twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Apteki w czasie pandemii koronawirusa

Od czasu zdiagnozowania pierwszego pacjenta chorego na COVID-19, rząd wprowadzał systematycznie ograniczenia, które miały zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Większość osób zmuszona została zostać w domu. Na pierwszej linii frontu zostali m.in. farmaceuci, którzy codziennie muszą mierzyć się z zagrożeniem i dbać o to, żeby nie zabrakło jednych z najpotrzebniejszych zasobów, czyli leków. Personel aptek coraz częściej staje się pierwszym kontaktem dla chorych, którzy nie mogą dostać się do lekarzy rodzinnych czy specjalistów.

Ostatnie tygodnie to czas, którego nasi farmaceuci szybko nie zapomną. Obserwujemy wzrost liczby pacjentów przychodzących do aptek. W marcu br. była wyższa o ponad 15 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, a w rekordowym tygodniu o prawie 40% wyższa niż rok wcześniej – był to bardzo wymagający okres dla farmaceutów. Widzimy też, że bardzo wielu pacjentów realizuje recepty na leki stosowane przy chorobach przewlekłych z zapasem na 3-6 miesięcy. Wymaga to od nas nie tylko zaangażowania ze strony pracowników aptek, ale także odpowiedniego zaopatrzenia aptek, żeby nie zabrakło leków. Pragnę złożyć podziękowania za ogromne zaangażowanie i zrozumienie obecnej sytuacji farmaceutom, technikom farmaceutycznym a także wszystkim pracownikom, którzy ich na co dzień wspierają – mówi Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska.

W aptekach, podobnie jak w przychodniach i szpitalach, stworzenie bezpiecznych warunków pracy i odpowiednich procedur dla personelu stało się koniecznością. We wszystkich aptekach wprowadzone zostały rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego dla farmaceutów i pracowników aptek w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem. Wielu właścicieli aptek i kierowników wprowadza dodatkowe środki ochronne we własnym zakresie.

W tej trudnej sytuacji sprawdziły się e-recepty, do których szybko przyzwyczaili się pacjenci i personel medyczny. Dobrą zmianą wprowadzoną z dniem 1 kwietnia jest możliwość w sytuacjach zagrożenia zdrowia wystawiania przez farmaceutę recepty dla pacjentów. Kolejnym krokiem mogłaby być możliwość wystawiania recept na kontynuację terapii dla pacjentów przewlekle chorych, którzy często pojawiają się u swojego lekarza jedynie po receptę. Zmniejszyłoby to kolejki do lekarzy, wzmocniłoby także obciążony system ochrony zdrowia.  

My widzimy olbrzymi potencjał wiedzy farmaceutów, który możemy wykorzystać w celu poprawy ochrony zdrowia w Polsce, zwłaszcza w kontekście wyzwań demograficznych, które są przed nami. W Polsce stoimy przed dużym wyzwaniem związanym z brakiem lekarzy, pielęgniarek, a także z ograniczeniami finansowymi służby zdrowia. Mamy 30 tys. farmaceutów w Polsce, których potencjał moglibyśmy wykorzystać w celu uzupełnienia tego systemu. W naszych aptekach średnia liczba farmaceutów wynosi ponad 4,5 magistra farmacji na aptekę w porównaniu do 1,8 średniej na rynku aptecznym  - Często rozmawiając z lekarzami słyszymy, że co najmniej jeden dzień w tygodniu poświęcają oni na wypisywanie recept dla osób przewlekle chorych. W wielu krajach europejskich funkcjonuje recepta powtarzalna, którą farmaceuta może wystawić i zrealizować w ramach terapii prowadzonej przez lekarza. Cieszy nas bardzo, że Ministerstwo Zdrowia zauważa ten fakt i w projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty pojawiły się zapisy o wdrożeniu opieki farmaceutycznej – mówi Adam Błażeczek, wiceprezes i dyrektor finansowy Gemini Polska.

 

Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK