2012-05-25 Aktualności

 

W Polsce do terapii lekiem Herceptin (trastuzumab) kwalifikowane są te chore, u których stwierdzono nadmierną ekspresję białka receptorowego HER2. U pacjentek z wczesnym stadium choroby, zastosowanie leku Herceptin znamiennie zwiększa szansę na wyleczenie, redukując względne ryzyko zgonu o 30% oraz zmniejsza względne ryzyko nawrotu choroby nowotworowej o 50%.

 

W nawiązaniu do artykułu „Rak piersi różnie leczony” autorstwa Judyty Watoły opublikowanego w „Gazecie Wyborczej” 22 maja br., w którym poruszony jest temat stosowania leku Herceptin, należy wyjaśnić iż:

 

Nadmierną ekspresję białka receptorowego HER2 stwierdza się w około 20% przypadków raka piersi.1 Jest to negatywny czynnik  rokowniczy. Lek Herceptin jest jedynym zarejestrowanym lekiem o swoistym punkcie uchwytu do zwalczania tej agresywnej postaci raka piersi.

 

Zarejestrowany w Polsce w 2001 r. lek Herceptin początkowo był dostępny jedynie dla chorych z uogólnioną postacią HER2-dodatniego raka piersi (finansowanie od 2002 r.).  Od 2006 r. zgodnie z rejestracją Europejskiej Agencji Leków jest również wskazany dla chorych na wczesnego raka piersi (w Polsce finansowanie od listopada 2007 r.). Lek Herceptin jest uznanym standardem leczenia chorych na HER2-dodatniego raka piersi, zalecanym przez światowe, europejskie i polskie towarzystwa naukowe.2-5

 

Dane, jakie uzyskano w rejestracyjnych badaniach klinicznych potwierdzają, że lek Herceptin daje znaczne korzyści pod względem przeżycia pacjentek z rakiem piersi HER2-dodatnim.

U pacjentek z wczesnym stadium choroby, u których stwierdzono nadmierną ekspresję receptora HER2, zastosowanie leku Herceptin znamiennie zwiększa szansę na wyleczenie, redukując względne ryzyko zgonu o 30 % oraz zmniejsza względne ryzyko nawrotu choroby nowotworowej o 50%.6

 

Wysoka skuteczność leku Herceptin została potwierdzona w 4 dużych badaniach klinicznych (HERA, NSABP B-31, NCCTG N9831, BCIRG 006 - badania o najwyższym stopniu dowodowości) prowadzonych na całym świecie z udziałem 14 tys. chorych na wczesnego raka piersi. Na podkreślenie zasługuje fakt, że w kolejnych analizach wymienionych badań, wraz z upływem czasu,  obserwowane korzyści z leczenia Herceptin są coraz większe.

 

Analizy przewidują, że zastosowanie leku Herceptin u chorych na wczesnego raka piersi zapobiegnie nawrotom choroby u niemal 28 000 chorych na przestrzeni 10 lat, tylko w 5 największych krajach UE.7

 

Na tle innych krajów europejskich, dostępność terapii lekiem Herceptin dla polskich pacjentów jest nadal niewystarczająca, pod tym względem zajmujemy jedno z ostatnich miejsc.

 

O preparacie Herceptin

Preparat Herceptin to humanizowane przeciwciało monoklonalne, które łączy się i blokuje czynności receptora HER2, białka wytwarzanego przez swoisty gen, który odgrywa istotną rolę w rozwoju raka piersi. Mechanizm działania preparatu Herceptin® jest niepowtarzalny, pod względem aktywowania odpowiedzi immunologicznej organizmu i hamowania białka HER2 guza.

W przypadku leczenia chorych na zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi preparat Herceptin stosuje się w leczeniu pierwszej linii w skojarzeniu z paklitakselem lub w skojarzeniu z docetakselem po leczeniu antracyklinami, a także w monoterapii. Preparat został również zarejestrowany do zastosowania w skojarzeniu z inhibitorem aromatazy w leczeniu chorych w wieku pomenopauzalnym, z rakiem HER2-dodatnim z przerzutami i obecnością receptorów hormonalnych. We wczesnym stadium zaawansowania raka piersi (w leczeniu uzupełniającym) preparat Herceptin jest zatwierdzony do stosowania po chemioterapii standardowej (uzupełniającej).

Preparat Herceptin jest wprowadzony do obrotu w Stanach Zjednoczonych przez firmę Genentech, w Japonii przez firmę Chugai, a w pozostałych krajach przez firmę Roche. Od 1998 r. preparat Herceptin zastosowano w leczeniu ponad 1.000.000 pacjentek chorych na HER2‑dodatniego raka piersi na całym świecie.

Copyright © Medyk sp. z o.o