2013-10-28 Aktualności

Udar mózgu - liczy się czas

kampania edukacyjna

Zagrożenie udarem wzrasta wraz z wiekiem. Przekroczenie 65. r.ż. to istotny czynnik ryzyka wystąpienia tej choroby. Jednak udar to nie tylko problem osób starszych, stanowi bowiem jedną z 10 najczęstszych przyczyn śmierci wśród dzieci. Każdego roku choroba dotyka 11 na 100 000 osób poniżej 18. r.ż.   Kluczowe znaczenie ma zawsze wczesne rozpoznanie udaru oraz szybkie rozpoczęcie odpowiedniej terapii i rehabilitacji.Wiedza na temat objawów udaru mózgu i szybka reakcja na ich wystąpienie może ratować życie. Aby zwrócić uwagę na to zagadnienie, Fundacja Udaru Mózgu prowadzi kampanię edukacyjną „LICZY SIĘ CZAS!”, a 29 października obchodzony będzie Światowy Dzień Udaru Mózgu.

Mimo że udar mózgu to w większości przypadków choroba osób w wieku podeszłym, może on również wystąpić u młodych dorosłych, dzieci i niemowląt. Dojść może do niego nawet jeszcze przed porodem. Ryzyko udaru mózgu u dzieci jest największe w pierwszym roku życia. Choroba pojawia się także średnio podczas jednego na 4000 porodów. Od 50% do 80% dzieci, które doświadczyły udaru, ma utrwalone deficyty neurologiczne. Najczęściej występujące to niedowład i porażenie połowicze. Wśród innych długofalowych skutków udaru wymienić należy również zaburzenia poznawcze oraz problemy z mową i komunikacją, trudności z koncentracją, kłopoty z widzeniem i ogólnie niską jakość życia.

Czynniki ryzyka udaru u dzieci są znacznie mniej poznane i różnią się od tych występujących u dorosłych pacjentów. Najczęściej wymieniane przez ekspertów to: choroby serca, choroby zapalne, choroby układowe tkanki łącznej, zaburzenia hematologiczne, metaboliczne oraz przyczyny genetyczne. Nie zaobserwowano natomiast związku pomiędzy cukrzycą a udarem.

Prawidłowe rozpoznanie objawów udaru mózgu, szybka reakcja na ich wystąpienie (wezwanie pogotowia) oraz niezwłoczne rozpoczęcie leczenia i rehabilitacji mają decydujące znaczenie dla uratowania życia i przywrócenia sprawności osobie, która doświadczyła udaru mózgu. W celu budowania świadomości dotyczącej tych zagadnień Fundacja Udaru Mózgu prowadzi akcję edukacyjną „LICZY SIĘ CZAS!”. W ramach kampanii w dniach 8-10 października w trzech miastach  (Warszawie, Krakowie i Poznaniu) pojawił się mobilny punkt edukacyjny, w którym można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich W ramach akcji „LICZY SIĘ CZAS!”. Kolejnym elementem akcji były billboardy promujące wiedzę dotyczącą udaru, które pojawiły się w dwunastu największych miastach Polski. Została także uruchomiona  strona www.liczysieczas.com.

W przypadku osób, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu (blisko 80% wszystkich przypadków zachorowań u osób dorosłych) możliwe jest zastosowanie terapii pozwalającej na rozpuszczenie skrzepu, który blokuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, doprowadzających tlen i substancje odżywcze do mózgu. Jest to tzw. leczenie trombolityczne. W wielu przypadkach ratuje ono życie i ogranicza negatywne skutki choroby, dlatego tak ważne jest niezwłoczne przewiezienie chorego do szpitala z oddziałem udarowym, w którym się je stosuje.

W terapii udaru bardzo istotne znaczenie ma również rehabilitacja. Odpowiednia i szybko rozpoczęta fizjoterapia znacząco redukuje wczesne powikłania udaru, ograniczając wczesną śmiertelność. Jeszcze kilkanaście lat temu wynosiła ona w Polsce blisko 30% w pierwszym miesiącu od wystąpienia choroby. Obecnie wskaźniki te znacznie się poprawiły, ale dostępność fizjoterapii jest w dalszym ciągu niewystarczająca.

29 października 2013 r. po raz szósty obchodzony będzie Światowy Dzień Udaru Mózgu. Jego inicjatorem i koordynatorem  jest World Stroke Organization, a w Polsce związane z nim działania prowadzi Fundacja Udaru Mózgu.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o