2020-07-31
Artykuł
Materiały edukacyjne to dodatkowe informacje, które są związane z bezpiecznym stosowaniem produktu leczniczego. Mają one na celu zapobiegać albo ograniczać występowanie działań niepożądanych, zmniejszać ich ciężkość lub wpływ na pacjenta w przypadku wystąpienia tych działań, albo przynajmniej o nich informować. Materiały edukacyjne różnią się znacząco w zależności od grupy docelowej, do której będą skierowane, rodzaju ryzyka, budowy i projektu. Materiały edukacyjne dla farmaceutów stanowią ważne narzędzie opieki farmaceutycznej nad pacjentem.
Farmaceuci stanowią istotną grupę pracowników ochrony zdrowia, są w bliskim kontakcie z pacjentami, łatwo i szybko dostępni, mają ugruntowaną wiedzę farmakologiczną o działaniach produktów leczniczych, o możliwych działaniach niepożądanych leków, a także ich potencjalnych interakcjach. Dlatego materiały edukacyjne (ME) w rękach farmaceutów są ważnym narzędziem opieki farmaceutycznej nad pacjentem.
Przykłady materiałów edukacyjnych, z którymi mogą mieć do czynienia farmaceuci w codziennej praktyce to: ME dla produktów zawierających walproiniany; ME dla produktów po zmianie kategorii dostępności leku z Rp na OTC (np. Mometasoni furoas); ME dla produktów zawierających metotreksat.