twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Komisja Europejska zatwierdziła nintedanib w leczeniu śródmiąższowej choroby płuc

w przebiegu twardziny układowej

Komisja Europejska zatwierdziła nintedanib w leczeniu śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc ILD) u osób dorosłych. To pierwsza i jedyna zatwierdzona opcja leczenia tego schorzenia. Zatwierdzenie oparto na wynikach badania klinicznego SENSCIS®, które wykazało, że nintedanib spowalnia tempo pogarszania się czynności płuc u chorych na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej.

Twardzina układowa (SSc), zwana też sklerodermią (SSc), to upośledzająca i potencjalnie śmiertelna, rzadka choroba autoimmunologiczna. Powoduje bliznowacenie (włóknienie) różnych narządów, w tym płuc, serca, przewodu pokarmowego, nerek i może prowadzić do zagrażających życiu powikłań. Twardzina może powodować chorobę śródmiąższową płuc (ILD), określaną jako SSc-ILD. Jest ona główną przyczyną śmiertelności wśród chorych na twardzinę układową, odpowiadającą za około 35% zgonów związanych z tą chorobą.

Zatwierdzenie leku przez Komisję Europejską opiera się na wynikach SENSCIS® – prowadzonego metodą podwójnie ślepej próby badania III fazy z zastosowaniem grupy kontrolnej otrzymującej placebo – w którym oceniano skuteczność i bezpieczeństwo nintedanibu u pacjentów ze śródmiąższową chorobą płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc-ILD). Pierwszorzędowym punktem końcowym było roczne tempo pogarszania się natężonej pojemności życiowej (FVC) oceniane w okresie 52 tygodni. Wyniki badania wykazały, że nintedanib spowalnia tempo pogarszania się czynności płuc o 44% (41 ml/rok) w stosunku do placebo, na podstawie wartości FVC mierzonych w okresie 52 tygodni. Ponadto wyniki wykazały, że profil bezpieczeństwa i tolerancji nintedanibu jest podobny do obserwowanego u pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc (IPF).

Lek zarejestrowano również do leczenia chorych na SSc-ILD w innych krajach, m.in. w Kanadzie, Japonii i Brazylii. Do tej pory nintedanib został zarejestrowany do leczenia IPF w ponad 75 krajach. Jest to również pierwsza zatwierdzona terapia SSc-ILD.

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK