Kaszel traktowany jest zazwyczaj jako objaw zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, ale jest on także głównym mechanizmem obronnym i oczyszczającym organizm. Kaszel towarzyszy również licznym chorobom. Istnieje wiele przyczyn kaszl;, główna przyczyna to infekcje dróg oddechowych (przeziębienie, grypa, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok). Leki stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego dzielimy na dwie podstawowe grupy: wykrztuśne i przeciwkaszlowe.
Kaszel traktowany jest zaburzeniem, które odnosi się do dobrowolnego lub przymusowego wydalenia powietrza z płuc w celu oczyszczenia gardła i dróg oddechowych z ciał obcych, takich jak śluz czy płyny, mogące drażnić albo uciskać drogi oddechowe. Kaszel jest także głównym mechanizmem obronnym i oczyszczającym organizm.
W zależności od rodzaju należy rozróżnić dwa rodzaje kaszlu:
suchy (nieproduktywny; bywa problemem diagnostycznym, zwłaszcza jeśli utrzymuje się ponad 2–3 tyg.)
mokry (produktywny), charakteryzujący się wytwarzaniem dużych ilości śluzu; pojawia się wówczas, gdy zalegająca wydzielina oskrzelowa w drogach oddechowych, nie może być już usunięta dzięki naturalnej sile oczyszczających rzęsek. Intencją tego kaszlu jest więc oderwanie zalegającej wydzieliny i jej transport na zewnątrz.
W zależności od trwania rozróżnia się również kaszel na:
ostry (nagły)
podostry (trwający od 3 do 8 tygodni)
przewlekły (utrzymujący się nawet do 3 miesięcy).
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o