2020-09-18 Artykuł

Pokrzywa zwyczajna jest powszechnie występującą rośliną, dobrze znaną z uwagi na jej kłująco-parzące włoski, które w kontakcie ze skórą powodują jej toksyczne zapalenie o różnym nasileniu. W medycynie ludowej od wieków stanowiła cenną roślinę leczniczą. Znana jest z korzystnego wpływu na funkcjonowanie dróg moczowych, a także skóry i jej przydatków. Ponadto w medycynie ludowej stosowana jest w przypadku bólów reumatycznych, zaburzeń żołądkowo-jelitowych i cukrzycy. Obecnie ekstrakt z jej korzenia wykorzystywany jest w leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Badania nad jej potencjalnym wykorzystaniem wykazują coraz to liczniejsze właściwości prozdrowotne.

Pokrzywa zwyczajna wykazuje słabe działanie diuretyczne poprzez hamowanie resorpcji zwrotnej kationów sodowych (wzrost natriurezy) oraz anionów chlorkowych, co skutkuje zwiększeniem objętości wydalanego moczu. Ponadto wodne preparaty zawierające pokrzywę stosowane są jako prewencja w nawrotach kamieni nerkowych, jak też podczas infekcji w obrębie układu moczowego.
Preparaty zawierające pokrzywę są często stosowane w pielęgnacji przeciwłupieżowej i przetłuszczającej się skóry głowy. Często stanowią również składnik kuracji przeciwdziałających wypadaniu włosów. Z uwagi na brak klinicznych dowodów tłumaczących taki efekt, działanie to jest jedynie przypuszczeniem opartym na wieloletnich obserwacjach.
Pokrzywa zwyczajna hamuje konwersję testosteronu do dihydrotestosteronu (DHT), który uważany jest za główną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn.

Copyright © Medyk sp. z o.o