2017-07-03 NEWS

W terminie 27-30 czerwca br., podobnie jak w ubiegłym roku, firmy sygnatariusze Kodeksu Przejrzystości opublikowały dane dotyczące wartości i zakresu współpracy z przedstawicielami zawodów medycznych, w tym lekarzami, farmaceutami, pielęgniarkami i położnymi, a także organizacjami ochrony zdrowia za rok 2016.

reklama Prenumerata_e-lek
2017-07-03 NEWS

Przerzutowy rak jelita grubego

Zmiany w programie lekowym

W obwieszczeniu Ministra Zdrowia (27 czerwca 2017 r.) obejmującym nowe zasady programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego” objęto refundacją leki z grupy przeciwciał monoklonalnych, między innymi terapię cetuksymabem. Lek ten, po przeprowadzeniu wymaganej diagnostyki pacjenta, można obecnie stosować w pierwszej linii leczenia uogólnionego raka jelita grubego (mCRC) w połączeniu z chemioterapią.

2017-06-28 NEWS

Firmy Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals, Inc. ogłosiły pozytywne wyniki dwóch badań ODYSSEY-DM fazy IIIb/IV z udziałem pacjentów z cukrzycą. W badaniach tych preparat Praluent® (alirokumab) dodany do leczenia maksymalnymi tolerowanymi dawkami statyn istotnie obniżał poziom cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), co stanowiło pierwszorzędowy punkt końcowy badania ODYSSEY DM-INSULIN, a także okazał się lepszy od standardowej terapii pod względem redukcji cholesterolu nie-HDL (pozostałych frakcji oprócz HDL), co stanowiło pierwszorzędowy punkt końcowy badania ODYSSEY DM-DYSLIPIDEMIA.

2017-06-26 NEWS

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem zaliczanym przez Światową Organizację Zdrowia do chorób cywilizacyjnych, które dotykają około 4-8% populacji. Szacuje się, że w Polsce na tę przypadłość cierpi ok. 2,5 mln osób. Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Światowy Tydzień Kontynencji jest obchodzony w Polsce już po raz dziewiąty. Podsumowując ostatnie 12 miesięcy pacjenci zrzeszeni w stowarzyszeniu zadają sobie pytanie: Czy brak dialogu ze strony Ministerstwa Zdrowia oraz szukanie oszczędności w dziedzinie, która od lat jest niedofinansowana to odpowiedni kierunek, w którym powinien podążać jakikolwiek rząd w Polsce?

2017-06-21 NEWS

Preparat Soliqua® 100/33 (insulina glargine i liksysenatyd, roztwór  do wstrzykiwań) 100 jednostek/ml oraz 33 mcg/ml obniżył średni poziom cukru we krwi (HbA1c) o 1,09-2,41% po 30 tygodniach u dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2, leczonych wcześniej 15-40 jednostkami insuliny bazalnej na dobę. Ta nowa analiza post-hoc danych z badania fazy III LixiLan-L, które grupowało uczestników według poziomu HbA1c zmierzonego podczas oceny przesiewowej, pokazała też, że w czasie badania wszystkie podgrupy osiągnęły średni poziom HbA1c < 7%.

2017-06-19 NEWS

Firma AstraZeneca przedstawiła wyniki pierwszego dużego badania  (300 tys. pacjentów) prowadzonego w ramach rzeczywistej (tzw. RWE – Real World Evidence) praktyki klinicznej, którego celem była ocena ryzyka hospitalizacji z powodu niewydolności serca i zgonu z dowolnej przyczyny u pacjentów z cukrzycą typu 2 otrzymujących nową klasę leków przeciwcukrzycowych - inhibitory SGLT-2 (SGLT-2i). Wykazano, że stosowanie inhibitorów SGLT-2 zmniejszyło śmiertelność ogólną o 51%, a ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca o 39%.

2017-06-07 NEWS

,,Biomonitorowanie człowieka w profilaktyce zatruć środowiskowych'' to temat poniedziałkowego śniadania prasowego, a także naszej najnowszej pozycji wydawniczej. Spotkanie z autorami oraz dziennikarzami miało na celu przybliżyć problem szkodliwych czynników, które codziennie wpływają na nasze zdrowie. Na forum wypowiadali się tacy specjaliści jak prof. Krzysztof K. Krzystyniak – toksykolog i biochemik, długoletni wykładowca Uniwersytetu Quebec w Montrealu (Kanada), prof. Mieczysław W. Obiedziński - profesor nauk rolniczych, wykładowca Państwowej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży i dr n. med. Andrzej Marszałek – specjalista chorób wewnętrznych, diagnosta laboratoryjny, dyrektor medyczny Laboratoriów Synevo.

2017-05-29 ARTYKUŁ

Jestem już głęboko zniesmaczony i znudzony konferencjami, panelami, okrągłymi stołami i innymi bzdetami poświęconymi tak zwanej „reformie służby zdrowia”, gdzie to rzekomo chodzi tylko, ale tylko i wyłącznie o pacjenta. Tak naprawdę spierają się lobby różnych obediencji – a to lekarzy, a to farmaceutów, a to firm farmaceutycznych wspieranych przez tzw. organizacje pacjentów, kancelarie adwokackie i kogo jeszcze tam się da. Jak wiadomo, w naszym nieszczęśliwym kraju absolutnie wszyscy znają się „na zdrowiu” i są w stanie udzielać a vista prostych, cudownych porad – odpłatnie i nawet nieodpłatnie, byle się wedrzeć do jakiejś stacji telewizyjnej czy radiowej, a nawet do Internetu i nagadać to, co ciśnie na wątrobie lub to, czym zostali nakarmieni przez zawodowych populistów, czyli znaczną część polityków i nie tylko. Sprzyjają temu zmienne konfiguracje parlamentarne i opisana powyżej walka bardzo licznych buldogów pod dywanem.

2017-05-25 NEWS

W Światowy Dzień Tarczycy (25 maja 2017 r.) Polskie Amazonki Ruch Społeczny zachęcają do wykonywania profilaktycznych badań USG tarczycy oraz samobadania gruczołu tarczowego. Choroby tarczycy dotykają ok. 300 mln ludzi na całym świecie - w przeważającej większości – kobiet.  Jedną z chorób tarczycy, której zachorowalność wciąż wzrasta jest rak tarczycy. Jak podkreślają Amazonki, w Polsce wciąż zbyt mało osób korzysta z badań profilaktycznych tarczycy. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rozpoznaje się raka tarczycy u 3 tys. pacjentów rocznie.

2017-05-23 NEWS

Firma Bristol-Myers Squibb ogłosiła, że Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab do monoterapii płaskonabłonkowego raka głowy i szyi (SCCHN) u dorosłych pacjentów, u których nastąpiła progresja choroby w trakcie lub po leczeniu preparatami na bazie platyny. Niwolumab jest pierwszym i jedynym immunoonkologicznym lekiem, który w badaniu klinicznym 3. fazy przyniósł istotną poprawę przeżyć całkowitych (OS) w tej grupie pacjentów.

2017-05-19 NEWS

Problem nawracających infekcji dolnych dróg moczowych dotyczy ok. 20% Polek w różnym wieku.  Według najnowszego raportu „Infekcje dolnych dróg moczowych – leczenie i zapobieganie nawrotom – www.leczdrogimoczowe.pl ”, konieczność częstego oddawania moczu (objawy te dotyczą 80%), nagła, nawracająca potrzeba wizyty w toalecie (uczucie to doskwiera 79%) oraz pieczenie i ból podczas oddawania moczu (odczuwany przez 92%) to główne objawy, z jakimi zmagają się respondentki. W opinii Polek na infekcje dolnych dróg moczowych narażone są przede wszystkim kobiety (54% odpowiedzi).

2017-05-17 NEWS

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne, która wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Najważniejsze zmiany dotyczą zezwolenia na prowadzenie apteki oraz ograniczeń związanych z otwieraniem nowych aptek. Zgodnie z uchwalonymi zmianami apteki będą mogli prowadzić wyłącznie farmaceuci. Zaczną też obowiązywać ograniczenia demograficznie i lokalizacyjne dla otwierania nowych aptek - zezwolenie będzie wydawane, gdy liczba mieszkańców danej gminy w przeliczeniu na jedną aptekę ogólnodostępną wynosi co najmniej 3000 osób. Nową apteka będzie mogła być otwarta w odległości co najmniej 500 m (w linii prostej) od innej, już działającej apteki.  Będzie również obowiązywał zakaz wydania zezwolenia, gdy wnioskodawca, wspólnik bądź partner spółki będącej wnioskodawcą prowadzi sam lub przez swoich wspólników/partnerów co najmniej 4 apteki ogólnodostępne lub jest związany korporacyjnie bądź kapitałowo z innymi podmiotami prowadzącymi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne.

 

2017-05-15 NEWS

15 maja po raz dziesiąty obchodzony jest Światowy Dzień MPS. Został ustanowiony, by zwrócić uwagę na rzadką i trudną do zdiagnozowania chorobę – mukopolisacharydozę. Na świecie zarejestrowanych jest 7 typów tej choroby. Nazwa choroby pochodzi od mukopolisacharydów - łańcuchów cząstek cukru biorących udział w tworzeniu tkanki łącznej. Za pomocą odpowiednich enzymów są one w organizmie nieustannie rozkładane i ponownie tworzone. U osób chorych na mukopolisacharydozę ze względu na brak odpowiedniego enzymu proces ten jest zaburzony.

2017-05-12 NEWS

Firma AstraZeneca poinformowała, że Komisja Europejska ds. Leków zatwierdziła zmianę porejestracyjną dla leku Tagrisso® i tym samym uznała za spełniony warunek nałożony na podmiot odpowiedzialny przy rejestracji ozymertynibu w 2016 r. Oznacza to wykreślenie zapisu o warunkowym dopuszczeniu leku do obrotu i uzyskanie tzw. pełnego pozwolenia na obrót lekiem na terenie Unii Europejskiej. Identyczną decyzję wydała Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) 31 marca br. Tagrisso® stosuje się w leczeniu pacjentów z miejscowo zaawansowanym lub rozsianym niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) z obecną mutacją T790M w genie kodującym receptor dla naskórkowego czynnika wzrostu (ang. skrót EGFR).

2017-05-10 NEWS

Rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Leleno przekazał oficjalne stanowisko dotyczące planowanego protestu przeciwko wygaszeniu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego, które publikujemy poniżej. Wygaszenie kształcenia jest związane z nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne.

Copyright © Medyk sp. z o.o