2020-12-18 Artykuł

Przeziębieniem nazywa się ostrą infekcję górnych dróg oddechowych. Mnogość i intensywność niektórych objawów sprawia, że wybór konkretnej formy leczenia jest niejednokrotnie dość trudny. Podstawowe objawy, takie jak katar, kaszel czy też ból gardła, wymagają czasami odmiennego podejścia farmakologicznego. Co więcej, powszechnie stosowane substancje działają zwykle w odmienny sposób, różniąc się skutecznością i przeznaczeniem. Wybór konkretnej substancji musi być zatem podyktowany wnikliwą analizą stanu zdrowia pacjenta.

Mnogość preparatów na główne objawy przeziębienia sprawia, że pacjenci niejednokrotnie czują się zagubieni wśród aptecznych półek. W wyborze konkretnego produktu głównymi wyznacznikami (poza ceną) są również: skuteczność,
częstość stosowania, bezpieczeństwo i ilość danego preparatu. Tu z pomocą przychodzi zwykle farmaceuta, który w ostatnim czasie zaczyna odgrywać coraz większą rolę w procesie decyzyjnym pacjenta. Ma to po części związek z obecną sytuacją pandemiczną i utrudnionym kontaktem chorych z lekarzami rodzinnymi.
W związku z tym coraz częściej wspomina się o konieczności wprowadzenia opieki farmaceutycznej, której namiastkę zauważamy obecnie codziennie przy aptecznym okienku. Porada farmaceutyczna stanowi jeden z głównych czynników mających wpływ na decyzję pacjenta dotyczącą wyboru konkretnego produktu.

Copyright © Medyk sp. z o.o