2022-01-19 Artykuł

Astaksantyna, 3,3’-dihydroksy-β-karoten-4,4’-dion, o sumarycznym wzorze C40H52O4, jest czerwonym barwnikiem z grupy karotenoidów. Wyizolowano ją z homarów w 1938 r. Obecnie syntetycznej astaksantyny używa się jako barwnika, głównie w paszach dla ryb celem zabarwienia mięsa łososi i pstrągów hodowanych w akwakulturach. Silne właściwości antyoksydacyjne sugerują zastosowanie jej w prewencji i wspomaganiu leczenia chorób o etiologii wolnorodnikowej, takich jak choroby neurodegeneracyjne, miażdżyca, choroby oczu, nowotwory.

Unikalną właściwością astaksantyny jest zdolność przekraczania bariery krew-mózg; nie mają jej inne karotenoidy. Jako składnik kosmetyków zapewnia ochronę skóry przed słońcem, w tym promieniowaniem UV. Właściwości astaksantyny sugerują szersze jej wykorzystanie do suplementacji diety, zwłaszcza u ozdrowieńców po COVID-19.

Większość antyoksydantów działa po wewnętrznej stronie błony (witamina E i beta-karoten) lub po zewnętrznej (witamina C). Tymczasem cząsteczka astaksantyny jest rozciągnięta przez całą dwuwarstwę. Może więc zapewniać ochronę przed stresem oksydacyjnym, zmiatając reaktywne formy tlenu (ROS) po obu stronach błony komórkowej.

Astaksantyna ma silne właściwości wymiatania wolnych rodników, zwłaszcza tlenu singletowego. Jako przeciwutleniacz jest kilkadziesiąt razy silniejsza niż witamina C, witamina E, czy beta-karoten.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o