2012-05-22 Artykuł

Zasada jest prosta: im wcześniej wykryte zostaną zmiany nowotworowe, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia. Kiedy czerniak jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, efektywny jest już prosty zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu zmiany skórnej. Dlatego tak istotne jest, aby pamiętać o regularnej obserwacji skóry i podejrzanych znamion oraz o wizytach u lekarza. Badanie diagnostyczne w kierunku czerniaka przy użyciu dermatoskopu jest bardzo proste, trwa dosłownie chwilę i jest całkowicie bezbolesne.”
 

"Jako lekarz wiem, jak wielką tragedią jest dla pacjenta usłyszenie diagnozy - czerniak. Zdarzyło mi się prowadzić ciążę pacjentki, która w trakcie ciąży dowiedziała się, że ma czerniaka. Nigdy nie zapomnę uczuć, jakie towarzyszyły mi w tej heroicznej walce nas lekarzy i samej pacjentki o zdrowie nienarodzonego dziecka i jego matki. Tamta historia skończyła się szczęśliwie, ale ogromnie ważne jest propagowanie wiedzy nt. czerniaka, to jest warte dla uratowania chociażby jednej osoby przed tą straszną chorobą.”
 

prof. dr hab. med. ZBIGNIEW NOWECKI
członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka, Kierownik Kliniki Nowotworów Układu Pokarmowego w Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.

 

GDY JEDNAK OKAZUJE SIĘ, ŻE W MOMENCIE DIAGNOZY CZERNIAK JEST JUŻ W ZAAWANSOWANYM STADIUM, WÓWCZAS LECZENIE JEST JUŻ DUŻO TRUDNIEJSZE. 98% PACJENTÓW Z ZAAWANSOWANYM NOWOTWOREM NIE PRZEŻYWA 5 LAT. NA SZCZĘŚCIE POJAWIAJĄ SIĘ NOWOCZESNE TERAPIE, KTÓRE WYDŁUŻAJĄ PRZEŻYCIE CHORYCH NA CZERNIAKI.

Copyright © Medyk sp. z o.o