twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Choroba przeziębieniowa u dorosłych

Przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych (nosa i gardła). Zwykle jest wywoływana przez różne rodzaje wirusów, najczęściej przez rinowirusy. Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (gdy chory kaszle, kicha lub mówi), a także przez kontakt z osobą przeziębioną lub zakażonymi przedmiotami (naczynia, ręczniki lub telefony). Większość ludzi wraca do zdrowia po przeziębieniu w ciągu tygodnia lub 10 dni. Objawy przeziębienia zwykle pojawiają się od 1 do 3 dni po ekspozycji na wirus wywołujący przeziębienie. Objawy, które mogą różnić się w zależności od osoby, obejmują: katar lub zatkany nos, ból gardła, kaszel, łagodny ból głowy, gorączkę i ogólne złe samopoczucie. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów. Leki na przeziębienie i kaszel dostępne bez recepty (OTC) mogą pomóc złagodzić objawy u dorosłych i dzieci. Aby złagodzić uciążliwe objawy przeziębienia, stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, krople i aerozole na katar oraz preparaty przeciwkaszlowe lub wykrztuśne.
Do czynników, które zwiększają podatność na zachorowania na infekcje wirusowe oraz obniżają odporność, należy zmęczenie i stres, nieodpowiednia dieta, otyłość i brak ruchu oraz niektóre choroby: nowotwory, cukrzyca, depresja. Alkoholizm i czynne oraz bierne palenie papierosów także zwiększa ryzyko zachorowania na przeziębienie, a infekcje mają ostrzejszy przebieg i trudniej je wyleczyć.
Przeziębienie jest wywoływane przez ponad 200 wirusów należących do różnych rodzin. W zależności od pory roku każdy wirus inaczej uaktywnia się i atakuje organizm człowieka. Dlatego większość ludzi choruje kilka razy w ciągu roku. Najczęstszym czynnikiem etiologicznym przeziębienia są rinowirusy, których jest ponad 100 gatunków. Wywołują one ok. 30-50% wszystkich zachorowań. Z kolei 5 gatunków koronawirusów zakaża ludzi i powoduje 15-20% przeziębień występujących w okresie jesienno-zimowym. Wirusy odpowiedzialne za przeziębienie, które przebiega z gorączką i kaszlem, zwłaszcza w okresie letnim, należą do rodzaju Coxsackie. Niekiedy infekcje są wywoływane przez kilka rodzajów wirusów.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK