twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Zastosowanie wody morskiej w alergicznym nieżycie nosa

Alergiczny nieżyt nosa jest reakcją układu odpornościowego na określone alergeny. Oba typy alergicznego nieżytu nosa są sezonowe i całoroczne. Sezonowe alergie zwykle występują w okresie wiosennym i jesiennym, zazwyczaj są reakcją na alergeny zewnętrzne, takie jak pyłki. Całoroczne alergie mogą występować przez cały rok lub w dowolnym czasie w ciągu roku w reakcji na substancje, takie jak roztocza i sierść zwierząt domowych. W większości przypadków leczenie ma na celu złagodzenie objawów takich jak kichanie i zablokowany lub cieknący nos. Leczenie powinno być dostosowane do wieku pacjenta i występujących objawów. Roztwory soli morskiej rozrzedzają zalegającą w nosie wydzielinę, dzięki czemu może być łatwo usunięta, oraz wypłukują alergeny i zanieczyszczenia z nosa, które powodują podrażnienia. Roztwory soli fizjologicznej mogą być izotoniczne (takie samo stężenie soli w organizmie – 0,9% NaCl) lub hipertoniczne (wyższe ciśnienie osmotyczne niż w organizmie – więcej niż 0,9% NaCl). Regularne stosowanie roztworu wody morskiej umożliwia oczyszczenie nosa z czynników drażniących oraz nawilża śluzówkę.
Na alergiczny nieżyt nosa choruje ok. 10-25% osób na świecie, najczęściej dzieci i osoby młode, poniżej 20. r.ż. Jest to choroba przewlekła, wymagająca specjalistycznego leczenia, a nieleczona może 2-3-krotnie zwiększyć ryzyko astmy. Alergiczny nieżyt nosa jest stanem zapalnym błony śluzowej, który objawia się wodnistym katarem, kichanie oraz niedrożnością i swędzeniem nosa. Sezonowy typ alergii powtarza się w określonych miesiącach roku, w czasie kwitnienia roślin, na które chory jest uczulony. Najczęstszymi alergenami są pyłki traw, chwastów lub drzew oraz zarodniki pleśni: Cladosporium i Alternaria. Z kolei całoroczny alergiczny katar wywołany jest przez alergeny domowe – roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy pierze.
Leczenie polega na unikaniu alergenu oraz przyjmowaniu leków doustnych i donosowych, które łagodzą nieprzyjemne objawy. Stosuje się roztwory wody morskiej, inhalacje oraz płukanie nosa i zatok.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK