Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego są jednymi z najczęściej występujących objawów towarzyszących zarówno innym chorobom, jak i stosowaniu leków, niewłaściwej diecie oraz utrzymującemu się napięciu nerwowemu. Liczne substancje roślinne mogą wspomagać funkcjonowanie układu trawiennego w takich sytuacjach. Tradycyjnie stosuje się m.in. kurkumę, liść karczocha, kłącze imbiru, nasiona ostropestu, liść mięty czy korzeń mniszka lekarskiego. W artykule skupiono się na omówieniu działania tych wybranych surowców, choć nie wyczerpują one długiej listy substancji roślinnych wspomagających pracę układu pokarmowego.
Obecnie podkreśla się również kluczową rolę mikroflory jelitowej dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Niewłaściwa dieta i długotrwała antybiotykoterapia mogą przyczyniać się do zachwiania równowagi mikrobiomu jelitowego, co z kolei może skutkować zaburzeniami trawienia, wchłaniania i wydalania pokarmu.
Zaburzenia trawienia są także jednym z objawów opisywanych u pacjentów post-Covid, w stanie tzw. long-Covid, czyli utrzymujących się powikłań po infekcji koronawirusa. Głównymi objawami, które mogą wystąpić w dłuższej perspektywie, są: biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, wraz ze zwiększoną aktywnością enzymów wątrobowych. Pacjenci z chorobami przewlekłymi są bardziej narażeni na rozwój długoterminowych następstw, ale nie udokumentowano, że obecność chorób przewlekłych wpływa na następstwa ze strony przewodu pokarmowego.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o