2012-07-11 Aktualności

Na początku lipca został zarejestrowany w Europie nowy lek w dożylnym leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek – ferumoksytol. W świetle badań klinicznych stanowi on skuteczną alternatywę dla dotychczas stosowanej terapii standardowymi preparatami.    

Ferumoksytol jest kompleksem żelaza i węglowodanów. Zawiera rdzeń w postaci tlenku żelaza oraz otoczkę z karboksymetyloeteru poliglukozo-sorbitolu, która izolując  biologicznie aktywne żelazo od składników osocza, chroni je przed uwolnieniem do krwi. Proces ten zachodzi dopiero w układzie siateczkowo-śródnabłonkowym makrofagów wątroby, śledziony i szpiku kostnego, gdzie w dalszej kolejności żelazo może być magazynowane bądź transportowane z transferyną do erytroidalnych komórek prekursorowych i włączane do hemoglobiny.

Skuteczność i bezpieczeństwo ferumoksytolu zostały ocenione i porównane z doustnymi preparatami żelaza w trzech otwartych próbach klinicznych z randomizacją.
Pacjentów z niedokrwistością w przebiegu przewlekłej choroby nerek we wszystkich badaniach przydzielono do dwóch grup: część z chorych otrzymywała nowy lek w dawce 510 mg, w dwóch wstrzyknięciach w odstępie od 2 do 8 dni, pozostali zaś żelazo w postaci doustnej w dawce dobowej 200 mg przez 21 dni. Końcowe obserwacje obejmowały stężenie hemoglobiny w 35. dniu leczenia, poziom wysycenia transferyny oraz stężenie ferrytyny.

 Po 35  dniach, we wszystkich trzech badaniach, poziom hemoglobiny w grupie przyjmującej ferumoksytol wzrósł odpowiednio o 1.2 g/dl, 0.8 g/dl i 1.0 g/dl, w porównaniu do 0.5 g/dl, 0.2 g/dl i 0.5g/dl w grupie, która była leczona doustnymi preparatami żelaza (p<0.001). Dodatkowo stwierdzono wzrost stężenia ferrytyny oraz wzrost wysycenia transferyny u osób przyjmujących nowy farmaceutyk. Wśród działań niepożądanych najczęściej obserwowano objawy ze strony układu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, zaparcia), bóle i zawroty głowy oraz niedociśnienie tętnicze.

Ferumoksytol będzie dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań zawierającego jedną dawkę 510 mg związku żelaza. Niewątpliwą zaletą leku, oprócz dużej skuteczności,  jest również czas leczenia, ograniczony do podania jednej bądź dwóch dożylnych iniekcji w odstępie kilku dni.

Copyright © Medyk sp. z o.o