2016-10-27 NEWS

Do obwieszczenia dodano 134 nowe pozycje, z których większość to leki generyczne. Co ważne, objęto refundacją pierwsze odpowiedniki dla iwabradyny (leku kardiologicznego), przeciwzakrzepowej enoksaparyny sodowej i pramipeksolu do leczenia choroby Parkinsona. Zgodnie z mechanizmami przewidzianymi w ustawie refundacyjnej, wprowadzenie pierwszych odpowiedników, czyli leków generycznych wiąże się z reguły z obniżką ceny (czasem o kilkadziesiąt procent) i przez to przyczynia się do wymiernych oszczędności po stronie płatnika i zwiększa dostępność tych leków dla pacjentów. Dlatego Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) wyraża nadzieję, że w przyszłości Minister Zdrowia będzie konsekwentnie stosował praktykę wprowadzania produktów generycznych na wykaz w jak najszybszym terminie i nie przedłużał niepotrzebnie tej procedury do ustawowych 180 dni.

reklama Prenumerata_e-lek
2016-10-21 NEWS

Każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu, niezależnie od jego przyczyny. Aby zapewnić wszystkim równy dostęp do leczenia bólu, konieczna jest m.in. zmiana w ustawie o prawach pacjenta. Koalicja na Rzecz Walki z Bólem, Fundacja Wygrajmy Zdrowie i Fundacja Eksperci dla Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Badania Bólu określili najpilniejsze zadania w tym zakresie. Potrzeby i rekomendacje w leczeniu bólu były tematem konferencji, która odbyła się 20 października.

2016-10-20 NEWS

Nastąpiły zmiany na kilku stanowiskach konsultantów krajowych w dziedzinach lekarskich. Prof. dr hab. n. med. Wiesław Wiktor Jędrzejczak (Katedra i Klinika Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM) został konsultantem krajowym w dziedzinie hematolgii; prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert (Szpital Bielański im. ks. J. Popiełuszki SPZOZ) - w dziedzinie nefrologii;  prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak (Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy CMKP) - w dziedzinie ortopedii  i traumatologii narządu ruchu

Zmiany dotyczą również stanowiska konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii, którym został prof.  dr hab. n. med. Jan Szczegielniak (Szpital Specjalistyczny MSW w Głuchołazach).

 

2016-10-17 NEWS

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zawiera wiele zapisów mających na celu poszerzenie dostępu do terapii, zwłaszcza w chorobach ultrarzadkich. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) popiera wszystkie działania resortu zdrowia mające na celu zwiększenie dostępności leków dla polskich pacjentów.  Nie możemy zgodzić się jednak, aby gros kosztów instrumentów poprawy dostępności leków był przerzucany tylko na krajowych producentów leków, ponieważ może to zahamować ich rozwój. Tymczasem krajowy przemysł farmaceutyczny pełni istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego kraju pokrywając zapotrzebowanie na najważniejsze podstawowe terapie. Jego dobra kondycja przekłada się nie tylko na gwarancję ciągłości dostaw leków na nasz rynek, ale ma też olbrzymi wkład w rozwój polskiej gospodarki i jej innowacyjności.

2016-10-14 NEWS

W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna oraz bezobjawowy przebieg choroby - w 90% przypadków jaskra przebiega bezobjawo. Osoby nieświadome swojego schorzenia dowiadują się o nim przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego.

2016-10-12 NEWS

Suplementy diety i kosmetyki powinny zostać w aptekach

Stanowisko Prezes NRA Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska opowiada się za utrzymaniem w aptekach sprzedaży suplementów diety i kosmetyków: "Koncepcję Ministerstwa Zdrowia mówiącą o usunięciu tego asortymentu z aptek należy uznać jedynie za wstępną propozycję. Pomysł resortu zdrowia nie był do tej pory szeroko konsultowany z przedstawicielami samorządu aptekarskiego, dlatego na chwilę obecną nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje w tym zakresie.

Należy pamiętać, że część z obecnych dziś na rynku suplementów diety przez wiele lat była zarejestrowana jako leki - posiada więc taki sam skład,  dlatego ich dawkowanie powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto, jak każdy preparat mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, wywołując działania niepożądane. W aptekach powinny również pozostać kosmetyki, pamiętając o tym, iż wiele z nich ma działanie lecznicze".

 

 

2016-10-12 NEWS

Choroby reumatyczne dotykają osób w każdym wieku, bez względu na rasę czy płeć. Z ich powodu cierpi ponad 9 mln Polaków – statystycznie co czwarta osoba. Wśród chorób reumatycznych są m.in. choroby o podłożu zapalnym, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) czy łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Późno zdiagnozowana i źle leczona choroba może w ciągu kilku lat doprowadzić do niepełnosprawności, pozbawiając pacjentów możliwości pracy zawodowej, a nawet samodzielnego funkcjonowania. Wszystkie choroby reumatyczne charakteryzują się przewlekłym, nawracającym bólem.

2016-10-10 NEWS

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży został przekazany do konsultacji. Projekt dotyczy leków OTC zawierających kodeinę, pseudoefedrynę i dekstrometorfan.

2016-10-10 NEWS

Cukrzyca, nowotwory, choroby serca, stawów czy układu oddechowego – to najczęstsze i najbardziej poważne konsekwencje otyłości. Jak alarmują eksperci, otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe o 40%, a na cukrzycę aż o 93%. Obecnie już 27% Polaków choruje na otyłość i odsetek ten nieustannie rośnie. Zapobieganie rozwojowi otyłości i skuteczne leczenie jednej z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych to największe wyzwanie XXI w. dla zdrowia publicznego. Aby stworzyć kompleksowe rozwiązania systemowe w tym zakresie, wybitni polscy i zagraniczni eksperci powołali do życia międzynarodową Koalicję na rzecz Walki z Otyłością.

2016-10-05 ARTYKUŁ

Od dłuższego czasu w języku polskim robi karierę określenie „marihuana lecznicza”. Przypomnę, że marihuana to suszone i czasem sfermentowane kwiatostany (niejednokrotnie z niewielką domieszką liści) żeńskich roślin konopi (Cannabis sativa), zawierające substancje psychoaktywne z grupy kannabinoli, działające agonistycznie na receptory kannabinoidowe. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) oraz inne kannabinoidy. Marihuana ma w zależności od warunków i przyjętej dawki działanie: uspokajające lub rozdrażniające, euforyzujące, przeciwbólowe, pobudzające apetyt, rozkurczające mięśnie, zmniejszające ciśnienie śródgałkowe i rozszerzające oskrzela. Jest jedną z wielu roślin, które wykorzystywane są w leczeniu, ma też szereg zastosowań przemysłowych.
 

2016-10-05 ARTYKUŁ

W polskim systemie nauczania na poziomie uczelni wyższych zbyt mało w stosunku do potrzeb przekazuje się wiedzy o sztuce komunikacji,
porozumienia się i budowania relacji oraz motywowania, mimo że te umiejętności, zwane również inteligencją społeczną, decydują o dobrych i efektywnych relacjach międzyludzkich, a w kontekście biznesowym – o skutecznym zarządzaniu ludźmi.

2016-10-04 NEWS

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał japoński biolog prof. Yoshinori Ohsumi za odkrycie mechanizmu autofagii, polegającym na trawieniu przez komórkę uszkodzonych lub obumarłych elementów. Uczony przeprowadził w latach 90. serię eksperymentów, które doprowadziły do poznania tego mechanizmu. Jak uzasadnił swoją decyzję Komitet Noblowski: "Odkrycia Yoshinori Ohsumi'ego doprowadziły do powstania nowego paradygmatu w sposobie rozumienia tego, jak komórki poddają recyklingowi swoją zawartość”. Odkrycie to otwiera również drogę do zrozumienia takich procesów fizjologicznych jak adaptacja do głodu czy odpowiedź na zakażenie.

2016-10-04 NEWS

Szóstą co do częstości występowania chorobą nowotworową są chłoniaki. Każdego roku chłoniaka nieziarniczego diagnozuje się u ok. 6000 Polaków, a ryzyko zachorowania na chłoniaka gwałtownie wzrasta po 60. r.ż. W tej chorobie nowotworowej następuje nieprawidłowy rozrost komórek układu limfoidalnego (chłonnego). Można wyróżnić kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków, które różnią się dynamiką procesu chorobowego oraz rokowaniem dla pacjenta.

2016-09-30 NEWS

II Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA

Poprawić pozycję farmaceuty i rolę apteki w procesie opieki nad pacjentem

Dużym sukcesem zakończył się II Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Dyskusja nad przyszłością rynku farmaceutycznego w obliczu planowanych nowelizacji ustaw o zawodzie farmaceuty i prawo farmaceutyczne była szczególnie ważna, a płynące z niej wnioski mogą pomóc nie tylko środowisku, ale i resortowi zdrowia w podjęciu kluczowych decyzji. Patronem medialnym kongresu był miesięcznik "Lek w Polsce".

2016-09-30 NEWS

W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy już po raz trzeci odbędą się obchody Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy. Wydarzenie ma na celu popularyzację korzyści związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych oraz przewlekle chorych. Data 1 października została wybrana nieprzypadkowo, tego dnia przypada również Dzień Seniora, a właśnie ta grupa osób jest najbardziej narażona na powikłania pogrypowe.

Copyright © Medyk sp. z o.o