2020-07-23 Aktualności

W dniu 20 lipca br. Gemini Apps, spółka zależna Gemini Polska, złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Naczelnej Izbie Aptekarskiej (NIA) o ochronę dóbr osobistych i zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji na temat aplikacji ReceptaGemini.pl. Jak można przeczytać w pozwie, Naczelna Izba Aptekarska w sposób rażący naruszyła wizerunek Spółki rozpowszechniając w Internecie, wśród dziennikarzy i w materiałach przekazywanych organom administracji publicznej, nieprawdziwe i wprowadzające w błąd informacje na temat działania aplikacji ReceptaGemini.pl.

Nieprawdziwe informacje rozpowszechnione przez NIA stały się bazą powstania wielu artykułów prasowych, które wprowadziły w błąd szeroką opinię publiczną a przede wszystkim pacjentów. Autorzy pozwu zwrócili się do Sądu o wydanie zakazu rozpowszechniania przez NIA nieprawdziwych informacji na temat Spółki i nakazanie opublikowania przeprosin o treści:

Przepraszamy Gemini Apps sp. z o. o. za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat aplikacji „ReceptaGemini.pl”, w tym za użycie sformułowania „patologia” w odniesieniu do postępowania Spółki, która miała rzekomo gromadzić dane o stanie zdrowia pacjentów i profilować te dane w sposób niezgodny z prawem.

Informujemy, że stanowiska dotyczące aplikacji tworzyliśmy bez wcześniejszego zapoznania się z zasadami działania tego oprogramowania, nie zadając spółce Gemini jakichkolwiek pytań i nie dając możliwości wyjaśnienia funkcjonalności aplikacji.

Prosimy o niekierowane się naszymi wcześniejszymi komunikatami jako nieaktualnymi i dotkniętymi poważną wadą prawną.

                                                                                                                       Naczelna Izba Aptekarska

Gemini Polska oraz jej spółki zależne działają zgodnie z obowiązującym prawem. Wszystkie twierdzenia NIA zostały zbudowane na podstawie nieprawdziwych założeń i nie opisują funkcjonowania aplikacji i współpracujących z nią aptek.

Aplikacja ReceptaGemini.pl wspiera pacjentów w uzyskiwaniu informacji o dostępności leków realizowanych na podstawie e-recepty. Apteka nie przekazuje do aplikacji żadnych danych osobowych. Aplikacja otrzymuje jedynie informację o produktach wypisanych na recepcie, jej dacie ważności oraz numerze. Na żadnym etapie funkcjonowania aplikacji nie dochodzi do udostępnienia certyfikatów apteki, które umożliwiając dostęp do systemu e-zdrowia (P1) podmiotom trzecim.

Copyright © Medyk sp. z o.o