2019-12-03 NEWS

Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki reklamowe branży farmaceutycznej w październiku 2019 roku. Branża ta ogółem przeznaczyła 651 mln zł na reklamę w mediach tradycyjnych. W raporcie uwzględniono marki o największych wydatkach reklamowych oraz typy najczęściej reklamowanych produktów. Branża farmaceutyczna największe budżety przeznaczyła na reklamę w telewizji, na którą wydano ponad 472,6 mln zł.

reklama Prenumerata_e-lek
2019-11-29 NEWS

W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano 4 491 879 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. 150 osób zmarło (trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim), ponad 17 tys. było z powodu tej choroby hospitalizowanych. W drugim tygodniu listopada tego roku zanotowano już ponad 110 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Grypie i jej powikłaniom można zapobiegać. Niestety, na profilaktykę decyduje się niecałe 4% Polaków.

2019-11-28 NEWS

Kongres odbędzie się w niedzielę 15 grudnia w Krakowie w wyjątkowym miejscu – Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów konferencyjnych na południu Polski. Wsłuchując się w głosy uczestników naszych wydarzeń staramy się zawsze szukać formuły, która umożliwi farmaceutom zdobywanie wiedzy i nowych kompetencji. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim rozdzielenie wiedzy merytorycznej i produktowej. Na auli wykładowej będą tylko merytoryczne wykłady, z kolei w strefie wystawców uczestnicy mogą zdobyć wiedzę produktową. Co ważne – to farmaceuci decydują, co ich interesuje. wybierając firmy, z którymi będą rozmawiać o produktach. W czasie wykładów wypowiedzą się farmaceuci i lekarze. Wszystkie case study dotyczyć będą najczęściej spotykanych problemów lekowych w polskich aptekach – na bazie danych zebranych z ponad 100 aptek biorących udział w Pilotażu wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z ekspertami grupy opieka.farm. 

Patronem medialnym Kongresu jest miesięcznik "Lek w Polsce".

2019-11-26 NEWS

25 listopada br. w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, została podpisana samoregulacja, którą przygotowali wspólnie nadawcy telewizyjni prowadzący działalność reklamową na rzecz kanałów własnych i reprezentowanych (Telewizja Polsat, Telewizja Polska, Telewizja TVN) oraz organizacje zrzeszające producentów suplementów diety (PASMI Związek Pracodawców „Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty”, Polska Izba Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED, Krajowa Rada Suplementów i Odżywek, Polski Związek Producentów Przemysłu Farmaceutycznego PZPPF).

2019-11-26 NEWS

Ponad 91% pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry doświadcza przewlekłego bólu, którego nie sposób uśmierzyć – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych wśród pacjentów z AZS. Rozdrapane do krwi, sączące się rany powodują, że boli całe ciało, a zwykłe nałożenie ubrania staje się ogromnym wyzwaniem. Atopowe zapalenie skóry wbrew powszechnej opinii nie jest wysypką, a poważną przewlekłą chorobą o podłożu immunologicznym, której zaostrzenie może trwać nawet do 192 dni w roku.

2019-11-26 NEWS

Nie ma dziś żadnego uzasadnienia do stosowania jakiejkolwiek statyny, poza atorwastatyną i rosuwastatyną. Nowe wytyczne wymagają od nas co najmniej 50-procentowego obniżenia stężenia LDL – cholesterolu u wszystkich pacjentów wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego, niezależnie od wartości początkowych. Niestety, tylko atorwastatyna w dawce 80mg i rosuwastatyna 20, 30 i 40mg pozwalają wypełnić to zalecenie. Należy także pamiętać o grupach pacjentów, w których już od samego początku powinniśmy obniżać LDL-cholesterol o nawet 60, 70 czy 80 procent. Oceniając pacjenta rozważajmy czy nie warto rozpocząć leczenia od połączenia statyny i ezetimibu, najlepiej w tabletkach „combo”. Ta kombinacja umożliwia nam osiąganie pożądanych efektów hipolipemizujących czy redukcję dawki statyny.

wiecej: pełna rozmowa z prof. Krzysztofem J. Filipiakiem

2019-11-25 NEWS

Ostatni tydzień listopada (25-29.11.2019 r.) upłynie pod znakiem czwartej corocznej kampanii w mediach społecznościowych #MedSafetyWeek, w której wszystkie organy kontroli leków z całego świata włączą się w działania mające na celu podniesienie świadomości występowania niepożądanych działań leków i znaczenia informowania o ich występowaniu. W tym roku kampania skupi się na polifarmakoterapii z nadrzędnym przekazem, że zgłaszanie działań niepożądanych może chronić pacjentów przyjmujących jednocześnie wiele leków. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych również weźmie udział  w tej kampanii, włączając się w aktywność 57 organów kontroli leków z różnych krajów całego świata.

2019-11-25 NEWS

Statystyki są niepokojące – próchnicę ma już ponad połowa, bo aż 57% trzylatków, 80% pięciolatków i aż 90% siedmiolatków. Przynajmniej jedną plombę ma 35% polskich dzieci w wieku 7 lat, a 12% dzieci w tym wieku ma już za sobą pierwsze przeżycia związane z usunięciem chorego zęba. To niezwykle ważne, aby o higienę jamy ustnej dbać już od momentu narodzin malucha – najlepiej zacząć po pierwszym karmieniu noworodka.

2019-11-22 NEWS

Kontrowersje wokół projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

W ostatnim czasie dwie organizacje pracodawców – Business Centre Club oraz Izba Gospodarcza „Farmacja Polska” opublikowały uwagi do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Naczelna Izba Aptekarska nie zgadza się z tymi stanowiskami, dlatego odniosła się do najważniejszych kwestii w nich poruszonych.

Zdrowie pacjenta jest ważne. Interes pracodawców jest (naj)ważniejszy? 

Zdaniem BCC, projekt ustawy o zawodzie farmaceuty zwiększa kompetencje samorządu aptekarskiego poprzez możliwość podjęcia uchwały o pozbawieniu farmaceuty prawa wykonywania zawodu. To uprawnienie, stwarzać może – jak niesłusznie twierdzą przedstawiciele tej organizacji – ryzyko naruszenia praw nie tylko samych farmaceutów, ale również pacjentów. Największym zmartwieniem w tym przypadku jest dla BCC norma art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2018, poz.1302, z późn.zm.), zwanej dalej „p.p.s.a.”, zgodnie z którą „Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności”.

2019-11-21 NEWS

Każdy wypalony papieros kosztuje 11 minut naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej.Jeden papieros to ok. 7 tys. substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 jest silnie rakotwórczych.  Palenie jest przyczyną nie tylko raka płuca, ale także nerek, pęcherza, żołądka, szyjki macicy, jelita grubego oraz wielu nowotworów głowy i szyi. Powoduje szereg innych chorób i osłabia system odpornościowy organizmu. Według badań ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego, z czego około 2000 osób umiera, chociaż same nigdy nie paliły.

2019-11-20 NEWS

Co wiedzą Polacy o HIV? Dostępne badania pokazują, że niewiele. Ponad połowa z nas nie zna dróg zakażenia. 40% nie wie, gdzie można zrobić test. Bardzo źle wygląda świadomość wirusa nawet wśród pracowników ochrony zdrowia. W tym roku - podczas Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV, przypadającego na 22-29 listopada, jak też w Światowym Dniu AIDS 1 grudnia – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej Res Humanae będzie przypominać o wciąż aktualnym zagrożeniu wyświetlając w przestrzeni miejskiej Warszawy czerwoną kokardkę z napisem „Razem przeciw HIV”. 

2019-11-18 NEWS

35. edycja kongresu odbędzie się 28 stycznia 2020 r. w Warszawie, w Hotelu Marriott. Temat przewodni spotkania brzmi: „Rok 2020: Sektor farmaceutyczny w  obliczu zmian”. Kongres organizuje Europejskie Centrum Biznesu. Podczas prelekcji zostaną poruszone szczególnie istotne aspekty prawne, regulacyjne i podatkowe, odnoszące się do podmiotów rynku farmaceutycznego. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym kongresu.

2019-11-15 NEWS

Nadeszła jesień – na razie łagodna, ale nie łudźmy się, z każdym dniem pogoda nie będzie ulegać poprawie. Staramy się być konsekwentni, ponieważ wiemy, że w aptekach zjawiskiem dosyć powszechnym jest duża rotacja personelu, przychodzą nowi, młodzi pracownicy, zatem naszym zadaniem jest powtarzanie niektórych tematów, zwłaszcza związanych z sezonowymi zachorowaniami na infekcje górnych dróg oddechowych (GDO), w tym z chorobą przeziębieniową,  oraz często występującymi izolowanymi objawami nieżytu górnych (i często wtórnie – dolnych) dróg oddechowych. Artykuły zawierają materiały pozornie nakładające się na siebie, jednak przy uważnej lekturze widzimy, że te same preparaty i metody lecznicze przedstawione są przez różnych autorów w odmiennych konfiguracjach. A więc prezentujemy „bolus jesienny”. Wiemy, że infekcje GDO to numer jeden wśród zachorowań u pacjentów szukających w aptece pomocy w samoleczeniu. Zanim wytoczymy cięższe działa, warto zastosować Naturalne preparaty w leczeniu i profilaktyce infekcji górnych dróg oddechowych, które są bezpieczne i w dużym odsetku przypadków zapobiegają lub powstrzymują wczesne stadia choroby, a są pomocne także jako adiuvans w leczeniu bardziej zaawansowanych i cięższych przypadków. Zresztą dokument europejski (EPOS) oficjalnie uznaje fitoterapię za część schematu postępowania w niepowikłanym zapaleniu błony śluzowej nosa i zatok, w celu wspomagania procesów oczyszczania górnych dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny.

2019-11-15 NEWS
Kaszel, czyli reakcja odruchowa organizmu na podrażnienie zakończeń nerwowych błony śluzowej górnych dróg oddechowych, może występować jako izolowany objaw lub towarzyszyć innym symptomom. W zależności od obecności lub braku wydzieliny dróg oddechowych, a także czasu trwania (kaszel ostry, podostry lub przewlekły) i jego nasilenia, należy zaplanować dalsze postępowanie. Leczenie kaszlu powinno przede wszystkim polegać na likwidacji jego przyczyny. Jeśli jednak jej usunięcie jest niemożliwe bądź nieskuteczne, można wdrożyć leczenie przeciwkaszlowe preparatami działającymi ośrodkowo jak dekstrometorfan, butamirat, kodeina lub działającą obwodowo lewodropropizyną. W przypadku kaszlu produktywnego korzystne natomiast może być zalecenie leków wykrztuśnych, np. gwajafenezyny, acetylocysteiny lub bromheksyny.
2019-11-14 NEWS

Leki i choroby wieku podeszłego

Kongres Opieka Farmaceutyczna od Zaraz

Kongres odbędzie się 15 grudnia w Krakowie, w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha. Program kongresu został przygotowany na podstawie wyników ogólnopolskiego Pilotażu Wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm, dzięki czemu poruszane tematy dotyczyć będą faktycznych problemów lekowych i sytuacji, z którymi mierzą się na co dzień farmaceuci w aptekach. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać różnorodnych prelegentów. Są wśród nich farmaceuci, którzy na co dzień pracują poza granicami Polski (Stany Zjednoczone, Holandia), lekarze oraz farmaceuci znający polskie realia pracy za pierwszym stołem. Tak szeroka perspektywa ma pomóc odbiorcom spojrzeć na temat kongresu, czyli leki stosowane w chorobach wieku podeszłego, w kompleksowy sposób. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Copyright © Medyk sp. z o.o