2016-10-04 Aktualności

Szóstą co do częstości występowania chorobą nowotworową są chłoniaki. Każdego roku chłoniaka nieziarniczego diagnozuje się u ok. 6000 Polaków, a ryzyko zachorowania na chłoniaka gwałtownie wzrasta po 60. r.ż. W tej chorobie nowotworowej następuje nieprawidłowy rozrost komórek układu limfoidalnego (chłonnego). Można wyróżnić kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków, które różnią się dynamiką procesu chorobowego oraz rokowaniem dla pacjenta.

Chłoniaki rozlane z dużych komórek B są najczęściej występującą grupą chłoniaków nieziarniczych spośród wszystkich nowotworów układu chłonnego i stanowią 80% chłoniaków agresywnych. Niektóre chłoniaki rozwijają się latami w sposób niezauważalny dla chorego i rozpoznawane są przypadkowo. Inne, zwane agresywnymi, w krótkim czasie, zaledwie kilku miesięcy, a nawet tygodni powodują narastanie objawów choroby, zmuszając pacjenta do szukania pomocy u lekarza.

Agresywne chłoniaki nieziarnicze charakteryzują się burzliwym przebiegiem, a nieleczone mogą doprowadzić do śmierci pacjenta w ciągu zaledwie kilku miesięcy, a nawet tygodni. Większość pacjentów chorych na agresywne chłoniaki nieziarnicze udaje się wyleczyć. Jednak wciąż jest grupa pacjentów, ok. 30%, oporna na standardowe leczenie. Dla tych osób jedyną nadzieją są nowe opcje terapeutyczne będące w niektórych przypadkach pomostem do ratującego życie przeszczepu szpiku kostnego, a w niektórych jedynym leczeniem.

Objawy chłoniaka jest są niespecyficzne i mogą przypominać przeziębienie – dlatego tak łatwo jest je zlekceważyć lub przeoczyć. W konsekwencji nowotwór często jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium. Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

  •         powiększone, niebolesne węzły chłonne,
  •         osłabienie,
  •         znaczną utratę masy ciała,
  •         podwyższoną temperaturę bez wyraźnej przyczyny,
  •         obfite nocne poty, zwłaszcza nocne,
  •         długo utrzymujący się kaszel lub duszność,
  •         uporczywy świąd skóry.

Symbolem walki z chłoniakiem i solidarności z chorymi jest limonkowa bransoletka.

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o