2012-04-24 Artykuł

Streszczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) charakteryzuje obecność przewlekłych zmian skórnych o morfologii wyprysku w zależnej od wieku pacjenta lokalizacji oraz silny świąd i przewlekły przebieg. Choroba ta występuje z częstością od 10 do 30% w populacji dziecięcej oraz u 1-3% osób dorosłych. Etiopatogeneza AZS jest złożona i obejmuje: czynniki genetyczne, środowiskowe i zaburzenia w obrębie układu immunologicznego. Leczenie AZS opiera się przede wszystkim na pielęgnacji skóry i ograniczaniu stanu zapalnego. Do chętnie stosowanych preparatów miejscowych należą glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. Gama preparatów ogólnych obejmuje leki przeciwhistaminowe I i II generacji, cyklosporynę, azatioprynę i metotreksat. W ciężkich przypadkach usprawiedliwione jest stosowanie krótkotrwałej terapii glikokortykosteroidami. Nowe metody leczenia są ciągle rozwijane.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna skóry, dotycząca naskórka i skóry właściwej, która cechuje się silnym świądem, typowym umiejscowieniem i charakterystyczną morfologią zmian, współistniejąca z innymi chorobami atopowymi u chorego lub jego rodziny.

Dermatoza ta występuje z różną częstością w zależności od kraju, najczęściej jest spotykana w wysoko rozwiniętych krajach Europy zachodniej, znacznie rzadziej w regionach rozwijających się. Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej u dzieci (10-30%) populacji, natomiast u osób dorosłych częstość ta wynosi od 1 do 3%. Badanie ISAAC (International Study of Asthma and Allergies in Childhood) obejmujące dzieci od 6. do 14. r.ż., które zostało przeprowadzone w 56 krajach, uwidoczniło zależność występowania AZS od lokalizacji geograficznej - największą zapadalność notuje się w Europie Północnej (Anglia, Finlandia, Szwecja, Irlandia), najmniejszą w Azji, a Polska razem z innymi krajami Europy centralnej i wschodniej znajduje się w grupie o umiarkowanej częstości choroby. Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która obniża jakość życia pacjentów i ich rodzin, a ponadto stanowi istotny problem socjoekonomiczny.

Copyright © Medyk sp. z o.o