2020-11-05 Artykuł

Substancje pomocnicze stanowią ważną składową produktu leczniczego. Zapewniają one m.in. odpowiednią trwałość, smak, bezpieczeństwo preparatów farmaceutycznych. W artykule przedstawiono informacje na temat wybranych substancji pomocniczych: barwników, przeciwutleniaczy, konserwantów oraz substancji słodzących. Niektóre z nich mogą powodować niepożądane reakcje po spożyciu, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie leku zawierającego określone substancje pomocnicze u pacjenta, który będzie przyjmował lek. W tym kontekście powinno się wziąć pod uwagę wrażliwość pacjenta na niektóre substancje (np. chorzy z cukrzycą, alergicy), natomiast przy produkcji powinna być użyta możliwie  najmniejsza, niezbędna ilość tej substancji, aby zapobiec reakcjom niepożądanym.

Substancją pomocniczą (dawna nazwa „zaróbka”) nazywamy „każdy element produktu leczniczego inny niż substancja czynna oraz materiał opakowania”. Dawniej określenie „substancja pomocnicza” (ang. excipient) używano w stosunku do substancji, która miała działać jako nośnik do rozprowadzenia substancji lub obojętny środek służący do nadania odpowiedniej konsystencji albo postaci leku. Z biegiem czasu definicja i funkcja substancji pomocniczej ewoluowała. Teraz może ona nie tylko nadawać smak lub kolor, ale także wpływać na stabilność, proces
wchłaniania czy uwalniania leku. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2003 r. (dotyczącego substancji pomocniczych) dostępny jest wykaz środków konserwujących, słodzących, barwników i przeciwutleniaczy, które mogą wchodzić w skład produktów leczniczych.

Copyright © Medyk sp. z o.o