2021-12-27 Artykuł

Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych. Ma właściwości zarówno hormonu, jak i witaminy i jest niezbędna do utrzymania homeostazy minerałów i prawidłowego tworzenia kości. Witamina D jest dostępna w dwóch formach: ergokalcyferolu (witamina D2) i cholekalcyferolu (witamina D3). Cholekalcyferol jest naturalnie występującą formą witaminy D, która jest syntetyzowana w skórze z cholesterolu endogennego lub pokarmowego pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne.

Skórna synteza zapewnia 80-100% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jednak w naszej szerokości geograficznej (ze względu na kąt padania promieni słonecznych) synteza w skórze witaminy D jest efektywna jedynie w okresie od maja do września (warunkiem jest bezchmurne niebo).

U osób z jasną cerą 15-minutowa ekspozycja na słońce (odsłonięte kości długie – przedramiona i podudzia, brak filtrów przeciwsłonecznych) dostarcza odpowiednią dawkę witaminy D (2000–4000 IU/dobę). Dłuższe przebywanie na słońcu skutkuje rozpadem witaminy D do nieaktywnych związków, które zapobiegają jej kumulacji w organizmie. W okresie od października do kwietnia w naszym kraju skórna synteza witaminy D jest nieefektywna.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o