2020-07-31 Artykuł

Magnez to niezbędny makroelement, naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Jest kluczowym regulatorem sercowo-naczyniowym, utrzymuje homeostazę elektryczną, metaboliczną i naczyniową. Prawidłowy poziom potasu w organizmie jest ważny dla funkcjonowania mięśni, w tym dla mięśnia sercowego. Ten makroelement obniża ciśnienie krwi i chroni przed skurczami mięśni.  Zarówno magnez, jak i potas mogą być tracone wraz z moczem, z powodu stosowania leków diuretycznych, co prowadzi do niskiego poziomu tych pierwiastków. Niedobór magnezu i potasu wiąże się z patofizjologią nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zespołu metabolicznego, choroby wieńcowej, zaburzeń rytmu serca i nagłej śmierci sercowej.

Potas oraz magnez dostarczane organizmowi z pokarmem wchłaniają się w górnym odcinku jelita cienkiego. Zbyt mała ilość tych pierwiastków w przyjmowanych pokarmach i zaburzone wchłanianie spowodowane anoreksją, wymiotami, biegunką, nadużywaniem alkoholu oraz leków przeczyszczających skutkują ich niedoborem. W 90% potas jest wydalany przez nerki, dlatego choroby nerek czy zaburzenia hormonalne, które powodują ich nieprawidłowe
funkcjonowanie, oraz stosowanie niektórych leków (diuretyki pętlowe) przyczyniają się do niedoborów tego elektrolitu. Utrata tych pierwiastków przez skórę jest minimalna. Jednak wzmożona potliwość wywołana gorączką, intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, poparzeniami czy przebywaniem w wysokich temperaturach przyczyniają się do utraty potasu oraz magnezu.

Copyright © Medyk sp. z o.o