2020-08-17 Aktualności

Eksperci nie pozostawiajÄ… zÅ‚udzeÅ„ – na przeÅ‚omie wrzeÅ›nia i października sezon grypowy zbiegnie siÄ™ z drugÄ… falÄ… pandemii COVID-19. Aby zminimalizować negatywne skutki, spowodowane przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, Komisja Europejska wystosowaÅ‚a szczegółowe wskazówki dotyczÄ…ce przygotowaÅ„ do nadchodzÄ…cej fali zachorowaÅ„ na COVID-19 i grypÄ™. Ważnym ich elementem sÄ… szczepienia przeciw grypie.

Po ogÅ‚oszeniu stanu epidemii w Polsce, obawiano siÄ™, że wizyty zwiÄ…zane z realizacjÄ… szczepieÅ„ ochronnych mogÄ… być przyczynkiem do potencjalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2 i zagrożeniem dla szczepionych, dlatego zostaÅ‚y one zawieszone. Jednak wiele miÄ™dzynarodowych organizacji zwróciÅ‚o uwagÄ™, iż nie ma przeciwwskazaÅ„ do wykonywania szczepieÅ„ w czasie epidemii – trzeba tylko zachować szczególne bezpieczeÅ„stwo. Samo szczepienie nie stwarza zagrożenia, tylko pacjenci, którzy gromadzÄ… siÄ™ w przychodniach. Dlatego jeszcze przed sezonem szczepieÅ„ ochronnych przeciw grypie muszÄ… zostać ustalone i speÅ‚nione wszelkie Å›rodki ostrożnoÅ›ci. Placówki medyczne czekajÄ… na takie wytyczne od Ministerstwa Zdrowia – tÅ‚umaczy prof. Adam Antczak, PrzewodniczÄ…cy Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Na podstawie wniosków wyciągniętych po kilku miesiącach walki z wirusem SARS-CoV-2, organy państwowe i międzynarodowe wypracowują spójne rekomendacje i rozwiązania mające na celu ochronę przed zagrożeniem epidemiologicznym. Komunikaty te instruują jak przygotować się do drugiej fali epidemii. Podkreślają też istotę izolowania ognisk wirusa, zwiększenie liczby wykonywanych testów i wsparcie osób z grup największego ryzyka. To tylko niektóre z propozycji działań Komisji Europejskiej. Bardzo ważna jest skoordynowana współpraca wszystkich państw członkowskich UE.

Aby wzmocnić odporność zbiorowiskową należy zwiększyć poziom wyszczepialności społeczeństwa. Eksperci apelują, że w tym roku, niezależnie od przynależności do grup zwiększonego ryzyka, wszyscy powinni zaszczepić się przeciw grypie. Dzięki temu zabiegowi, przebieg choroby jest łagodniejszy, a ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań jest znacznie mniejsze. Szczepienia są najskuteczniejszą metodą ochrony przed zakażeniami. Dodatkowo szczepienie przeciw grypie ułatwi zróżnicowanie zarażenia SARS-CoV-2.

Copyright © Medyk sp. z o.o