2018-07-03 NEWS

Leki referencyjne a leki biopodobne

Debata na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Eksperci, przedstawiciele środowiska medycznego, prawniczego, ekonomicznego oraz pacjentów, zgromadzeni na seminarium naukowym „Substytucja – zamiennictwo – switch leków biologicznych” są zgodni, że zamiennictwo leków biologicznych na leki biopodobne powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Nie jest to z pewnością proces, który, jak podkreślali, powinien zachodzić automatycznie i bez wiedzy pacjenta. Seminarium naukowe nt. zamiennictwa leków biologicznych odbyło się w czerwcu br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Debata stanowi ważny głos w toczącej się dyskusji na temat leków biologicznych i biopodobnych. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że leki te można stosować zamiennie, tymczasem eksperci i klinicyści dostrzegają różnice pomiędzy preparatami i zalecają zachowanie ostrożności w ich zamiennictwie.

reklama Prenumerata_e-lek
2018-07-03 NEWS

W tym roku po raz trzeci firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, opublikowały dane na temat zakresu i wartości współpracy z lekarzami, pielęgniarkami i farmaceutami. Raporty na stronach firm zostały opublikowane w dniach 27-29.06.2018. Współpraca między przemysłem farmaceutycznym a pracownikami służby zdrowia przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Kontynuując publikację danych zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, branża innowacyjnych firm farmaceutycznych stara się zwiększyć zrozumienie opinii publicznej dla charakteru i znaczenia tej współpracy dla postępu w medycynie.

2018-06-29 NEWS
Istnienie niezależnej, zróżnicowanej i wiarygodnej prasy wymaga stabilności działania jej wydawców. Bez tego wydawcy prasy – drukowanej i cyfrowej – nie zapewnią rzetelnego przekazu, pozwalającego odróżnić fałsz od prawdy. Obecnie treści prasowe są bezprawnie kopiowane i udostępniane na stronach internetowych wielu podmiotów. Wydawcy i dziennikarze nie otrzymują należnych rekompensat, a większość wpływów z reklamy w sieci wędruje do światowych gigantów technologicznych, zwiększających swą atrakcyjność dzięki wykorzystaniu cudzych treści.
2018-06-29 NEWS

Terapia pangenotypowa dla pacjentów z HCV

Dostępna dla pacjentów od 1 lipca 2018 r.

Projekt nowej listy refundacyjnej, która obowiązywać będzie od 1 lipca, przyniósł doskonałą wiadomość wszystkim pacjentom z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, a zwłaszcza tym zakażonym genotypem 3 HCV: znalazł się na niej innowacyjny lek pangenotypowy. Teraz już wszyscy polscy pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnych terapii.

2018-06-21 NEWS

„Lek bezpieczny oczami dziecka”

Nowy program edukacyjny URPLWMiPB

„Lek bezpieczny oczami dziecka” to nazwa nowego programu edukacyjnego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) skierowanego do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Został przedstawiony podczas kolejnej konferencji zorganizowanej w ramach kampanii "Lek Bezpieczny". Program ma na celu przekazanie dzieciom w prosty sposób zasad bezpiecznego stosowania leków i zapoznanie ich z zawodem farmaceuty. Honorowy patronat nad tym projektem objął Minister Zdrowia.

2018-06-20 NEWS

Kolejna edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM odbędzie się 27 września 2018 r. w Warszawie w Hotelu Marriott. Temat przewodni spotkania to: „Rok 2019 w branży farmaceutycznej – nowe wyzwania, szanse i zagrożenia”. Organizatorem kongresu jest Europejskie Centrum Biznes, a miesięcznik „Lek w Polsce” objął patronatem medialnym to wydarzenie.

2018-06-19 NEWS

W Polsce jest 15 tys. aptek, w których pracuje 26 tys. farmaceutów, którzy mają wystarczające kwalifikacje, by włączać się w proces leczenia. System ochrony zdrowia do tej pory nie dawał im jednak takiej możliwości. Tymczasem szansę ku temu stwarza postępująca informatyzacja oraz pilotaże opieki farmaceutycznej i koordynowanej. Jak wynika z raportu „Jak wprowadzić w Polsce opiekę farmaceutyczną? Rola i wyzwania wspołczesnej apteki", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z USP Zdrowie, wprowadzenie w Polsce opieki farmaceutycznej mogłoby przynieść nawet 4 mld zł oszczędności, co oznacza, że system mógłby funkcjonować bez kreowania dodatkowych kosztów dla budżetu państwa.

2018-06-18 NEWS

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wynaleźli nanoczujniki, które mogą stać się przełomem w medycynie, np. w leczeniu chorób wewnętrznych. O studium badawczym uczelnia poinformowała na swoim blogu. Nanoczujniki opracowane przez specjalistów z MIT mogą być umieszczane w głębi ludzkiego ciała i nie potrzebują zasilania za pomocą baterii. Mikroskopijne implanty zasilane są za pomocą fal radiowych, a według twórców w przyszłości mogą służyć m.in. do dystrybucji substancji chemicznych, monitorowania stanu narządów wewnętrznych bądź leczenia chorób. 

2018-06-15 NEWS

Rotawirusy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia,  szczególnie u małych dzieci. Rozprzestrzeniają się bardzo szybko i dają objawy dopiero po kilku dniach. Silne bóle brzucha, ciągłe wymioty i biegunki prowadzą do wyniszczenia organizmu i niejednokrotnie wymagają hospitalizacji.  Infekcję rotawirusową przechodzi prawie każde dziecko do 5. r.ż. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, żeby szczepienia przeciwko rotawirusom  były włączone do programów szczepień ochronnych, bowiem są jedyną skuteczną ochroną przed wirusem.

2018-06-14 NEWS

RODO rękę Ci poda

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"
Od kilku dni kołacze mi w głowie stary, bo pochodzący jeszcze z epoki I komuny zestaw krótkich haseł, układających się w następujący, nazwijmy to dumnie, pentalog. Brzmi on tak:
1. Nie myśl.
2. Jeżeli myślisz – to nie mów.
3. Jeżeli mówisz – to nie pisz.
4. Jeżeli piszesz – to się nie podpisuj.
5. Jeżeli się podpisujesz – to się nie dziw…
Dawniej ten zestaw ostrzeżeń występował dosyć często, aż tu nagle, niespodziewanie pojawił się w przededniu Święta Matki, oczywiście bez żadnego skojarzenia z tym uroczystym dniem. 25 maja to dzień wejścia Rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).
2018-06-11 NEWS
Pokaźna liczba zakładów farmaceutycznych, i to o wysokiej renomie, wprowadza do obrotu leki i suplementy diety pod prawie tą sama nazwą, w opakowaniach nie do odróżnienia, różniących się jedynie dawką i ceną. Powoduje to zamęt nie tylko wśród pacjentów, ale i farmaceutów, którzy muszą tłumaczyć pacjentowi różnicę… Tej tematyce poświęcony jest m.in. wywiad z Prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej mgr farm. Elżbietą Piotrowską-Rutkowską, zatytułowany "O rynku suplementów diety i zawodzie farmaceuty".
 
2018-06-04 NEWS

VII Konferencja Zielarska Kobiet

29.06-01.07.2018, Koryciny

Naukowcy, konsumenci i entuzjaści ziół spotkają się na VII Konferencji Zielarskiej Kobiet, która odbędzie się w w Korycinach na Podlasiu w dniach 29.06–01.07. To znakomita okazja do poszerzenia wiedzy o nowych właściwościach leczniczych ziół, zaprezentowania informacji z dziedziny fitochemii oraz fitoterapii. Organizatorami Konferencji są Zakład Chemii Fizycznej WUM oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Więcej na: http://chemiafizyczna.wum.edu.pl/content/konferencja-zielarska

2018-06-04 NEWS

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na fakt, że po wejściu w życie regulacji "apteka dla aptekarza” na terenach wiejskich i w małych miejscowościach zamknięto prawie 300 placówek. Tak wynika z danych IQVIA, przedstawionych podczas VI Konferencji Sieci Aptek 24 maja 2018 r. w Warszawie. Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne zmieniła polski rynek apteczny z systemu otwartego w system zamknięty, w którym łącznie obowiązują ograniczenia właścicielskie, ilościowe (w tym regulacja „1%”) oraz geograficzne i demograficzne.

2018-05-30 NEWS

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 50 tys. osób chorych na stwardnienie rozsiane (SM). To jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych. Zazwyczaj dotyka ludzi między 20. a 40. rokiem życia, ale może dotyczyć też dzieci i osób starszych. Najważniejsze jest nowoczesne leczenie tej choroby – pozwala zredukować liczbę rzutów, które negatywnie wpływają na sprawność fizyczną oraz pracę zmysłów. 

2018-05-25 NEWS

Zmęczenie, problemy ze snem i masą ciała, czy rozdrażnienie mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Choroby tarczycy dotykają ok. 22% Polaków. W Światowy Dzień Tarczycy (25 maja 2018 r.) eksperci zachęcają do badań profilaktycznych i zwracają uwagę na raka tarczycy, który każdego roku diagnozowany jest u ponad 3 tys. osób. W Polsce ponad 90% przypadków tej choroby jest leczonych z powodzeniem. Na dostęp do skutecznej terapii czekają jednak pacjenci z  agresywnym typem nowotworu, rakiem rdzeniastym. 

Copyright © Medyk sp. z o.o