2021-01-22

Kryzys wywołany pandemią COVID-19 ujawnił wiele problemów związanych z ochroną zdrowia w Polsce. Jednocześnie był powodem dyskusji na temat koniecznych reform. Obecna sytuacja wskazuje, że ​​zdrowie społeczeństwa powinno być priorytetem, ponieważ jest podstawowym warunkiem trwałego rozwoju społeczno-gospodarczego i stabilnego funkcjonowania państwa. To unikalny moment na wdrożenie poważnych zmian w polskim systemie ochrony zdrowia – zgodnie podkreślali eksperci biorący udział w webinarium (listopad 2020 r.) zainicjowanym przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA we współpracy z Pracodawcami RP oraz Instytutem Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO. W wyniku dyskusji ekspertów polskich i zagranicznych powstał dokument, zawierający rekomendacje dla polskiego systemu ochrony zdrowia, wynikające z wniosków wyciągniętych z pierwszej fali pandemii Covid-19.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-01-20

Co Polacy sądzą o szczepieniach?

Styczniowy sondażuCBR BioStat®

W styczniowym sondażu CBR BioStat® zapytano reprezentatywną ze względu na płeć i wiek grupę tysiąca Polaków o opinie związane ze szczepieniami przeciwko SARS-CoV-2. Ponad 3/4respondentów uważa, że wie, jak działają szczepionki na COVID-19, jednak do wiedzy o tym, jakie skutki uboczne mogą wystąpić u zaszczepionych przyznaje się już tylko 56,3% pytanych. 3/4Polaków nie zna nawet orientacyjnego terminu szczepienia przeciw SARS-CoV-2. Co drugi obawia się szczepienia, a 57,5% ankietowanych chciałaby mieć możliwość wyboru pomiędzy szczepionkami różnych producentów. Wprowadzenie przywilejów dla osób zaszczepionych w różnej formie popiera nawet połowa pytanych o to Polaków. Aż 72% Polaków odczuwa społeczne skutki ograniczeń wprowadzanych podczas pandemii.

2021-01-19

Firma Bayer zaprezentowała (podczas wirtualnej konferencji prasowej Pharma Media Day), postępy w rozwoju działalności farmaceutycznej dzięki przełomowym innowacjom w opiece zdrowotnej, które znacząco pomogą pacjentom cierpiącym na choroby obecnie trudne do leczenia. Rewolucja biomedyczna i technologiczna, która w nieznanym dotychczas tempie zmienia możliwości i sposoby leczenia pacjentów, trwa. Nasza firma stawia sobie za cel bycie liderem innowacji w dziedzinie terapii komórkowej i genowej oraz cyfrowego zdrowia  powiedział Stefan Oelrich, członek Rady Nadzorczej Bayer AG, Prezes Bayer Pharmaceuticals Division.

2021-01-18

Rak szyjki macicy (RSM) to nowotwór, który m.in. dzięki profilaktyce pierwotnej jest możliwy do wyeliminowania. W krajach, gdzie od kilkunastu lat prowadzone są szczepienia przeciwko HPV (wirusowi odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy) znacznie zredukowano zachorowalność na RSM i nowotwory HPV-zależne. Kluczowe jest szczepienie dziewczynek i chłopców, ale powinno być ono poprzedzone akcją edukacyjną. Narodowa Strategia Onkologiczna zakłada, że w Polsce wyszczepialność przeciwko HPV osiągnie poziom 60% populacji do 2028 r.

2021-01-15

Komisja Europejska (KE) zarejestrowała preparat baloksawir marboksyl do leczenia niepowikłanej grypy u pacjentów w wieku powyżej 12 lat. Ponadto preparat został dopuszczony do stosowania w profilaktyce poekspozycyjnej grypy u ludzi w wieku powyżej 12 lat. Profilaktyka poekspozycyjna ma na celu zapobieganie grypie u osób, które mają kontakt z osobą zakażoną wirusem grypy. Produkt stanowi pierwszy od prawie 20 lat środek przeciwwirusowy przeznaczony do leczenia grypy o innowacyjnym mechanizmie działania, dopuszczony przez KE.

2021-01-14

W badaniu II fazy esketaminy w depresji dwubiegunowej osiągnięto zakładany pierwszorzędowy punkt końcowy, definiowany jako znacząca, istotna statystycznie i klinicznie redukcja objawów depresji na podstawie skali MADRS w porównaniu z placebo w 2 tygodniu, we wszystkich testowanych dawkach. Może to być obiecująca terapia dla pacjentów z oporną na leczenie depresją dwubiegunową, chorobą z bardzo małą liczbą zarejestrowanych opcji terapeutycznych.

2021-01-12

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej zwróciła się z apelem do farmaceutów: w związku z procedowaną przez rząd ustawą z dnia 17 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, na skutek wprowadzenia której farmaceuci będą mogli wykonywać szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, zwracam się do Was z apelem o dołączanie do grona zaangażowanych w akcję pracowników medycznych.

2021-01-08

Firma Novo Nordisk ogłosiła decyzję dotyczącą wejścia semaglutydu (doustna formulacja długodziałającego analogu GLP-1 podawana raz na dobę) w dawce 14 mg doustnie w III fazę rozwoju w terapii Alzheimera. Została ona podjęta na podstawie oceny danych GLP-1 pochodzących z modeli przedklinicznych, badań prowadzonych w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, analizy post-hoc danych z dużych badań klinicznych analizujących sercowo-naczyniowe punkty końcowe, a także z rozmów prowadzonych z przedstawicielami urzędów rejestracyjnych.

2021-01-07

Kapsaicyna jest substancją występującą m.in. w papryczkach chili i odpowiada za ich ostry smak. W badaniach klinicznych na zwierzętach i ludziach wykazano jej przeciwzapalne i antyoksydacyjne właściwości. Sugeruje się także, że kapsaicyna może zmniejszać ryzyko rozwoju nowotworów i chorób układu krążenia. Podczas tegorocznego kongresu American Heart Association (AHA) 2020 Scientific Sessions przedstawiono wyniki metaanalizy dotyczącej wpływu spożywania papryczek chili na umieralność.

2021-01-05

Czy problemy z prostatą to dla mężczyzn krępujący temat? Zdaniem pacjentów z rakiem gruczołu krokowego tylko wtedy, kiedy samemu się go za taki uzna. Fundacja OnkoCafe w ramach nowej odsłony kampanii ProstaTa Historia przygotowała cykl wywiadów, w którym 10 pacjentów opowiedziało psychologowi na 10 intymnych pytań. Mężczyźni mówią, jak choroba nowotworowa wpłynęła na jakość ich życia i relacje z bliskimi, czy bali się przerzutów i co by zrobili, gdyby mieli do wykorzystania dodatkowe dwa lata.

 

2020-12-30

Bayer AG i Atara Biotherapeutics ogłosiły podpisanie ogólnoświatowej umowy licencyjnej na wyłączność dotyczącej nowej generacji terapii komórkowej CAR-T ukierunkowanej na mezotelinę w leczeniu nowotworów litych. Umowa obejmuje prace rozwojowe nad cząsteczką kandydatem ATA3271, silną immunoterapią allogenicznymi komórkami T nowej generacji i jej autologiczną odmianą ATA2271 w leczeniu nowotworów z silną ekspresją mezoteliny, takich jak złośliwy międzybłoniak opłucnej i niedrobnokomórkowy rak płuca.

2020-12-28

Pierwszą polska diagnostyka różnicująca grypę i COVID-19

Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu

Pacjenci mogą już skorzystać z nowoczesnego, polskiego testu diagnostycznego jednocześnie wykrywającego wirusa grypy i koronawirusa w specjalnie przystosowanym do tego celu laboratorium w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. To pierwsza w Polsce diagnostyka oparta na innowacyjnym autorskim opracowaniu naukowców z tego instytutu uruchomiona na szeroką skalę dla Polaków.

2020-12-22

21 grudnia 2020 r. ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2021 r. Na liście znalazły się m.in. leki dla chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną, lek naldemedyna do leczenia zaparć indukowanych opioidami u dorosłych pacjentów z chorobą nowotworową i uprzednio leczonych bezskutecznie środkami przeczyszczającymi, u których nie jest stosowany inny antagonista opioidowy.

2020-12-21

Test MediPAN-COVID+Flu

Różnicujący test genetyczny

Współpraca poznańskich naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk oraz firm Polpharma i Medicofarma zaowocowała przełomowym osiągnięciem. To wprowadzenie na rynek od początku 2021 r. testu MediPAN-COVID+Flu, który w sposób prosty, szybki i wiarygodny pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS‑CoV‑2, czy wirusem grypy. Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie jak test wykrywający wyłącznie COVID-19. Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii.

2020-12-18 ARTYKUŁ

Przeziębieniem nazywa się ostrą infekcję górnych dróg oddechowych. Mnogość i intensywność niektórych objawów sprawia, że wybór konkretnej formy leczenia jest niejednokrotnie dość trudny. Podstawowe objawy, takie jak katar, kaszel czy też ból gardła, wymagają czasami odmiennego podejścia farmakologicznego. Co więcej, powszechnie stosowane substancje działają zwykle w odmienny sposób, różniąc się skutecznością i przeznaczeniem. Wybór konkretnej substancji musi być zatem podyktowany wnikliwą analizą stanu zdrowia pacjenta.

Copyright © Medyk sp. z o.o