2020-11-12 Artykuł

Czarny bez (Sambucus nigra) jest wykorzystywany w medycynie od tysiącleci. Owoce i kwiaty tej rośliny znalazły zastosowanie m.in. w leczeniu oparzeń, chorób układu pokarmowego i infekcji, ze względu na swoje właściwości immunomodulujące, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Preparaty z S. nigra zwiększają produkcję przeciwciał i zdolność organizmu do rozpoznawania antygenów i zwalczania patogenów oraz hamują replikację wirusów i zmniejszają ich zdolność do rozpoznawania i wnikania do komórek gospodarza. Badania kliniczne wykazały, że suplementacja ekstraktu z czarnego bzu zmniejsza ryzyko infekcji dróg oddechowych, czas choroby i nasilenie objawów.

Zakay-Rones i wsp. przeprowadzili badanie na 60 pacjentach, którzy mieli objawy grypy i potwierdzoną infekcję wirusem grypy typu A lub B. W ramach podwójnie ślepej próby pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, jedna przyjmowała 15 ml ekstraktu z S. nigra, a druga placebo. Pacjenci otrzymujący syrop z czarnego bzu zgłaszali pełny powrót do zdrowia wcześniej niż osoby z grupy placebo (5 dzień vs. 8 dzień, p < 0,05) i zdecydowanie rzadziej stosowali NLPZ lub aerozole do nosa (7 osób vs. 26 osób, 5 vs. 21, p < 0,05).
W ciągu minionych lat powstało kilka podobnych badań, a metaanaliza przeprowadzona przez Hawkinsa i wsp., obejmująca łącznie 180 pacjentów, wykazała spójność wyników i potwierdziła, że suplementacja ekstraktów z czarnego bzu znacząco redukuje nasilenie objawów infekcji dróg oddechowych i skraca czas hospitalizacji. Co ważne, stosowanie preparatów z S. nigra wiązało się z ograniczeniem nadużywania antybiotyków, NLPZ i innych leków.

Copyright © Medyk sp. z o.o