany przez EuropejskÄ… FederacjÄ™ Bólów GÅ‚owy.

Jest wiele metod leczenia migreny: od tzw. metod naturalnych, suplementów diety, poprzez niesterydowe leki przeciwzapalne, tryptany, po leki stosowane w innych chorobach, które mogą, jak wykazały badania, zapobiegać atakom i dzięki temu sprawdzają się też w leczeniu migreny, jak np. leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne czy kardiologiczne. Wykorzystuje się też toksynę botulinową, blokadę nerwów czy tzw. metody alternatywne.

Najnowszymi lekami sÄ… leki biologiczne, przeciwciaÅ‚a, które hamujÄ… lub blokujÄ… Å›cieżkÄ™ patomechanizmu migreny, zwiÄ…zanego z nadmiernym wydzielaniem pewnego neuropeptydu.  SÄ… bardzo skuteczne, w każdym typie migreny, wygodne do stosowania, wystarczy podać je zastrzyku, podskórnie, raz w miesiÄ…cu lub nawet raz na kwartaÅ‚. Jest to wÅ‚aÅ›ciwie grupa leków, które od niedawna zaczęły siÄ™ pojawiać w Polsce. Nie sÄ… niestety refundowane. PamiÄ™tajmy jednak, że każda z metod powinna być dobrana indywidualnie – zwraca uwagÄ™ dr StraburzyÅ„ski. I, co ważne, o migrenie powinno być gÅ‚oÅ›niej, bo to powszechna, a wciąż lekceważona choroba.

Copyright © Medyk sp. z o.o