twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Czarny bez (Sambucus nigra) w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych

Czarny bez (Sambucus nigra) jest wykorzystywany w medycynie od tysiącleci. Owoce i kwiaty tej rośliny znalazły zastosowanie m.in. w leczeniu oparzeń, chorób układu pokarmowego i infekcji, ze względu na swoje właściwości immunomodulujące, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Preparaty z S. nigra zwiększają produkcję przeciwciał i zdolność organizmu do rozpoznawania antygenów i zwalczania patogenów oraz hamują replikację wirusów i zmniejszają ich zdolność do rozpoznawania i wnikania do komórek gospodarza. Badania kliniczne wykazały, że suplementacja ekstraktu z czarnego bzu zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych, czas choroby i nasilenie objawów.

Zakay-Rones i wsp. przeprowadzili badanie na 60 pacjentach, którzy mieli objawy grypy i potwierdzoną infekcję wirusem grypy typu A lub B. W ramach podwójnie ślepej próby pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, jedna przyjmowała 15 ml ekstraktu z S. nigra, a druga placebo. Pacjenci otrzymujący syrop z czarnego bzu zgłaszali pełny powrót do zdrowia wcześniej niż osoby z grupy placebo (5 dzień vs. 8 dzień, p < 0,05) i zdecydowanie rzadziej stosowali NLPZ lub aerozole do nosa (7 osób vs. 26 osób, 5 vs. 21, p < 0,05).
W ciągu minionych lat powstało kilka podobnych badań, a metaanaliza przeprowadzona przez Hawkinsa i wsp., obejmująca łącznie 180 pacjentów, wykazała spójność wyników i potwierdziła, że suplementacja ekstraktów z czarnego bzu znacząco redukuje nasilenie objawów infekcji dróg oddechowych i skraca czas hospitalizacji. Co ważne, stosowanie preparatów z S. nigra wiązało się z ograniczeniem nadużywania antybiotyków, NLPZ i innych leków.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Informacje podane podczas rejestracji konta będą wykorzystane wyłącznie do umożliwienia Tobie zalogowania się i aktywnego korzystania z naszych portali: lekwpolsce.pl oraz gabinetprywatny.pl
Rejestrując się wyrażasz zgodę na wpisanie podanych danych do bazy danych.
Administratorem bazy danych jest Medyk Sp. z o.o. NIP 5260204920 z siedzibą w Warszawie. Nasza polityka prywatności.
Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK