2012-04-24 ARTYKUŁ

Streszczenie

Leki roślinne są powszechnie stosowane w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. W wielu badaniach klinicznych wykazano korzystne efekty działania mięty pieprzowej w dyspepsji, rumianku pospolitego w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, imbiru w nudnościach i wymiotach, lukrecji w chorobie wrzodowej, ostropestu w leczeniu przewlekłych chorób wątroby. Fitoterapia jest również skuteczna w biegunce i zaparciach. Rolą lekarzy i farmaceutów jest informowanie pacjentów o działaniach niepożądanych i interakcjach surowców roślinnych z lekami syntetycznymi. Fitoterapia zaburzeń trawiennych wymaga dalszej oceny bezpieczeństwa i skuteczności.

reklama Prenumerata_e-lek
2012-04-19 ARTYKUŁ

PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Streszczenie

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) jest cyklicznie występującym zaburzeniem powszechnie występującym wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym. Etiologia PMS nie jest do końca wyjaśniona. PMS charakteryzuje się objawami somatycznymi i afektywnymi, występującymi konsekwentnie podczas fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Objawy takie jak nastrój depresyjny, wybuchy gniewu, drażliwość, niepokój, splątanie, wycofanie społeczne, tkliwość piersi, wzdęcia, bóle głowy i obrzęki, ustępują w kilka dni po rozpoczęciu krwawienia miesięcznego. Najcięższą postać PMS określamy mianem przedmiesiączkowych zadurzeń dysforycznych (PMDD).

W pierwszej kolejności kobietom z rozpoznaniem PMS lub PMDD powinny być zalecane: zmiana stylu życia oraz aktywność fizyczna. U kobiet z ciężkim PMS oraz z PMDD, u których konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego, lekami pierwszego rzutu są selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny(SSRI).Terapia hormonalna hamująca owulacje jest alternatywą w razie nieskuteczności SSRI. Leki przeciwlękowe, spironolakton oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne są stosowane jako leczenie wspomagające w łagodzeniu objawów PMS.

 

2012-04-19 ARTYKUŁ

Streszczenie

Nieżyt nosa i zatok przynosowych jest często bagatelizowaną dolegliwością, tymczasem u wielu chorych powoduje znaczące obniżenie jakości życia, wiąże się z zaburzeniem relacji społecznych, a w skali globalnej jest bardzo obciążający finansowo dla systemów opieki zdrowotnej. Patogeneza nieżytu może mieć tło infekcyjne, alergiczne, strukturalne, polekowe, hormonalne czy naczynioruchowe. W farmakoterapii stosuje się glikokortykosteroidy donosowe, leki obkurczające naczynia błony śluzowej, antybiotyki, jeśli są do nich wskazania, leki przeciwleukotrienowe i antyhistaminowe. Wspomagająco mogą działać preparaty nieuwzględnione w oficjalnych wytycznych, jak roztwory soli morskiej czy mukolityki pochodzenia naturalnego.

 

2012-04-19 ARTYKUŁ

Streszczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jednym z najczęstszych problemów dermatologicznych występujących u niemowląt w 1. roku życia. Delikatna skóra niemowlęcia jest szczególnie narażona na podrażnienia i różnorodne stany zapalne, a konsekwencją może być nadkażenie przez grzyby Candida. W leczeniu najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu pieluszkowego zapalenia skóry, gdyż raz podrażniona skóra jest bardziej podatna na kolejne zmiany zapalne.

2012-04-19 ARTYKUŁ

Streszczenie

Artykuł zawiera krótką charakterystykę choroby hemoroidalnej, ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn i czynników sprzyjających jej występowaniu, a także metod zapobiegania i leczenia farmakologicznego.

 

2012-04-19 ARTYKUŁ

Leczenie zaburzenia hiperkinetycznego

zespołu deficytu uwagi z nadruchliwością – ADHD

Streszczenie

W przeglądowej pracy autorzy opisują ADHD (zaburzenie hiperkinetyczne) – objawy i przebieg, etiologię i epidemiologię, zmiany w funkcjonowaniu i strukturze mózgu osób z jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych wieku rozwojowego. Szczególnie wnikliwie opisane są ścieżki postępowania terapeutycznego, obejmującego dla większości chorych wyłącznie działania pozafarmakologiczne – zarówno na poziomie oddziaływań wobec samego chorego, jak też wobec jego środowiska rodzinnego, szkolnego i rówieśniczego. Wskazuje się także na istotne znaczenie właściwie prowadzonej polityki profilaktycznej na poziomie narodowym i lokalnych społeczności. Autorzy omawiają również zalety i niedogodności specyficznego leczenia farmakologicznego ADHD

2012-04-19 ARTYKUŁ

Streszczenie

Schorzenia sercowo-naczyniowe stanowią główną przyczynę zgonów pacjentów na całym świecie. Znaczący odsetek przypadków hospitalizowanych bądź śmiertelnych zawiązany jest z uszkodzeniem blaszki miażdżycowej powstającej w naczyniach i zwężającej ich światło. Następstwem uszkodzenia płytki miażdżycowej jest tworzenie się czopu z płytek krwi w wyniku ich agregacji w miejscu uszkodzenia. W efekcie może to doprowadzić do zamknięcia światła naczynia, a w konsekwencji do Ostrego Zespołu Wieńcowego (OZW). Istotną i udokumentowaną rolę w prewencji pierwotnej i wtórnej incydentów sercowo-naczyniowych odgrywają leki przeciwpłytkowe. Skuteczność terapii antyagregacyjnych jest bardzo zróżnicowana i zależy od wielu czynników, m.in.  mechanizmu działania, drogi podania leku czy jednostki chorobowej. Do najbardziej popularnych leków przeciwpłytkowych zaliczamy leki blokujące cyklooksygenazę (COX-1), płytkowy receptor ADP oraz leki blokujące receptor glikoproteinowy IIb/IIIa. Wiele nowych leków, których działanie oparte jest na podobnych mechanizmach, znajduje się na etapie badań klinicznych. Ich skuteczność wymaga udokumentowania, zanim uzyskają pozwolenie na dopuszczenie do obrotu i znajdą się w powszechnym użyciu.

Copyright © Medyk sp. z o.o