2019-12-11 NEWS

Wybory do Okręgowych Rad Aptekarskich są już zakończone. Farmaceuci dokonali wyboru swoich przedstawicieli w 20 okręgach wyborczych. W dniach 24-26 stycznia w Warszawie odbędzie się VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy, na którym kolejną 4-letnią kadencję zostaną wybrane władze Naczelnej Rady Aptekarskiej.

reklama Prenumerata_e-lek
2019-12-09 NEWS

Organizatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat otyłości jako choroby przewlekłej i wymagającej leczenia. Nadmierną masę ciała stwierdza się u trzech na pięciu dorosłych Polaków. Według szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia za 6 lat osób chorujących na otyłość będzie aż 30%. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za chorobę  przewlekłą, tak samo jak nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 czy przewlekłe choroby układu oddechowego. Potrzebę edukacji potwierdzają opinie osób z otyłością zebrane w badaniu antropologicznym przeprowadzonym wśród polskich pacjentów.

2019-12-05 NEWS

Leki przeciwcukrzycowe zawierające metforminę

Informacje dla pacjentów i aptek

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy – substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Naczelna Izba Aptekarska informuje, że w opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających tę substancję. Obecnie apteki mogą wydawać leki zawierające metforminę. Podstawą do wstrzymania bądź wycofania leku z obrotu są oficjalne decyzje Głównego Inspektora Farmaceutycznego. 

2019-12-03 NEWS

Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki reklamowe branży farmaceutycznej w październiku 2019 roku. Branża ta ogółem przeznaczyła 651 mln zł na reklamę w mediach tradycyjnych. W raporcie uwzględniono marki o największych wydatkach reklamowych oraz typy najczęściej reklamowanych produktów. Branża farmaceutyczna największe budżety przeznaczyła na reklamę w telewizji, na którą wydano ponad 472,6 mln zł.

2019-11-29 NEWS

W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano 4 491 879 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. 150 osób zmarło (trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim), ponad 17 tys. było z powodu tej choroby hospitalizowanych. W drugim tygodniu listopada tego roku zanotowano już ponad 110 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Grypie i jej powikłaniom można zapobiegać. Niestety, na profilaktykę decyduje się niecałe 4% Polaków.

2019-11-28 NEWS

Kongres odbędzie się w niedzielę 15 grudnia w Krakowie w wyjątkowym miejscu – Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów konferencyjnych na południu Polski. Wsłuchując się w głosy uczestników naszych wydarzeń staramy się zawsze szukać formuły, która umożliwi farmaceutom zdobywanie wiedzy i nowych kompetencji. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim rozdzielenie wiedzy merytorycznej i produktowej. Na auli wykładowej będą tylko merytoryczne wykłady, z kolei w strefie wystawców uczestnicy mogą zdobyć wiedzę produktową. Co ważne – to farmaceuci decydują, co ich interesuje. wybierając firmy, z którymi będą rozmawiać o produktach. W czasie wykładów wypowiedzą się farmaceuci i lekarze. Wszystkie case study dotyczyć będą najczęściej spotykanych problemów lekowych w polskich aptekach – na bazie danych zebranych z ponad 100 aptek biorących udział w Pilotażu wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z ekspertami grupy opieka.farm. 

Patronem medialnym Kongresu jest miesięcznik "Lek w Polsce".

2019-11-26 NEWS

25 listopada br. w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, została podpisana samoregulacja, którą przygotowali wspólnie nadawcy telewizyjni prowadzący działalność reklamową na rzecz kanałów własnych i reprezentowanych (Telewizja Polsat, Telewizja Polska, Telewizja TVN) oraz organizacje zrzeszające producentów suplementów diety (PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty”, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED, Krajowa Rada Suplementów i Odżywek, Polski Związek Producentów Przemysłu Farmaceutycznego PZPPF).

2019-11-26 NEWS

Ponad 91% pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry doświadcza przewlekłego bólu, którego nie sposób uśmierzyć – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wśród pacjentów z AZS. Rozdrapane do krwi, sączące się rany powodują, że boli całe ciało, a zwykłe nałożenie ubrania staje się ogromnym wyzwaniem. Atopowe zapalenie skóry wbrew powszechnej opinii nie jest wysypką, a poważną przewlekłą chorobą o podłożu immunologicznym, której zaostrzenie może trwać nawet do 192 dni w roku.

2019-11-26 NEWS

Nie ma dziś żadnego uzasadnienia do stosowania jakiejkolwiek statyny, poza atorwastatyną i rosuwastatyną. Nowe wytyczne wymagają od nas co najmniej 50-procentowego obniżenia stężenia LDL – cholesterolu u wszystkich pacjentów wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, niezależnie od wartości początkowych. Niestety, tylko atorwastatyna w dawce 80mg i rosuwastatyna 20, 30 i 40mg pozwalają wypełnić to zalecenie. Należy także pamiętać o grupach pacjentów, w których już od samego początku powinniśmy obniżać LDL-cholesterol o nawet 60, 70 czy 80 procent. Oceniając pacjenta rozważajmy czy nie warto rozpocząć leczenia od połączenia statyny i ezetimibu, najlepiej w tabletkach „combo”. Ta kombinacja umożliwia nam osiąganie pożądanych efektów hipolipemizujących czy redukcję dawki statyny.

wiecej: pełna rozmowa z prof. Krzysztofem J. Filipiakiem

2019-11-25 NEWS

Ostatni tydzień listopada (25-29.11.2019 r.) upłynie pod znakiem czwartej corocznej kampanii w mediach społecznościowych #MedSafetyWeek, w której wszystkie organy kontroli leków z całego świata włączą się w działania mające na celu podniesienie świadomości występowania niepożądanych działań leków i znaczenia informowania o ich występowaniu. W tym roku kampania skupi się na polifarmakoterapii z nadrzędnym przekazem, że zgłaszanie działań niepożądanych może chronić pacjentów przyjmujących jednocześnie wiele leków. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych również weźmie udział  w tej kampanii, włączając się w aktywność 57 organów kontroli leków z różnych krajów całego świata.

2019-11-25 NEWS

Statystyki są niepokojące – próchnicę ma już ponad połowa, bo aż 57% trzylatków, 80% pięciolatków i aż 90% siedmiolatków. Przynajmniej jedną plombę ma 35% polskich dzieci w wieku 7 lat, a 12% dzieci w tym wieku ma już za sobą pierwsze przeżycia związane z usunięciem chorego zęba. To niezwykle ważne, aby o higienę jamy ustnej dbać już od momentu narodzin malucha – najlepiej zacząć po pierwszym karmieniu noworodka.

2019-11-22 NEWS

Kontrowersje wokół projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

W ostatnim czasie dwie organizacje pracodawców – Business Centre Club oraz Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” opublikowały uwagi do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Naczelna Izba Aptekarska nie zgadza się z tymi stanowiskami, dlatego odniosła się do najważniejszych kwestii w nich poruszonych.

Zdrowie pacjenta jest ważne. Interes pracodawców jest (naj)ważniejszy? 

Zdaniem BCC, projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zwiększa kompetencje samorządu aptekarskiego poprzez możliwość podjęcia uchwały o pozbawieniu farmaceuty prawa wykonywania zawodu. To uprawnienie, stwarzać może – jak niesłusznie twierdzą przedstawiciele tej organizacji – ryzyko naruszenia praw nie tylko samych farmaceutów, ale również pacjentów. Największym zmartwieniem w tym przypadku jest dla BCC norma art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2018, poz.1302, z późn.zm.), zwanej dalej „p.p.s.a.”, zgodnie z którą „Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności”.

2019-11-21 NEWS

Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej.Jeden papieros to ok. 7 tys. substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych.  Palenie jest przyczyną nie tylko raka płuca, ale także nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi. Powoduje szereg innych chorób i osłabia system odpornościowy organizmu. Według badań ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego, z czego około 2000 osób umiera, chociaż same nigdy nie paliły.

2019-11-20 NEWS

Co wiedzą Polacy o HIV? Dostępne badania pokazują, że niewiele. Ponad połowa z nas nie zna dróg zakażenia. 40% nie wie, gdzie można zrobić test. Bardzo źle wygląda świadomość wirusa nawet wśród pracowników ochrony zdrowia. W tym roku - podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV, przypadającego na 22-29 listopada, jak też w Światowym Dniu AIDS 1 grudnia – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae będzie przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu wyświetlając w przestrzeni miejskiej Warszawy czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”. 

2019-11-18 NEWS

35. edycja kongresu odbędzie się 28 stycznia 2020 r. w Warszawie, w Hotelu Marriott. Temat przewodni spotkania brzmi: „Rok 2020: Sektor farmaceutyczny w  obliczu zmian”. Kongres organizuje Europejskie Centrum Biznesu. Podczas prelekcji zostaną poruszone szczególnie istotne aspekty prawne, regulacyjne i podatkowe, odnoszące się do podmiotów rynku farmaceutycznego. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym kongresu.

Copyright © Medyk sp. z o.o