2017-05-08 NEWS

Preparat Kevzara® (sarilumab) dla pacjentów z RZS

Pozytywna opinia CHMP - dopuszczenie do obrotu

Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals ogłosiły, że Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia do obrotu preparatu Kevzara® (sarilumab) do stosowania u dorosłych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) o umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. Jest to eksperymentalne ludzkie przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi IL-6.

reklama Prenumerata_e-lek
2017-05-04 NEWS

Z okazji 60. rocznicy opisania raka rdzeniastego tarczycy eksperci w towarzystwie pacjentów przyjrzeli się sytuacji chorych w Polsce. Każdego roku diagnozę raka rdzeniastego w Polsce słyszy 100 pacjentów, dla połowy z nich brakuje leczenia, które mogłoby opóźnić rozwój choroby i dać im szansę na dłuższe życie.  Rak rdzeniasty tarczycy stanowi ok. 4-5% wszystkich zachorowań na raka tarczycy; chorują również osoby młode, między 20. a 40. r.ż.

2017-04-28 NEWS

Elmetacin

Lek OTC

Skład: : 1 g roztworu zawiera 10 mg indometacyny.

Działanie: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe.

Wskazania: miejscowe leczenie bólu i stanu zapalnego w przypadku ostrych kontuzji i urazów (np. skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia); w obrębie tkanek miękkich (np. stawów, ścięgien i torebek stawowych); w zaostrzeniach choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS).

Dawkowanie: 3-5 razy na dobę, na zmienioną chorobowo skórę.

Opakowanie: 10 mg/g.

Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG.

2017-04-27 NEWS

Firma MOBIEM POLSKA, specjalizująca się w programowaniu nowoczesnych narzędzi do pobrania na urządzenia mobilne, powołała MOBIEM HEALTH – wyspecjalizowaną jednostkę zajmującą się m.in. dostarczaniem rozwiązań mobilnych dla lekarzy, farmaceutów, przedstawicieli firm medycznych i farmaceutycznych oraz pacjentów. Na podstawie konsultacji z klientami, MOBIEM HEALTH przekształca ich potrzeby w nowoczesne rozwiązania marketingowo-digitalowe, tj. responsywne strony internetowe sektora ochrony zdrowia i przemysłu farmaceutycznego, aplikacje mobilne, prezentacje multimedialne na smartfony i tablety dla przedstawicieli medycznych i farmaceutycznych.

2017-04-26 NEWS

Lepszy profil bezpieczeństwa dabigatranu w porównaniu z warfaryną

U chorych na migotanie przedsionków poddanych ablacji przezskórnej

Nowe dane pochodzące z badania RE-CIRCUIT® wykazują lepszy profil bezpieczeństwa dabigatranu w porównaniu z warfaryną stosowaną u chorych na migotanie przedsionków (MP) poddawanych ablacji przezskórnej. U chorych na MP otrzymujących nieprzerwane leczenie dabigatranem, których poddano ablacji przezskórnej, odnotowano mniejszą liczbę dużych krwawień i ciężkich zdarzeń niepożądanych w porównaniu z chorymi nieprzerwanie leczonymi warfaryną. Wyniki zostały przedstawione w trakcie sesji nr 66, poświęconej najnowszym doniesieniom, podczas dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Waszyngtonie i jednocześnie opublikowane w czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

2017-04-24 NEWS

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne

Komunikat Business Centre Club

Komisja Rynku Aptecznego Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wyrażają sprzeciw wobec przyjęcia przez Senat poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne, do którego – na ostatnim etapie procesu legislacyjnego – przywrócono szkodliwą zasadę „apteki dla aptekarza”. Przyjęta nowelizacja dotkliwie reglamentuje swobodę prowadzenia działalności gospodarczej i silnie upośledza konkurencję na rynku aptecznym.

2017-04-24 NEWS

21 kwietnia  br. Senat RP zakończył prace nad ustawą Prawo farmaceutyczne. Senatorowie  utrzymali zapisy dotyczące tzw. zasady „Apteka dla Aptekarza”, zachowano także kryteria geograficzno-demograficzne przy otwieraniu nowych aptek. Regulacja zostanie teraz skierowana do podpisu Prezydenta RP. Ustawa zakłada przeniesienie na farmaceutów odpowiedzialności za prowadzenie nowych aptek.

2017-04-19 NEWS

Firma Bristol-Myers Squibb (NYSE: BMY) ogłosiła, że Europejski Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wydał pozytywną rekomendację dla monoterapii niwolumabem w leczeniu płaskonabłonkowego raka głowy i szyi (SCCHN) u dorosłych pacjentów z progresją choroby w trakcie lub po chemioterapii na bazie platyny. Rekomendacja CHMP będzie weryfikowana przez Komisję Europejską (EC), która decyduje o dopuszczeniu leków do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Jest to pierwsza pozytywna rekomendacja CHMP dla inhibitora PD-1 w tego rodzaju leczeniu płaskonabłonkowego raka głowy i szyi. Dotychczas niwolumab został zarejestrowany przez Komisję Europejską w sześciu wskazaniach do leczenia czterech różnych typów nowotworów.

2017-04-18 NEWS

Osoby chore na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) powinny szczególnie  zwracać uwagę na swoją dietę, gdyż równie często występuje tu problem z otyłością, jak i niedożywieniem. Obie sytuacje są niekorzystne dla organizmu i prowadzą do nasilenia objawów choroby: nadwaga wymaga bowiem dostarczania dużej ilości tlenu do nadmiaru tkanek, do czego układ oddechowy chorego na POChP nie jest przygotowany, niedowaga natomiast prowadzi do osłabienia mięśni, przede wszystkim oddechowych i pogłębia chorobę. Eksperci kampanii Płuca Polski podkreślają więc, że należy tak układać dietę, aby uzyskać prawidłową masę ciała, która powinna dla chorego na POChP znajdować się w przedziale 18,5 a 24,5 wskaźnika BMI.

2017-04-11 NEWS

Chorobę Parkinsona opisał po raz pierwszy w 1817 r. londyński lekarz James Parkinson. W słynnym eseju „Shaking Palsy" przedstawił symptomy występujące u sześciu osób, nazywając je drżączką poraźną. Od tej pory na stałe opis ten znalazł się w podręcznikach neurologii. Choroba Parkinsona jest jedną z najczęściej występujących chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego i rozpoczyna się między 40. a 70. rokiem życia. W wyniku schorzenia uszkodzeniu lub zanikaniu ulegają komórki nerwowe znajdujące się w niewielkiej, ale bardzo ważnej części ludzkiego mózgu – istocie czarnej. Komórki te odpowiedzialne są za produkcję dopaminy.

2017-04-11 NEWS

Na pytania nadsyłane przez farmaceutów pracujących w aptekach, dotyczące różnych wątpliwości związanych z realizacją recept, odpowiada na łamach "Leku w Polsce" ekspert prawa farmaceutycznego mgr farm. Marian Witkowski.

2017-04-07 ARTYKUŁ

Większość farmaceutów boi się doradzać w samoleczeniu kobietom w ciąży, ponieważ wiemy, że każda decyzja może być potencjalnie związana z ryzykiem powikłań dla płodu. Niektóre leki mogą komplikować przebieg ciąży, np. być przyczyną przedwczesnej akcji porodowej. Inne mogą wpływać na rozwój dziecka już po urodzeniu. Niejednokrotnie jako farmaceuci zalecamy kobietom w ciąży jedynie homeopatię lub wizytę u lekarza prowadzącego. Pamiętajmy jednak, że wiele chorób, które występują u ciężarnych, leczy się tak samo, jak w populacji pozostałej grupy pacjentów.

2017-04-05 NEWS

Firmy Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals, Inc. poinformowały, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła do stosowania Dupixent® (dupilumab) w postaci do wstrzykiwań - pierwszy i jedyny lek biologiczny zarejestrowany do leczenia dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym lub ciężkim, u których przebiegu choroby nie udaje się kontrolować za pomocą miejscowych leków dostępnych na receptę i/lub niekwalifikujących się do ich stosowania.

2017-04-04 NEWS

Studenckie Koło Naukowe Dietetyki przy Zakładzie Żywienia Klinicznego i Diagnostyki Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przy współpracy z Fundacją dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jest organizatorem konferencji „Psychika a Dietetyka, czyli  jak wypełnić lukę między tym, co wiemy, a tym, co jemy". Uczestnicy konferencji spotkają się 6 maja (godz. 9-17.30) w Auli 1000 Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (ul. Pomorska 251). Konferencja skierowania jest w głównej mierze do lekarzy, dietetyków, psychologów, psychodietetyków, psychoterapeutów i trenerów personalnych, jak też dla osób niezwiązanych profesjonalnie z tematyką konferencji.

2017-04-03 NEWS

Wiceminister zdrowia udzielił odpowiedzi na interpelację poselską

Negatywna ocena raportu NIK nt. suplementów diety

Wiceminister zdrowia udzielił odpowiedzi na interpelację poselską, dotyczącą negatywnej oceny raportu Najwyższej Izby Kontroli w zakresie suplementów diety. Przypomniał także, jakie propozycje zmian planuje resort i dodał, że powyższe zmiany wynikają m.in. z prac Zespołu do spraw uregulowania reklamy leków, suplementów diety i innych środków spożywczych oraz wyrobów medycznych oraz Zespołu ds. opracowania projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Copyright © Medyk sp. z o.o