2022-05-26 Artykuł

Kurkuma, stanowiąca sproszkowane kłącze ostryżu długiego, jest jedną z bardziej popularnych przypraw orientalnych. Początkowo stosowana głównie w diecie Hindusów czy Tajów zyskała popularność na całym świecie nie tylko ze względu na walory smakowe i barwiące, lecz również z przyczyn zdrowotnych. Związki zawarte w kurkumie, przede wszystkim kurkumina, wykazują m.in. silne działanie przeciwzapalne. Ze względu na niską biodostępność kurkuminy produkty spożywcze nie zapewniają wysokiego stężenia tego związku w organizmie. Alternatywą wydają się suplementy diety, będące nie tylko skoncentrowanym źródłem kurkuminoidów, lecz również wykorzystujące metody poprawiające biodostępność kurkuminy.

Kurkumina jest praktycznie nierozpuszczalna w temperaturze pokojowej w roztworach wodnych, tworzy w jelicie i wątrobie nieaktywne biologicznie koniugaty glukuronidowe i siarczanowe, a także ulega redukcji. Oznacza to, że nawet przy spożyciu dużych ilości kurkumy, zaabsorbowana do organizmu zostanie tylko niewielka część aktywnych biologicznie kurkuminoidów.
Metody poprawy biodostępności preparatów na bazie kurkumy polegają na łączeniu z dodatkowymi substancjami (np. piperyną, czy bromelainą), poprawiającymi wchłanianie kurkuminy.

Copyright © Medyk sp. z o.o