2016-11-21 NEWS

Apteka dla aptekarza czy korporacja bez kontroli?

Analiza Instytutu Staszica na marginesie projektu zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne

Postulowane od lat przez środowisko izb aptekarskich głębokie zmiany na rynku farmaceutycznym przybrały formę konkretnego projektu. Projekt zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne ma usunąć z polskiego rynku sieci apteczne i wprowadzić model zbliżony do obowiązującego na rynku niemieckim. Eksperci wskazują na negatywne skutki forsowanych rozwiązań dla pacjentów – z bardzo możliwą podwyżką cen leków na czele. W ocenie ekspertów Instytutu Staszica należy zwrócić uwagę na inne zagrożenie w wymiarze społecznym – na ogromne wzmocnienie autonomii bardzo i tak dzisiaj silnej korporacji aptekarskiej. Planowane zmiany wzmocnią tę korporację kosztem swobody działalności gospodarczej i prawa własności.

reklama Prenumerata_e-lek
2016-11-18 NEWS

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV – Gardasil 9 firmy MSD otrzymała nagrodę Prix Galien Polska 2016 w kategorii innowacyjna szczepionka. Dziewięciowalentna, rekombinowana szczepionka przeciwko HPV ma szerokie spektrum działania i chroni przed onkogennymi typami wirusa, wywołującymi raka szyjki macicy.Prix Galien to jedna z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych w wielu krajach za przełomowe odkrycia i produkty, mające znaczący wpływ na rozwój medycyny. W Polsce przewodniczącym kapituły konkursu jest prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.

2016-11-17 NEWS

Palenie tytoniu jest jednym z najczęściej występujących nałogów wśród Polaków. Wynika to przede wszystkim z łatwego dostępu do wyrobów tytoniowych. Palenie tytoniu obarczone jest wysokim ryzykiem zachorowania na raka płuca, przełyku, jamy ustnej, żuchwy, czy innych narządów niezwiązanych bezpośrednio z układem oddechowych, jak: nowotwór nerek czy pęcherza. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia, w którym warto mówić o tym, jak wiele korzyści daje zerwanie z nałogiem.

2016-11-16 NEWS

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek przedstawiła w liście otwartym do Ministra Zdrowia swoje stanowisko dotyczące propozycji wycofania ze sprzedaży aptecznej suplementów diety. KRSiO opowiedziała się za utrzymaniem w aptekach dystrybucji produktów prozdrowotnych.

2016-11-16 NEWS

Porada farmaceutyczna w aptekach sieciowych

Test Polskiego Instytutu Badań Jakości

Profesjonalne doradztwo jest najczęściej wymienianym oczekiwaniem polskich klientów wobec aptek. Czy popularne apteki sieciowe odpowiadają na tę potrzebę? Polski Instytut Badań Jakości postanowił to sprawdzić. Przetestowano placówki 11 dużych sieci aptek pod kątem ich wyglądu, jakości obsługi klienta oraz doradztwa. W październiku 2016 r. audytorzy PIBJA odwiedzili po 10 wylosowanych aptek w każdej z testowanych sieci. W trakcie wizyt wcielali się w rolę osoby, której dokucza kaszel. Osoba ta nie była wcześniej u lekarza i szukała porady farmaceuty. Placówki zostały ocenione za pomocą 25 kryteriów.

2016-11-14 NEWS

Epidemia cukrzycy na świecie nasila się. W zeszłym roku liczba dorosłych borykających się z cukrzycą typu 2 na świecie została oszacowana na 415 mln. Wszystko wskazuje, że ta liczba będzie dalej rosnąć. Eksperci są zdania, że do 2040 r. wzrośnie do 642 mln, co oznacza, że jedna osoba na 10 będzie miała cukrzycę. W Polsce do niedawna liczbę osób chorujących na cukrzycę szacowano na podstawie cząstkowych danych, zbieranych według różnych metodologii. Dane te nie były optymistyczne, bo szacowały liczbę chorych na 1,7 – 1,9 miliona osób, czyli ok. 7% populacji. Jednak sytuacja może wyglądać znacznie gorzej. Na podstawie danych NFZ, ogólnopolskiego badania NATPOL i komercyjnej analizy RECEPTOMETR (dane ze sprzedaży leków w kilkuset aptekach) okazało się, że w Polsce aż 2,17 mln pacjentów korzysta z porad i/lub leków cukrzycowych. Jeśli uwzględnimy także osoby do tej pory niezdiagnozowane, to chorych na cukrzycę w Polsce może być ok. 2,7 mln.

2016-11-10 NEWS
2016-11-10 ARTYKUŁ

Menedżer a strateg w aptece

Co zrobić, aby stać się strategiem?

Każda osoba pełniąca funkcję kierowniczą jest menedżerem, którego praca polega na planowaniu, organizowaniu, realizacji zadań i dostarczeniu
wyników. Do realizacji tych zadań potrzebne są umiejętności: analityczne, planowania, wyznaczania celów, motywowania i monitorowania. W trakcie wykonywania swoich zadań menedżer może być konfrontowany z oporem, brakiem zaangażowania pracowników, trudnościami zewnętrznymi (klientami, konkurencją, technologią), które wymagają od niego innego sposobu myślenia i działania – myślenia jak przywódca, który inspiruje rozwój, przedstawiając nową wizję firmy, tworzy środowisko akceptacji do jej przeprowadzenia oraz przeprowadza firmę przez zmianę.

2016-11-10 NEWS

Coś was łączy?  Zrób test na HIV podczas Europejskiego Tygodnia Testowania!

Szacuje się, że 30-35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50% z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV to dobra okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło spowodować zakażenie?

W dniach 18-25 listopada 2016 r., wiele Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD), w których można wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa nt. HIV/AIDS, będzie pracowało częściej i dłużej. Adresy i godziny otwarcia punktów testowania są dostępne na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS, http://www.aids.gov.pl/pkd/.

2016-11-09 NEWS

ZPA PharmaNET w związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rynku dystrybucji farmaceutycznej w Polsce przypomina, że na blisko 15 tys. polskich aptek i punktów aptecznych, 66% stanowią apteki indywidualne. Na rynku działa 390 sieci aptecznych, ale zaledwie 16 sieci ma powyżej 50 aptek w skali całego kraju i tylko 5 sieci należy do firm z udziałem kapitału zagranicznego i mają one zaledwie 4% udziału w całym rynku – zaś 96% rynku należy do polskich przedsiębiorców. Sieci apteczne stanowią 38% rynku i są to w przeważającej części polskie przedsiębiorstwa – firmy rodzinne, często będące własnością farmaceutów, rozwijane od wielu lat pracą swoich właścicieli. Tak wynika z raportu Fundacji Republikańskiej na ten temat.

2016-11-08 NEWS

Kongres JAKOŚĆ W FARMACJI

7-9 grudnia 2016 r., Łódź

Organizatorem Kongresu jest Stowarzyszenie na rzecz Dobrej Praktyki Regulacyjnej, a patronat honorowy objął Główny Inspektor Farmaceutyczny. W tym roku podczas wykładów zostaną poruszone m.in. tematy związane ze zmianami w prawie dotyczącym dystrybucji produktów leczniczych, zezwoleń na wytwarzanie lub import, nowych zezwoleń w obrocie hurtowym, wymagań Dobrej Praktyki Wytwarzania. Patronem medialnym Kongresu jest miesięcznik "Lek w Polsce".

2016-11-07 NEWS

TNS Polska przeprowadził badanie dotyczące stosunku farmaceutów pracujących w aptekach sieciowych i indywidualnych do planowanych zmian własnościowych zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia.Celem badania było poznanie opinii farmaceutów na temat planów wprowadzenia zmian w ustawie prawo farmaceutyczne, których konsekwencją miałby być między innymi obowiązek posiadania 51% udziałów w aptece przez osoby z dyplomem magistra farmacji. W badaniu wzięli udział farmaceuci zza tzw. pierwszego stołu oraz kierownicy aptek niebędący jednocześnie ich właścicielami, pracujący zarówno w aptekach indywidualnych, jak i sieciowych w różnych regionach Polski.

2016-11-01 NEWS

Nowa lista leków refundowanych

obowiązująca od 01-11-2016

Najnowsza lista leków refundowanych obowiązująca od 1 listopoada 2016 roku jest już dostępna: 24indeks.pl

2016-10-28 NEWS

Światowy Dzień Udaru Mózgu

Pacjenci zbyt długo czekają na rehabilitację

Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, przypadającego 29 października, Fundacja Udaru Mózgu publikuje mapę powrotu do zdrowia po udarze. Z danych wynika, że sytuacja chorych w Polsce jest wyjątkowo trudna. Rekordowy, odnotowany czas oczekiwania na rehabilitację to 20 lat. Opublikowane badania pokazują, że problem z dostępnością do rehabilitacji wtórnej jest ogromny. Rehabilitacja wtórna to kontynuacja rehabilitacji, jakiej pacjent poddawany jest bezpośrednio po przebytym udarze, jeszcze na oddziale neurologicznym.

2016-10-27 NEWS

Kampania edukacyjna Niebieski Pasek

Stan przedcukrzycowy - stan alarmowy!

Kampania edukacyjna Niebieski Pasek ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku wiedzy i świadomości na temat stanu przedcukrzycowego. Stan przedcukrzycowy to sygnał zagrożenia wystąpieniem cukrzycy typu 2, czy chorób układu krążenia. Corocznie u 10% osób ze stanem przedcukrzycowym rozwija się cukrzyca. Organizatorem kampanii edukacyjnej Niebieski Pasek jest firma Polpharma, partnerem merytorycznym  Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Copyright © Medyk sp. z o.o