2022-03-07 Artykuł

Niewydolność żylna to częsty problem społeczny. Siedzący tryb pracy, a więc i coraz bardziej popularna ostatnio praca zdalna to istotny czynnik ryzyka rozwoju problemów związanych z mikrokrążeniem żylnym. Obecne w wielu roślinach flawonoidy i proantocyjanidyny to efektywna broń w walce z dolegliwościami kończyn dolnych, m.in. z uczuciem ciężkich nóg. Najbardziej znane i cenione z nich to diosmina i hesperydyna, nie można jednak zapominać także o bogatym składzie owoców i liści winorośli, a także pestek winogron.

Przewlekła choroba żylna (CVD – chronic venous disease) to zaburzenia układu żylnego, szczególnie kończyn dolnych. U podstaw patofizjologii tego problemu leży nadciśnienie żylne, które powoduje dysfunkcję zastawek żylnych i nasilający się refluks naczyniowy.
Nadciśnienie żylne związane jest z zaburzonym odpływem lub wręcz zastojem żylnym, którego przyczyną jest najczęściej zwężenie lub niedrożność żył (powierzchownych lub/i głębokich). Podwyższone ciśnienie żylne kończyn dolnych prowadzi z czasem do zmian zapalnych i troficznych na skórze. Wynikają one ze
wzrostu przepuszczalności naczyń włosowatych w tzw. mikrokrążeniu żylnym.
 

Copyright © Medyk sp. z o.o